Piłka ręczna: wielkie rzeczy możliwe

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk pokonali w hali AWFiS PGE Stal Mielec 22:21 (11:9) w pierwszym tegorocznym meczu Superligi. Sensacyjna wygrana z piątym zespołem w tabeli sprawiła, że gdański zespół opuścił strefę spadkową.

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk pokonali w hali AWFiS PGE Stal Mielec 22:21 (11:9) w pierwszym tegorocznym meczu Superligi. Sensacyjna wygrana z piątym zespołem w tabeli sprawiła, że gdański zespół opuścił strefę spadkową.

Pierwsze minuty należały do gości. Dobrze w ataku grał skrzydłowy Łukasz Janyst, dzięki temu PGE Stal prowadziła 4:1. Od tego czasu znakomicie w obronie spisywali się zawodnicy Wybrzeża: zdobyli cztery bramki z rzędu i wyszli na prowadzenie.

Żaden z zespołów nie był w stanie wywalczyć większej przewagi niż jedną bramką, do czasu, gdy na 9:7 trafił Marcin Lijewski. Mielczanie ostatecznie przegrali pierwszą połowę 9:11. Spora w tym zasługa dobrze ustawiającego się bramkarza Artura Chmielińskiego oraz nieudanych rzutów mielczan, którzy niemiłosiernie obijali słupki jego bramki.

Mimo ciągłych problemów z rzutami karnymi (1 celny na 5 w całym meczu!), szczypiorniści Wybrzeża ciągle prowadzili. Po rzucie Dawida Nilssona w 54. minucie było 20:19. Poprawił Piotr Papaj (21:19). Chwilę później po faulu na Hubercie Korneckim rzut karny zmarnował Łukasz Rogulski, a kontaktową bramkę dla mielczan zdobył Michał Chodara. Gdańszczanie wzięli czas, na minutę przed końcem spotkania trafił Rogulski (22:20). Odpowiedział Chodara (22:21) i gościom na wywalczenie remisu zostało 10 sekund. Chodara został jednak wyrzucony z boiska za dyskusję z arbitrem, a Wybrzeże nie dało wyrwać sobie zwycięstwa.

Komentarz trenera Daniela Waszkiewicza: „Jeszcze większe rzeczy są możliwe, niż zwycięstwo z PGE Stalą, nie umniejszając mieleckiej drużynie umiejętności. W sporcie jak ktoś wierzy i się stara, może wiele zdziałać. Nie udało się rzucić karnych, to nasza bolączka. Nie mogę sobie tego wytłumaczyć. Jak ćwiczymy je przed meczem, to oni tak nie rzucają jak podczas meczu.”

Wybrzeże zajmuje obecnie dziesiąte miejsce w tabeli – 7 punktów. Jedenasty jest Śląsk Wrocław – 6, ostatnia Nielba Wągrowiec – 2. Do szóstego w tabeli Chrobrego Głogów wrócił po 9 latach kołowy polskiej reprezentacji Bartosz Jurecki.

Wybrzeże Gdańsk – PGE Stal Mielec 22:21 (11:9)

Wybrzeże: Chmieliński, Sokołowski – Kornecki 6, Lijewski 5, Papaj 4, Rogulski 3, Nilsson 2, Prymlewicz 1, Sulej 1 oraz Kondratiuk, Rakowski, Piątek.