Zapasy: Kułynycz wygrał Memoriał Pytlasińskiego

Arkadiusz Kułynycz wygrał w Gdańsku 57. Memoriał Władysława Pytlasińskiego w wadze 75 kg w zapasach w stylu klasycznym. Ma 22 lata, trenuje w klubie Olimpijczyk Radom. Turniej jest zaliczany do Pucharu Świata.

Kułynycz przez wszystkie rundy przeszedł jak burza. W finale walczył z Niemcem Florianem Neumaierem. Decydująca okazała się akcja rozpoczęta przez Niemca. Zaczął wynosić Kułynycza za matę, ale ten go skontrował i powalił. 2 punkty dały wystarczającą do zwycięstwa przewagę.

Polak po walce pochwalił się, że wykonał na Neumaierze swoją ulubioną akcję, która często przynosi mu korzyści. Tydzień wcześniej wrócił z brązowym medalem akademickich mistrzostw świata i ma nadzieję na dobry występ na mistrzostwach świata w Taszkiencie za niespełna dwa miesiące.

Dwaj reprezentanci Polski zajęli trzecie miejsca. W wadze 59 kg o brąz walczył Dawid Ersetic. Pokonał Białorusina Maksima Każarskiego 3:0. Wcześniej, w ćwierćfinale, Ersetic pokonał zapaśnika z Kartuz, Edwarda Barsegjana. W kategorii 80 kg Tadeusz Michalik wygrał 6:0 z Pavlo Paminczukiem z Białorusi.

Do walk o trzecie miejsca dotarli też Michał Kośla (66 kg) oraz Mateusz Wolny (75 kg). Pierwszy przegrał z Litwinem Edgarsem Venckaitisem, a drugi z Chorwatem Nevenem Zugajem.

Gwiazdor polskich zapasów, Damian Janikowski, brązowy medalista z igrzysk w Londynie i wicemistrz świata, nie miał formy. Przegrał w pierwszym pojedynku z późniejszym zwycięzcą w wadze 85 kg, Francuzem Melonim Noumonvim, a w repasażach z Bułgarem Christo Marinowem. Janikowski nie przejął się porażkami, był nawet zadowolony, że forma nie przyszła zbyt szybko, gdyż ona potrzebna będzie na mistrzostwach w Taszkiencie.

Wszyscy uczestnicy podkreślali znakomitą organizację turnieju, który odbywał się w Hali AZS AWFiS. Tylko kibiców przyszło niewielu.