Rugby: Lechia mistrzem Polski

Po zwycięstwie nad Awentą Pogonią Siedlce 36:3 (21:3) rugbiści Lechii Gdańsk po raz trzeci z rzędu zostali mistrzami Polski. To pierwszy z tych tytułów po decydującym meczu rozegranym na ul. Traugutta 29. Poprzednie dwa biało-zieloni zdobywali na boiskach w Gdyni i Łodzi.

Wiadomo było, że swoich szans Pogoń szukać będzie w dobrej obronie, z której słynie w lidze. Opór trwał do 20. minuty, gdy pierwszą akcję, zakończoną przyłożeniem, przeprowadził Mariusz Wilczuk. Pięć minut później piłkę w polu punktowym położył Marek Płonka. W obu przypadkach podwyższył Dawid Popławski i gdańszczanie objęli prowadzenie 14:0. W doliczonym czasie przyłożył Mateusz Zajkowski, Popławski dołożył dwa punkty i po pierwszej połowie Lechia prowadziła 21:3 (punkty dla gości zdobył kopnięciem Tomasz Gasik).

W 57. min przyłożył Henry Bryce (podwyższył Popławski). Ostatnie w meczu przyłożenie zaliczył Piotr Piszczek, kolejne trzy punkty zdobył kopnięciem Popławski i biało-zieloni mogli się cieszyć z trzynastego tytułu mistrza Polski w historii klubu.

Lechia dominowała w akcjach młyna. Była tak pewna swego, że kilka razy wybierała to zagranie, by próbować przyłożyć piłkę za końcową linią i zdobyć 5 punktów zamiast 3 przyznawanych za kopnięcia między słupy. Pogoń przez cały czas bała się przeprowadzać ataki skrzydłami, by nie nadziać się na kontry. Dużą rolę odegrali trzej Samoańczycy – Bryce, Fa’atau oraz Kiripati, najsprawniejsi rugbiści na boisku.

– Byliśmy faworytami, jednak to zwycięstwo naprawdę  trzeba było wybiegać i wywalczyć – podsumował trener Paweł Lipkowski.

Trzecie miejsce w lidze zajęła Arka Gdynia, która pokonała Master Pharm Budowlanych Łódź 37:19.

Lechia Gdańsk – Awenta Pogoń Siedlce 36:3 (21:3)

Punkty dla Lechii: Dawid Popławski 11, Mariusz Wilczuk, Marek Płonka, Mateusz Zajkowski, Henry Bryce i Piotr Piszczek po 5; dla Awenty Pogoni Siedlce: Tomasz Gasik 3. Widzów 1500.

Skład Lechii: Witoszyński (64, Klusek), Buczek, Kaszuba - Wantoch-Rekowski (64, Płoński), Krużycki (49, Majcher) – Płonka (49, Lademann), Fa'atau, Kiripati - Piszczek - Popławski – Rokicki (75, Narwojsz), Wilczuk, Bryce, Zajkowski – Kwiatkowski (56, Wójcik).