Puchar Świata w judo: Pogorzelec – złoto, Tałach - brąz

Dwie judoczki SGKS Wybrzeże, Daria Pogorzelec i Karolina Tałach, znakomicie spisały się na zawodach Pucharu Świata w Tallinie. Pogorzelec wygrała w kategorii do 78 kg, Tałach była trzecia w wadze 63 kg.

Na podium w Tallinie. W środku Daria Pogorzelec. Fot. PZJudo

Daria w pierwszej walce gładko pokonała Niemkę Marie Branser, dwukrotnie zaliczając yuko i raz waza-ari. Kolejną rywalkę, Rosjankę Annę Pridannikową, rzuciła na ippon. Dwa zwycięstwa w fazie grupowej dały gdańszczance awans do finału, w którym pokonała, na kary, Niemkę Kerstin Thiele. Pogorzelec zapewniła sobie 100 punktów do rankingu światowego, dzięki czemu zbliżyła się do wywalczenia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Na podium w Tallinie. Druga od prawej Karolina Tałach. Fot. PZJudo

Karolina, startująca do tej pory w wadze 70 kg, schudła kilka kilogramów i wystartowała w niższej kategorii, do 63 kg. Stało się tak za radą trenerki w kadrze, Anety Szczepańskiej. Tałach, której naturalna waga wynosi ok. 67 kg, nie mogła skutecznie walczyć z najlepszymi, cięższymi rywalkami.

Zmiana wyszła jej na dobre. W eliminacjach rzuciła na ippon Brytyjkę Jodie Mullen i Belgijkę Sandrine Billiet. W półfinale przegrała, też przez ippon, z rozstawioną z numerem 1 Szwedką Anną Bernholm. W walce o trzecie miejsce pokonała przed czasem reprezentantkę Ghany Szandrę Szogedi.

O miejsce w polskiej reprezentacji Tałach, brązowa medalistka mistrzostw Europy do 23 lat, będzie teraz rywalizować z Agatą Ozdobą, brązową medalistką mistrzostw Europy seniorów. Pierwszy sprawdzian będzie miał miejsce w najbliższy weekend, podczas mistrzostw Polski w Katowicach.