Siatkówka: nie ma lepszych od juniorek Gedanii

Energa Gedania obroniła w Kętrzynie tytuł mistrzyń Polski w siatkówce juniorek. W finale pokonały MKS MOS Wola Warszawa 3:1. W zespole grały zawodniczki 17 – 19 letnie.

W rozgrywkach grupowych, z dorobkiem dwóch zwycięstw nad MKS MOS Wieliczka 3:0 oraz 3:2 z Silesią Volley Mysłowice zajęły drugie miejsce. Lepsze okazały się siatkarki MKS MOS Wola Warszawa, które pokonały gdańszczanki 3:2.

W półfinale Gedania wygrała z Pałacem Bydgoszcz 3:1 i w finale doszło do rewanżu z drużyną z Warszawy.

Pierwszego seta, głównie dzięki atakom Magdaleny Damaske, gdańszczanki wygrały do 21. W drugim secie oba zespoły szły łeb w łeb, do stanu 24:24. Ostatnie dwa punkty zdobyły zawodniczki z Warszawy. W trzecim secie Gedania po ataku Katarzyny Urbanowicz osiągnęła dwupunktową przewagę (21:19), ale szybko ją straciła (23:23). W dramatycznej końcówce najpierw kilka piłek setowych miał MOS Wola, potem Gedania, która ostatecznie wygrała 31:29 po zepsutym ataku Malwiny Smarzek.

W czwartym długo utrzymywał się remis (11:11). Pod nieobecność na boisku Damaske warszawianki osiągnęły trzy punkty przewagi (16:13), ale po asie serwisowym Aleksandry Kaczyńskiej przewaga MOS Wola stopniała do jednego punktu. Trener Witold Jagła poprosił o przerwę przy stanie 21:19 dla rywalek i... gdańszczanki znów doprowadziły do remisu.

Ponownie doszło do zaciętej końcówki. MOS Wola miał już piłkę setową w górze, ale potem dwa skuteczne bloki na Malwinie Smarzek spowodowały, że górą była Gedania. Gdańszczanki wygrały 26:24, całe spotkanie 3:1 i obroniły tytuł mistrzowski. Najlepszą zawodniczką finałowego spotkania wybrano rozgrywającą Gedanii, Dominikę Mras.

Mecze grupowe

● Energa Gedania – MKS MOS Wieliczka 3:0 (25:14, 25:20, 25:16)

● Energa Gedania – MKS MOS Wola Warszawa 2:3 (25:19, 25:19, 22:25, 22:25, 4:15)

● Energa Gedania - Silesia Volley Mysłowice 3:2 (18:25, 25:10, 19:25, 25:19, 15:13)