Uniwersjada: srebro siatkarzy z uśmiechem na ustach

Akademicka reprezentacja polskich siatkarzy zdobyła srebrne medale na Uniwersjadzie w Kazaniu. W finale przegrała 0:3 z Rosją. Drużynę prowadził trener Lotosu Trefla Gdańsk Radosław Panas, a grało czterech zawodników gdańskiego klubu.

Awans do finału po bardzo zaciętych, pięciosetowych meczach z Koreą Płd i Ukrainą, był szczytem marzeń Polaków. Jeszcze zanim zaczął się turniej,  było wiadomo, że z Rosją w rosyjskim Kazaniu wygrać się nie da.

Gospodarze na przygotowanie miasta do Uniwersjady wydali 4,5 miliarda dolarów (dane rządowe) lub 7,1 miliarda dolarów (dane nieoficjalne). W akademickiej reprezentacji Rosji znalazło się 18 z 24 złotych medalistów z igrzysk w 2012 roku, choć o sporcie studenckim w tym kraju nigdy dotąd się nie mówiło, bo po prostu go nie ma. Trwa zwycięski pochód: w połowie Uniwersjady gospodarze mogą się pochwalić 285 medalami, w tym 151 złotymi. Dwa razy do Kazania przyjeżdżał prezydent i były premier Władimir Putin, a finałowy mecz siatkarzy oglądał premier i były prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Wynik meczu 0:3 (22:25, 19:25, 19:25) mówi o nim wszystko. Rosjanie wyszli po swoje, a Polacy nie bardzo wierzyli, że cokolwiek uda im się wygrać. Dlatego przegrali z uśmiechami na ustach. Na początku każdego seta mieli przewagę (2:0 i 5:3 w pierwszym, 3:1 w drugim, 7:3 w trzecim). Po pierwszej przerwie technicznej Rosjanie odskakiwali na 3-4 punkty i do końca kontrolowali grę.

Podstawowymi zawodnikami w drużynie, która występowała w Kazaniu, byli gdańszczanie: rozgrywający Grzegorz Łomacz, przyjmujący Krzysztof Wierzbowski i środkowy Maciej Zajder. Rolę rezerwowego trener Panas wyznaczył dla Wojciecha Żalińskiego, który podczas finału z Rosją wchodził na boisko pod koniec każdego z setów.

Polska – Rosja 0:3 (22:25, 19:25, 19:25)

Skład Polski: Łomacz, Wierzbowski, Kłos, Bociek, Ferens, Zajder, Wojtaszek (libero) oraz Hain, Żaliński, Włodarczyk, Hebda.