PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Tenis stołowy: Europa w Ergo Arenie

Tenis stołowy: Europa w Ergo Arenie
Najlepsi tenisiści stołowi Europy będą rywalizować w dniach 8 - 16 października w Ergo Arenie. My liczymy na dobre występy gdańszczanki Natalii Partyki i drużyny kobiecej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Najlepsi tenisiści stołowi Europy będą rywalizować w dniach 8 - 16 października w Ergo Arenie. My liczymy na dobre występy gdańszczanki Natalii Partyki i drużyny kobiecej.

Polska po raz pierwszy organizuje mistrzostwa Europy pingpongistów. W 1980 roku w Poznaniu odbyły się, co prawda, mistrzostwa Europy, ale juniorów i młodzików. To była pamiętna impreza, bo w finale turnieju młodzików zagrał 14-letni Jan Ove Waldner, a w finale juniorów wystąpili Joergen Persson i Erik Lindh. Trzej Szwedzi byli później gwiazdami światowego tenisa stołowego, a Waldner był jedynym Europejczykiem, który nie bał się grać z Chińczykami.

W Ergo Arenie też nie zabraknie gwiazd. Pojawi się Timo Boll, brązowy medalista mistrzostw świata, który z Chińczykami gra jak równy z równym. Od kilku tygodni Niemiec mieszka w Chinach, gra w tamtejszej lidze i uczy się języka. Trzeba też zwrócić uwagę na Białorusina Władimira Samsonowa. Kilka lat temu wydawało się, że od szczytu światowego ping ponga dzieli go krok, ale na tym się skończyło. To jednak wciąż zawodnik, który potrafi wywołać szybsze bicie serca u kibiców niektórymi zagraniami.

Wśród kobiet na pewno królować będą Chinki, które przyjęły obywatelstwa Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Austrii.

Polacy zdobyli dwa złote medale mistrzostw Europy, oba w mikście, oba z zagranicznymi partnerkami: w 1982 roku Andrzej Grubba w duecie z Holenderką Bettine Vriesekoop, a w 2002 roku Lucjan Błaszczyk z Ni Xia Lian z Luksemburga. W tym roku, przy dużym szczęściu, można pomarzyć o sukcesach Natalii Partyki i drużyny kobiet, która w 2009 roku zdobyła wicemistrzostwo Europy, a w 2010 zajęła trzecie miejsce.

Natalia Partyka i drużyna kobiet - polskie nadzieje.
fot. http://www.pzts.pl  

W Ergo Arenie wystąpi 450 zawodników. Do rozgrywek drużynowych zgłoszono 31 zespołów kobiecych i 41 męskich. Zostały one podzielone na grupy w zależności od siły gry i ostatnich osiągnięć. Reprezentacje Polski znalazły się wśród najsilniejszych.

W tzw. Championships Division znalazło się 16 drużyn, podzielonych na cztery grupy. Z każdej grupy po trzy najlepsze zespoły awansują do 1/8 finału, grono uzupełnią cztery zespoły z tzw. Challenge Division. Tak wyłoniona "16" aż do finału grać będzie systemem pucharowym.

Polki zmierzą się w grupie C z Węgierkami (5. miejsce na ostatnich mistrzostwach Europy), Słowaczkami (13.) i Serbkami (17.). Panowie trafili do grupy A razem z Niemcami (obrońcy tytułu), Chorwatami (8. miejsce na ostatnich mistrzostwach) i Słowakami (19.).

Turnieje drużynowe rozpoczną turniej w Ergo Arenie 8 października. Start turniejów indywidualnych ? 13 października.

Terminarz

8.10. - godz. 11.00 - 19.00 rozgrywki drużynowe; godz. 15.00 ceremonia otwarcia ME

9.10. - godz. 10.00 - 19.00 rozgrywki drużynowe

10.10. - godz. 10.00 - 19.00 rozgrywki drużynowe

11.10. - godz. 10.00 - 19.00 rozgrywki drużynowe

12.11. - godz. 10.00 - 20.00 rozgrywki drużynowe, godz. 15.00 finał drużynowy kobiet, godz. 18.30 finał drużynowy mężczyzn

13.10. - godz. 10.00 - 21.15 rozgrywki singla, debla i mikstów

14.10. - godz. 10.00 - 21.15 rozgrywki singla, debla i mikstów

15.10. - godz. 10.00 - 21.00 rozgrywki singla, debla i mikstów, godz. 16.15 finał debla mężczyzn, godz. 17.15 finał debla kobiet

16.10. - godz. 10.00 - 16.00 rozgrywki singla, godz. 14.00 finał singla kobiet, godz. 15.00 finał singla mężczyzn

Skład reprezentacji Polski

Kobiety

Turniej drużynowy: Qian Li, Natalia Partyka, Jie Xu, Katarzyna Grzybowska, Kinga Stefańska. Trener Michał Dziubański.

Turniej indywidualny: Li, Partyka, Xu, Grzybowska, Stefańska, Antonina Szymańska, Magdalena Szczerkowska, Klaudia Kusińska.

Turniej deblowy: Partyka/Xu, Stefańska/Grzybowska, Kusińska/Szczerkowska, Monika Pietkiewicz, Daria Łuczakowska.

Mężczyźni

Turniej drużynowy: Bartosz Such, Daniel Górak, Zengyi Wang, Jakub Kosowski, Robert Floras. Trener Tomasz Krzeszewski.

Turniej indywidualny: Such, Górak, Wang, Kosowski, Floras, Patryk Chojnowski, Mateusz Gołębiowski, Piotr Chodorski.

Turniej deblowy: Górak/Floras, Wang/Kosowski, Jakub Dyjas/Konrad Kulpa, Patryk Zatówka/Tomasz Wiśniewski.

 

Medaliści z Ostrawy 2010

Turniej drużynowy mężczyzn: 1. Niemcy, 2. Białoruś, 3. Francja i Czechy.

Turniej drużynowy kobiet: 1. Holandia, 2. Rumunia, 3. Polska i Białoruś.

Gra pojedyncza mężczyzn: 1. Timo Boll (Niemcy), 2. Patrick Baum (Niemcy), 3. Christian Suess (Niemcy) i Werner Schlager (Austria).

Gra pojedyncza kobiet: 1. Wiktoria Pawłowicz (Białoruś), 2. Liu Jia (Austria), 3. Ruta Paskauskiene (Litwa) i Melek Hu (Turcja).

Gra podwójna mężczyzn: 1. Timo Boll/Christian Suess (Niemcy), 2. Kasper Sternberg/Jonathan Groth (Dania), 3. Jens Lundqvist/Par Gerell (Szwecja) i Kou Lei/Jawhen Pryszczepa (Ukraina).

Gra podwójna kobiet: 1. Ruta Paskauskiene/Oksana Fadiejewa (Litwa/Rosja), 2. Li Jie/Elena Timina (Holandia), 3. Daniela Dodean/Elizabeta Samara (Rumunia) i Krisztina Toth/Georgina Pota (Węgry).

Krzysztof Guzowski