XI Dwór Artusa: wygrały Guyart i Rosjanki

Rozstawiona z nr 23 Francuzka Astrid Guyart w turnieju indywidualnym oraz reprezentacja Rosji w turnieju drużynowym to zwyciężczynie zaliczanego do Pucharu Świata XI Turnieju Dwór Artusa we florecie, który odbył się w Hali Widowiskowo – Sportowej AWFiS.

Lanie dostały Włoszki. Tylko dwie (Arianna Errigo i Valentina Vezzali) zakwalifikowały się do ćwierćfinałów. W półfinałach już ich zabrakło. W turnieju drużynowym heroiny żeńskiego floretu przegrały w półfinale z Amerykankami 36:45.

Do grona 64 najlepszych zawodniczek zakwalifikowało się 7 Polek, w tym 4 gdańszczanki: Magdalena Knop, Karolina Chlewińska, Emilia Rygielska oraz Zuzanna Sobczak. Wśród 32 najlepszych były 3 gdańszczanki: Knop, Chlewińska oraz Rygielska. Młodziutka Sobczak stoczyła udany bój z numerem 1 na świecie, Arianną Errigo. Było 8:8, ale potem trafiała już tylko Włoszka.

W czołowej „16” turnieju znalazła się Knop, która pokonała Japonkę Minami Kano 15:11. W walce o ćwierćfinał gdańszczanka spotkała się z rozstawioną z nr 5 Tunezyjką Ines Boubakri. Prowadziła 13:10, jednak pięć ostatnich punktów zdobyła Boubakri, która zakończyła turniej na najniższym stopniu podium.

Knop sklasyfikowano na 15. miejscu. W polskim florecie nie ma obecnie zawodniczek klasy Anny Rybickiej, która jeszcze dwa lata temu w Gdańsku potrafiła dojść do 6. miejsca, w 2012 roku była 7., a najlepszy wynik w turnieju indywidualnym zanotowała w tych zawodach w 2007 miejscu, gdy zajęła trzecie miejsce. Rybicka w sobotę oficjalnie zakończyła karierę sportową.

Wygrała niespodziewanie 32-letnia Astrid Guyart. Francuzka wykorzystała korzystne losowanie, ponieważ jej najwyżej rozstawioną rywalką na drodze do podium była florecistka z numerem 8. Guyart, choć na światowej liście jest obecnie dopiero 33., w dwóch ostatnich latach z drużyną Francji zdobyła cztery medale mistrzostw świata i Europy (po dwa srebrne i brązowe), zawody Pucharu Świata wygrała już w 2012 roku w Szanghaju, a w Gdańsku była druga dwa lata temu. Za zwycięstwo w XI Dworze Artusa zarobiła 2 tysiące euro.

Guyart pracuje w firmie Astrium Space Transportation, gdzie jest projektantką pojazdów specjalnych. Skończyła studia inżynierskie ze specjalizacją: aeronautyka. Floretem zajmuje się w wolnym czasie.

W turnieju drużynowym Polki (z Knop i Chlewińską w składzie), jak zwykle, przestraszyły się Włoszek, przegrały z nimi w ćwierćfinale 31:45 i zajęły 7. miejsce.

Dwór Artusa 2015 – turniej indywidualny

Ćwierćfinały:
Astrid Guyart (Francja, 23) – Huilin Le (Chiny, 15) 15:9, Hee Sook Jeon (Korea, 8) - Arianna Errigo (Włochy, 1) 15:13, Ines Boubakri (Tunezja, 5) - Valentina Vezzali (Włochy, 4) 6:5, Isaora Thibus (Francja, 14) - Nzingha Prescod (USA, 11) 15:10.

Półfinały: Jeon - Boubakri 14:12, Guyart - Thibus 15:10.

Finał: Guyart - Jeon 15:7.

Kolejność: 1. Astrid Guyart (Francja); 2. Hee Sook Jeon (Korea); 3. Ines Boubakri (Tunezja) i Isaora Thibus (Francja); 5. Arianna Errigo (Włochy); 6. Valentina Vezzali (Włochy); 7. Nzingha Prescod (USA); 8. Huilin Le (Chiny).

Miejsca gdańszczanek: 15. Magdalena Knop; 24. Karolina Chlewińska; 28. Emilia Rygielska; 64. Zuzanna Sobczak; 87. Natalia Gołębiowska; 110. Monika Paliszewska; 117. Iwona Olbromska (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk); 131. Marta Mech (UKS Atena Gdańsk).

Dwór Artusa 2015 - turniej drużynowy

Ćwierćfinały:  Polska - Włochy 31:45; USA - Korea 45:26; Niemcy - Francja 45:36; Rosja - Chiny 45:44.

Półfinały: USA - Włochy 45:36; Rosja - Niemcy 44:20.

Finał: Rosja – USA 44:35. Skład Rosji: Łarisa Korobiejnikowa, Aida Szanajewa, Inna Dierigłazowa, Julia Biriukowa.

O trzecie miejsce: Włochy – Niemcy 45:14.

Kolejność: 1. Rosja; 2. USA; 3. Włochy; 4. Niemcy; 5. Korea; 6. Francja; 7. Polska; 8. Chiny.