Puchar Świata w wioślarstwie: Jankowski pierwszy, Godek drugi

Wielkie sukcesy odnieśli wioślarze AZS AWFiS Gdańsk podczas zawodów o Puchar Świata na olimpijskim torze w Eton w pobliżu Londynu. Miłosz Jankowski, wspólnie z Arturem Mikołajczewskim (Gopło Kruszwica) wygrali wyścig dwójek podwójnych wagi lekkiej. Jarosław Godek, płynący z Wojciechem Gutorskim (Bydgostia), zajęli drugie miejsce w konkurencji dwójek bez sternika.

Mikołajczewski i Jankowski zaczęli wyścig finałowy spokojnie. Po 500 metrach zajmowali piąte miejsce. Mocno przyspieszyli na kolejnych 500 metrach i przesunęli się na drugie miejsce, za Brytyjczyków Richarda i Petera Chambersów. Tracili do nich 2,4 sekundy. Po 1500 metrach kolejność się nie zmieniła, zmniejszyła się jedynie trochę strata do braci Chambersów. Finisz był popisem Polaków. Dogonili Brytyjczyków, a  następnie ich wyprzedzili o ponad 1 sekundę. Trzecie miejsce zajęli Norwegowie, Kristoffer Bruno i Are Strandli.

Do tej pory największym sukcesem 23-letnich Jankowskiego i Mikołajczewskiego, którzy popisują się znakomitym finiszem w każdym wyścigu, było zdobycie, w ubiegłym roku, wicemistrzostwa świata młodzieżowców w Trokach na Litwie. Ich trenerem w kadrze jest Robert Sycz, dwukrotny mistrz olimpijski, dwukrotny mistrz świata i trzykrotny wicemistrz świata. Sycz pływał wspólnie z Tomaszem Kucharskim. W dwójce podwójnej wagi lekkiej zawodnicy nie mogą ważyć łącznie więcej niż 145 kg.

Dwójka podwójna wagi lekkiej w Eton:  1. Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski 6.17,13; 2. Richard i Peter Chambers (W. Brytania) 6.18,26; 3. Kristoffer Bruno i Are Strandli (Norwegia) 6.18,31.

Miłosz Jankowski (na pierwszym planie) i Artur Mikołajczewski.

Na drugim miejscu zakończyła zawody w Eton dwójka bez sternika: Jarosław Godek (AZS AWFiS Gdańsk) i Wojciech Gutorski (RTW Lotto Bydgostia). Zwyciężyli niepokonani od 5 lat Nowozelandczycy: Eric Murray i Hamish Bond – mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata, rekordziści świata. Nowozelandczycy są wioślarzami z innej planety, dominuja nad resztą świata. Polaków wyprzedzili o ponad 15 sekund.

Dwójka bez sternika w Eton: 1. Eric Murray i Hamish Bond (N. Zelandia) 6.16,01; 2. Jarosław Godek i Wojciech Gutorski (Polska) 6.31,74; 3. Ionel Strungaru i Florin Curuea (Rumunia) 6.32,81.

Drugie miejsce zajęła też polska męska ósemka. Osiągnęła czas 5.26,36. Lepsi byli Brytyjczycy - 5.25,93, gorsi Francuzi - 5.29,54. Polska czwórka podwójna: Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (obie RTW Lotto Bydgostia), Joanna Leszczyńska i Sylwia Lewandowska (obie WTW Warszawa) przegrała tylko – o 2 sekundy - z osadą niemiecką.

Trzecim zawodnikiem AZS AWFiS Gdańsk startującym w Eton był Przemysław Borchardt. Wspólnie z Łukaszem Pawłowskim (AZS UMK Energa Toruń), Pawłem Cięszkowskim i Tomaszem Zagórskim (obaj AZS Szczecin) zajęli piąte miejsce w czwórce bez sternika wagi lekkiej. Czas Polaków - 6.02,46. Zwyciężyli Nowozelandczycy - 5.49,46.