Siatkarskie MŚ: Kanada przed Bułgarią

Drugiego dnia siatkarskich mistrzostw świata w Gdańsku, Kanada wygrała 3:2 z Bułgarią w meczu o drugie miejsce w grupie, Chiny pokonały 3:1 Meksyk zapewniając sobie grę w drugiej fazie mistrzostw, a Rosjanie rozbili 3:0 Egipcjan.

Miały być emocje podczas pierwszego środowego spotkania w Ergo Arenie i były. Bułgarzy i Kanadyjczycy zagrali o to, kto zajmie w grupie C drugie miejsce, za Rosją. Wyżej stawiano akcje Bułgarów i to się potwierdziło w pierwszym secie. Mimo prowadzenia Kanadyjczyków 8:2, szybko ich dogonili (16:15), a potem zdominowali (25:17).

W drugim secie taki sam wynik, ale w drugą stronę. W trzecim secie Bułgarzy prowadzili 16:12, stracili przewagę (21:20), ale zdobyli ostatnie cztery punkty (25:20).

Czwartego seta trener Płamen Konstantinow długo zapamięta. Jego zawodnicy prowadzili 23:20, ale przegrali 24:26. - Dla nas ten mecz zakończył się w secie czwartym. Przegraliśmy wygrany mecz, a Kanada dzięki naszej pomocy powróciła do gry w niezwykłych okolicznościach. W przerwie pomiędzy czwartym a piątym setem widziałem podłamanie na twarzach moich zawodników. Wiedziałem, że nie wygramy - powiedział trener Bułgarów.

Kanadyjczycy wygrali tie-breaka 15:8 i wszystko wskazuje na to, że wyjdą z grupy na drugim miejscu. Mecz oglądało ok. 3 tysięcy kibiców.

Awans do drugiej rundy zapewnili też sobie Chińczycy. W pierwszym spotkaniu pokonali Egipt 3:1, w środę również 3:1 Meksyk i nikt ich nie wypchnie poza czołową czwórkę grupy C. Pierwszego seta wygrali Meksykanie, ale w trzech kolejnych zdecydowanie lepsi byli Chińczycy, głównie dzięki Zhi Yuanowi, który zdobył 30 punktów. W pierwszym spotkaniu, z Egiptem, Yuan zaliczył ich 31 i jest obecnie najlepiej punktującym siatkarzem mistrzostw.

Rosjanie rozbili planowo reprezentację Egiptu 3:0. Tylko w pierwszym secie, przegranym do 22, Egipcjanie mieli coś do powiedzenia. Dwa kolejne sety - do 15 dla Rosjan. W sesji popołudniowej uczestniczyło ok. 1 tysiąca kibiców.

Bułgaria - Kanada 2:3 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26, 8:15)

Bułgaria: Żekow 4, Todorow 10, Josifow 9, Penczew 13, Sokołow 22, Aleksiew 4, Salparow (libero) oraz Skrimow 8, Miłuszew 2, Dimitrow, Gradinarow.

Kanada: Sanders, Perrin 18, Duff 9, Verhoeff 1, Schmitt 22, Hoag 17, Lewis (libero) oraz Winters, Soonias, Schneider 2, Simac 8.

Meksyk - Chiny 1:3 (25:20, 19:25, 20:25, 20:25)

Meksyk: Vargas 15, Quinones 5, Guerra 18, P. Rangel 4, Cordova 4, Aguilera 8, J. Rangel (libero) oraz Barajas, Meyer 2, Herrera 1.

Chiny: Yuan 30, Liang 3, Zhong 3, Cui 7, Jiao, Geng 13, Kong (libero) oraz Li, Ji 9, Kou, Xu.

Egipt - Rosja 0:3 (22:25, 15:25, 15:25)

Egipt: Youssef 5, Abdelrehim 1, Abdalla 3, Badawy 5, Elkotb 3, Abdou 6, Abdelkader (libero) oraz El Sayed, Abdelhay 10, Thakil 2, Atia, Moawad.

Rosja: Apalikow 9, Grankin 2, Pawłow 11, Spirydonow 6, Muserski 8, Ilinych 13, Jermakow (libero) oraz Wolwicz.