Żeglarstwo: czwarte miejsce Przybytka i Kołodzińskiego na mistrzostwach świata. Premia: jadą do Rio!

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata klasy 49er w Buenos Aires i zapewnili sobie kwalifikację olimpijską. Do brązowego medalu zabrakło niewiele.

Ostatni dzień mistrzostw gdańszczanie rozpoczęli na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej, ale nie powiodło im się w pierwszych trzech startach. Dopływali do mety na miejscach: 11., 12. i 18. Do ostatniego wyścigu medalowego wystartowali jako załoga numer siedem, ale jeszcze przed nim zapewnili Polsce kwalifikację olimpijską dla klasy 49er, ponieważ w czołowej dziesiątce znajdowały się tylko trzy załogi walczące o igrzyska, a w Buenos Aires kwalifikację mogły zdobyć trzy państwa.

DEcydujący o medalach wyścig Polacy wygrali i ostatecznie zajęli czwarte miejsce na mistrzostwach świata.

Dzięki temu zdobyli 12 punktów w krajowych eliminacjach załóg 49er o udział w igrzyskach i mają ich na koncie łącznie 20. To oznacza, że żaden krajowy rywal nie może ich już wyprzedzić. Przybytek i Kołodziejski wystartują zatem w Rio de Janeiro w przyszłym roku. Każdy kraj może wystawić jedną załogę.

Mistrzowski tytuł w Buenos Aires obronili Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii. Srebrne medale zdobyli mistrzowie olimpijscy z Londynu, Australijczycy Nathan Outteridge i Iain Jensen, a trzecie miejsce zajęli Hiszpanie Federico Alonso i Arturo Alonso Tellechea.