Mistrzostwa w Ergo Arenie: złoto dla Lićwinko

Kamila Lićwinko zdobyła złoty medal podczas halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce rozgrywanych w Ergo Arenie. Polka zajęła wraz z Rosjanką Marią Kucziną pierwsze miejsce w finale skoku wzwyż. Obie skoczyły po 200 cm. Czwarte miejsce z wynikiem 197 cm zajęła Justyna Kasprzycka.

Do wysokości 194 cm obie Polki były bezbłędne. 197 cm Kasprzycka skoczyła w pierwszej próbie i pobiła swój rekord życiowy w hali. Objęła prowadzenie razem z Hiszpanką Ruth Beitią. Gdy w drugiej próbie poprawiły się Lićwinko i Kuczina, a pozostałe zawodniczki odpadły, wiadomo było, że co najmniej jedna z Polek będzie mieć medal.

Na wysokości 2 metrów wszystko się odwróciło. Kuczina skoczyła w pierwszej próbie i wyszła na prowadzenie. Po chwili dołączyła do niej Lićwinko, wyrównując swój rekord Polski. Po drugim podejściu dołączyła do nich Beitia, która zapewniła sobie co najmniej brąz, gdyż Kasprzycka nie dała rady pokonać dwóch metrów.

Kolejnej wysokości, 202 cm, nie pokonała żadna z trzech zawodniczek. Beitia zajęła w konkursie trzecie miejsce, gdyż poprzeczkę zawieszoną na 200 cm pokonała w drugiej próbie, podczas gdy Polka i Rosjanka uczyniły to za pierwszym razem.

Zgodnie z regulaminem, Lićwinko i Kuczina powinny wziąć udział w dogrywce, ponieważ nie przewiduje się rozdania dwóch złotych medali. Lićwinko wyszła jednak z inicjatywą, aby razem z Rosjanką zostały mistrzyniami świata. Sędzia główny zgodził się z Polką, Kuczina też nie miała nic przeciwko i Lićwinko zdobyła trzeci złoty medal dla Polski w historii halowych mistrzostw świata.

W 1999 roku w japońskim Maebashi mistrzem w siedmioboju został Sebastian Chmara. W 2001 roku na najwyższym stopniu podium stanęła sztafeta 4x400 metrów: Piotr Rysiukiewicz, Piotr Haczek, Jacek Bocian i Robert Maćkowiak.

Lićwinko 22 marca skończy 28 lat. Złoto z Ergo Areny jest jej największym sukcesem w karierze. Wcześniej mogła się poszczycić tylko ubiegłorocznym tytułem mistrzyni Uniwersjady.

Niewiele brakowało, aby na podium w biegu na 400 metrów stanęła Justyna Święty. 21-latka zastosowała taktykę, którą z powodzeniem przetestowała w eliminacjach i półfinałach. Na półmetku zamykała stawkę, z dużą stratą do prowadzących. Zaatakowała na ostatnim okrążeniu i świetny finisz dał jej czwarte miejsce. Do medalu zabrakło 0,14 sekundy.

Medaliści

Kobiety

400 m: 1. Francena McCorory (USA) 51,12; 2. Kaliese Spencer (Jamajka) 51,54; 3. Shaunae Miller (Bahamy) 52,06; 4. Justyna Święty (Polska) 52,20.
1500 m: 1. Abeba Aregawi (Szwecja) 4.00,61; 2. Axumawit Embaye (Etiopia) 4.07,12; 3. Rababe Arafi (Maroko) 4.07,53.
60 m ppł.: 1. Nia Ali (USA) 7,80; 2. Sally Pearson (Australia) 7,85; 3. Tiffany Porter (W. Brytania) 7,86.

Skok wzwyż: 1. Kamila Lićwinko (Polska) i Maria Kuczina (Rosja) 2,00; 3. Ruth Beitia (Hiszpania) 2,00; 4. Justyna Kasprzycka (Polska) 1,97.
Trójskok:
1. Jekaterina Koniewa (Rosja) 14,46; 2. Olga Saładucha (Ukraina) 14,45; 3. Kimberly Williams (Jamajka) 14,39… 11. Anna Jagaciak (Polska) 13,57.
Pchnięcie kulą:
1. Valerie Adams (N. Zelandia) 20,67; 2. Christina Schwanitz (Niemcy) 19,94; 3. Lijiao Gong (Chiny) 19,24.

Mężczyźni

60 m: 1. Richard Kilty (W. Brytania) 6,49; 2. Marvin Bracy (USA) 6,51; 3. Femi Ogunode (Katar) 6,52… 11. Dariusz Kuć (Polska) 6,60.
400 m: 1. Pavel Maslak (Czechy) 45,24; 2. Chris Brown (Bahamy) 45,58; 3. Kyle Clemons (USA) 45,74.
1500 m: 1. Ayanleh Souleiman (Dżibuti) 3.37,52; 2. Aman Wote (Etiopia) 3.38,08; 3. Abdalaati Iguider (Maroko) 3.38,21.
Skok w dal: 1. Mauro Vinicius da Silva (Brazylia) 8,28; 2. Jinzhe Li (Chiny) 8,23; 3. Michel Torneus (Szwecja) 8,21… 6. Adrian Strzałkowski (Polska) 7,96.

Skok o tyczce: 1. Konstadinos Filippidis (Grecja) 5,80; 2. Malte Mohr (Niemcy) 5,80; 3. Jan Kudlicka (Czechy) 5,80… 6. Robert Sobera (Polska) 5,65.