PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Floret kobiet: X Dwór Artusa czas zacząć

W piątek, 31 stycznia, o godz. 9.00 rozpoczyna się dwudniowe święto szermierki w Gdańsku – X Dwór Artusa Grand Prix Pucharu Świata we florecie kobiet. Do tegorocznej edycji turnieju zgłosiło się 100 zawodniczek, w tym 17 Polek.

A
A
dwr

W piątek, 31 stycznia, o godz. 9.00 rozpoczyna się dwudniowe święto szermierki w Gdańsku – X Dwór Artusa Grand Prix Pucharu Świata we florecie kobiet. Do tegorocznej edycji turnieju zgłosiło się 100 zawodniczek, w tym 17 Polek.

To już tradycja, że na przełomie stycznia i lutego przyjeżdżają do Gdańska wybitne sportsmenki uprawiające jedną z najważniejszych dyscyplin w historii olimpizmu. Gdańsk stoi w jednym szeregu z koreańskim Seulem i francuską Marsylią – tylko w tych trzech miastach odbywają się turnieje Grand Prix, najwyższe rangą imprezy dla florecistek.

Impreza odbędzie się w Hali Widowiskowo – Sportowej AWFiS. W piątkowych eliminacjach do walk staną 84 florecistki, w tym 9 gdańszczanek. 44 najlepsze dołączą do 16 rozstawionych zawodniczek i wystartują w turnieju głównym.

- Turniej zostanie rozegrany na czterech planszach szermierczych – mówi Ryszard Sobczak, dyrektor zawodów. - W piątek eliminacje rozgrywane będą w dwunastu 7-osobowych grupach. Walki na tym etapie powinny się zakończyć ok. godz. 16.00. Turniej główny rozpoczyna się w sobotę o godz. 8.00, decydujące walki zaplanowano na godz. 16.00.

Wśród imprez towarzyszących turniejowi są m. in. pokazowe walki florecistów na wózkach oraz festyn szermierczy dla dzieci „ Akademia floretu".

W ubiegłorocznym, IX turnieju Dwór Artusa zwyciężyła Włoszka Arianna Errigo, złota – w drużynie i srebrna – indywidualnie medalistka igrzysk w Londynie. Najlepsza z Polek Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) była szósta.

Turniej główny jest biletowany. Wejściówki są do nabycia w kasach hali (5 i 10 złotych).

16 rozstawionych: 1. Arianna Errigo (Włochy), 2. Inna Dierigłazowa (Rosja); 3. Carolin Golubicki (Niemcy); 4. Elisa di Francisca (Włochy); 5. Larisa Korobiejnikowa (Rosja); 6. Diana Jakowlewa (Rosja); 7. Carolina Erba (Włochy); 8. Nzingha Prescod (USA); 9. Astrid Guyart (Francja); 10. Ysaora Thibus (Francja); 11. Hee Sook Jeon (Korea Płd.); 12. Lee Kiefer (USA); 13. Ines Boubakri (Tunezja); 14. Corinne Maitrejean (Francja); 15. Julia Biriukowa (Rosja); 16. Yongshi Liu (Chiny).

k.g.