Na otwarcie Ergo Areny: Polska ? Brazylia 3:2

Polscy siatkarze wygrali z mistrzami świata Brazylijczykami 3:2 na inaugurację Ergo Areny ? hali wybudowanej na granicy Gdańska i Sopotu.

Polscy siatkarze wygrali z mistrzami świata Brazylijczykami 3:2 na inaugurację Ergo Areny - hali wybudowanej na granicy Gdańska i Sopotu.

11 tysięcy osób usiadło na trybunach hali, o której wszyscy - zawodnicy, komentatorzy telewizyjni, działacze sportowi oraz kibice - mówią, że jest najpiękniejsza i najnowocześniejsza w Polsce. Doskonała jest też akustyka, co pozwoli na pełne brzmienie zespołów muzycznych, które przyjadą z koncertami. - W nowej hali grało się cudownie. To w tej chwili najlepszy obiekt dla siatkówki w Polsce - mówił Bartosz Kurek, jeden z bohaterów meczu.

Akcje Kurka i Michała Winiarskiego, wspieranych przez pewnego jak zwykle rozgrywającego Pawła Zagumnego sprawiły, że w pierwszych dwóch setach Brazylia leżała na łopatkach. Mistrzowie świata przyjechali i zagrali w pierwszym składzie (tylko utytułowany Giba przesiedział mecz na ławce), ale Polacy - mistrzowie Europy - byli zdecydowanie lepsi. Świadczą o tym wyniki - wygrane do 21 i 18. Publiczność szalała ze szczęścia.

W kolejnych dwóch setach role się odwróciły. W hali zrobiło się ciszej, Brazylijczykom udawało się wszystko, polski blok właściwie przestał istnieć i raz za razem piłka po potężnych ścięciach z hukiem odbijała się o naszą część boiska. Trzeciego seta Polska przegrała do 14, czwartego do 17.

Tie-break był wyrównany. Nasi siatkarze prowadzili 5:3 i 7:4, ale wkrótce był remis 8:8. Prowadziliśmy 12:10, Brazylijczycy wyrównali na 13:13 i zaczęła się nerwowa końcówka w grze na przewagi. Po ataku gości w siatkę, za czwartym meczbolem, Polska wygrała 20:18.

- Rzadko udaje się komuś wygrać z Brazylią, a nam nie udało się to już od dawna (ostatni raz w 2002 roku; w finale mistrzostw świata w 2006 roku przegraliśmy 0:3 - k.g.). Pewnie będą głosy, że Brazylia nie jest w najlepszej formie, ale nasza gra też jest jeszcze daleka od ideału. Mocno ostatnio pracowaliśmy na treningach. Każdemu życzę radości z wygranej z Brazylią - powiedział Paweł Zagumny.

Najlepszym siatkarzem meczu wybrano Michała Winiarskiego. Zwycięska drużyna zarobiła 50 tys. euro. Polska zagra towarzysko z Brazylią jeszcze raz za kilka dni w Bydgoszczy, a potem, na początku września, kolejne trzy mecze w Kurytybie. Pod koniec września we Włoszech zaczynają się mistrzostwa świata.

Polska - Brazylia 3:2 (25:21, 25:18, 14:25, 17:25, 20:18)

Polska: Zagumny, Nowakowski, Winiarski, Gruszka, Kurek, Możdżonek, Ignaczak (libero) oraz Wlazły, Łomacz, Bąkiewicz, Gacek (libero).
Brazylia: Bruno, Vissotto, Murilo, Rodrigao, Lucas, Dante, Bravo (libero) oraz Theo, Marlon, Mario (libero).