Siatkarskie MŚ: faworyci zgodnie z planem

W pierwszych meczach siatkarskich mistrzostw świata w Ergo Arenie Rosja pokonała Kanadę 3:0, Bułgaria była lepsza od Meksyku 3:0, a Chiny straciły seta z Egiptem 3:1.

Rosjanie ograli Kanadę jak chcieli. Na początku każdego seta nie było widać w ich grze staranności, ale gdy wynik utrzymywał się w okolicach remisu i oba zespoły zdobyły ponad 10 punktów, nagle przyspieszali, zdobywali seryjnie 3 – 4 – 5 punktów i potem utrzymywali przewagę. Rej wodził Dmitrij Muserski. Wbił w parkiet kilka „gwoździ”, zablokował kilkanaście ataków, prawdziwy popłoch u rywali budziła jego bardzo mocna zagrywka. Zdobył 18 punktów.

- Pokazaliśmy naszą siłę, ale to dopiero początek. Jestem przekonany, że potrafimy grać jeszcze lepiej – powiedział Artiom Jermakow, libero reprezentacji Rosji.

Meksyk nie miał żadnych argumentów, żeby sprawić kłopot Bułgarii. Tylko w trzecim secie zdobył więcej niż 20 punktów, kiedy faworyci byli już mocno rozluźnieni. Liderzy bułgarskiej drużyny, Cwetan Sokołow i Todor Aleksiew, zdobyli po 14 punktów.

Najciekawiej było w trzecim spotkaniu, Chiny - Egipt. Chińczycy gładko wygrali dwa pierwsze sety, po czym w hali zgasło światło. Przerwa przedłużyła się do 20 minut i wtedy na parkiet wyszli przeobrażeni Egipcjanie. Wygrali trzeciego seta do 23, a w czwartym trwała zacięta walka na przewagi. Ostatecznie Chińczycy rozstrzygnęli go na swoją korzyść 33:31 i dzięki temu znacznie zwiększyli swoje szanse na zajęcie miejsca w czołowej czwórce, co zaowocuje awansem do kolejnej rundy mistrzostw.

Mecz Rosja – Kanada oglądało około 3,5 tysiąca kibiców. Potem Ergo Arena opustoszała, spotkania popołudniowe i wieczorne zainteresowały ok. 1,5 tysiąca osób.

Rosja - Kanada 3:0 (25:21, 25:19, 25:21)
Rosja: Apalikow 5, Grankin, Pawłow 12, Spirydonow 9, Muserski 18, Ilinych 3, Jermakow (libero), Makarow, Biriukow, Sawin 5, Wolwicz, Gołubiew.
Kanada: Sanders, Perrin 9, Duff 8, Simac 2, Schmitt 11, Winters 3, Lewis (libero), Soonias 1, Schneider, Van Lankvelt 1, Vigrass 3, Hoag 5.

Bułgaria - Meksyk 3:0 (25:16, 25:17, 25:21)
Bułgaria: Żekow 3, Gocew 4, Miłuszew, Gradinarow, Skrimow, Dimitrow, Josifow 6, Salparow (libero), Todorow, Aleksiew 14, Penczew 7, Sokołow 14.
Meksyk: Vargas 10, Meyer 1, R. Rangel, Quiones 2, Herrera, Guerra 9, P. Rangel 2, Barajas, Cordova 5, Aguilera 6, Petris, Orellana.

Chiny - Egipt 3:1 (25:20, 25:20, 23:25, 33:31)
Chiny: Zhi Yuan, Chunlong Liang, Weijun Zhong, Jianjun Cui, Shuai Jiao, Xin Geng (libero), Fanwei Kong, Zhichao Kou, Jingtao Xu, Runming Li, Qi Ren, Yingchao Fang
Egipt: Youssef, Abdelrehim, Abdalla, Badawy, Elkotb, Elhalim, Abdou (libero) - Abdelkader, El Sayed, Abdelhay, Thakil, Atia, Moawad.