Żeglarstwo: Kusznierewicz drugi na Bahamach

Mateusz Kusznierewicz (Gdański Klub Żeglarski) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa) zajęli drugie miejsce w regatach Star Sailors League, które odbyły się na Bahamach. Startowało 18 najlepszych na świecie załóg klasy Star, święcących sukcesy w latach 2012 – 2013.

Mateusz Kusznierewicz (Gdański Klub Żeglarski) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa) zajęli drugie miejsce w regatach Star Sailors League, które odbyły się na Bahamach. Startowało 18 najlepszych na świecie załóg klasy Star, święcących sukcesy w latach 2012 – 2013.

Uczestnicy tych regat zdobyli aż 81 medali igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i kontynentów, kilku brało udział w Pucharze Ameryki i Volvo Ocean Race. Kusznierewicz z Życkim byli w przeszłości mistrzami świata i Europy. Nie żeglowali jednak od czasu zakończenia igrzysk olimpijskich w Londynie (zajęli tam ósme miejsce), mieli na Bahamach problemy z kondycją, ale końcowy wynik przerósł oczekiwania.

Przez pierwsze trzy dni rozgrywano eliminacje. Polacy zaczęli od 4. miejsca, potem zajmowali 16., 4. i 6. W kolejnych wyścigach było raz lepiej (3. pozycja), raz gorzej (12.). W łącznej klasyfikacji zdobyli 57 punktów, co dało im siódme miejsce. Do wyścigów finałowych zakwalifikowało się dziesięć najlepszych załóg. Punkty z eliminacji zostały anulowane.

W pierwszym wyścigu finałowym, spośród 10 jachtów odpadły 3 najsłabsze. Polacy dotarli do mety na 6. miejscu. W drugim odpadły trzy kolejne jachty, Kusznierewicz z Życkim dopłynęli na 4. pozycji, ostatniej, która dawała awans do decydującego wyścigu. Tam Polacy przegrali tylko o kilka sekund z najbardziej utytułowaną parą w klasie Star – Brazylijczykami Robertem Scheidtem i Bruno Pradą.

Klasyfikacja końcowa światowego finału Ligi Żeglarzy klasy Star: 1. Robert Scheidt, Bruno Prada (Brazylia); 2. Mateusz Kusznierewicz, Dominik Życki (Polska); 3. Mark Mendelblatt, Brian Fatih (USA); 4. Diego Negri, Sergio Lambertenghi (Włochy); 5. Johannes Polgar, Markus Koy (Niemcy); 6. Xavier Rohart, Pierre-Alexis Ponsot (Francja).