PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzieci z Gdańska na podium Euro

Reprezentacja Polski, a w niej trójka z Gdańska, zajęła 3.miejsce w Mistrzostwach Europy Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej. Wygrały dzieci z Rosji, które w finale pokonały młodych Ukraińców.

A
A

Reprezentacja Polski, a w niej trójka z Gdańska, zajęła 3.miejsce w Mistrzostwach Europy Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej. Wygrały dzieci z Rosji, które w finale pokonały młodych Ukraińców.

Mistrzostwa rozegrane zostały na stadionie Legii Warszawa. Wzięło w nich udział 16 drużyn (150 dzieci z kilkunastu krajów), a przed każdym meczem odgrywane były hymny narodowe. 

W reprezentacji Polski występowali wychowankowie domów dziecka z Oświęcimia, Katowic, Siemianowic Śląskich, Kłobucka, Szczecina, Kołaczkowa i trójka z Gdańska:  Mateusz Śliwa, Adrian Przywłocki oraz Maciej Glaubert. Selekcjonerem reprezentacji był Jan Ptach z gdańskiego Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012. Swoich podopiecznych wybrał podczas Mistrzostw Polski Domów Dziecka,  które odbyły się 28 kwietnia w Warszawie. Później podczas długiego weekendu majowego kadrowicze pojechali na specjalnie dla nich zorganizowane zgrupowanie w ośrodku sportu i rekreacji w Miętnym.

Po turnieju drużyna gwiazd mistrzostw zmierzyła się z drużyną Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, prowadzoną przez ambasadora mistrzostw - Dariusza Dziekanowskiego. Mimo ambitnej postawy wychowankowie Domów Dziecka przegrali 4:8 z zespołem w którym zagrali m. in. Piotr Świerczewski i Tomasz Kłos. Na koniec odbył się koncert na stadionie Syrenki w Warszawie, na którym wystąpiły zespoły Kombii i Wilki. 

Turniej dla Domów Dziecka rozgrywany jest od 3 lat. To największa impreza sportowa dla dzieci z placówek opiekuńczo –wychowawczych w Europie. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Stowarzyszenie "Nadzieja na Euro". Projekt wspierają  władze Warszawy oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a imprezę honorowym patronatem objęła żona Prezydenta RP Anna Komorowska.

łp