Mistrzostwa Polski w judo: gdańszczanie dominują

Pięć złotych, cztery srebrne i dwa brązowe medale zdobyli gdańscy judocy pierwszego dnia mistrzostw Polski, które odbywają się w hali widowiskowej AWFiS w Gdańsku.

Judoczki SGKS Wybrzeże i AZS AWFiS dominowały na tatami. Wygrały rywalizację we wszystkich kategoriach. W trzech najlepsze były zawodniczki SGKS Wybrzeże (63 kg - Halima Mohamed-Seghir, 70 kg – Karolina Tałach, 78 kg – Daria Pogorzelec). Czwartą kategorię, ponad 78 kg, wygrała Joanna Jaworska (AZS AWFiS). To był jedyny finał, do którego nie dostały się dwie gdańszczanki.

W walce dnia, w kategorii 78 kg, siódma zawodniczka igrzysk olimpijskich w Londynie, Daria Pogorzelec, potrzebowała niewiele ponad dwóch minut, aby wygrać przez trzymanie z broniącą tytułu Katarzyną Furmanek. - Z udziału w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski wyeliminowała mnie kontuzja kolana i w Gdańsku bardzo zależało mi, aby odzyskać tytuł sprzed dwóch lat – powiedziała Pogorzelec. - Finałowa walka, chociaż zakończyła się przed czasem, była dla mnie najtrudniejsza. Najważniejsze, że uporałam się z problemami zdrowotnymi i dlatego po tych zawodach operację „Rio de Janeiro” uważam za otwartą.

Z trzech rozegranych w piątek kategorii męskich, gdańszczanin wygrał jedną – Tomasz Domański (SGKS Wybrzeże) do 100 kg. W finale pokonał Jakuba Wójcika (AZS AWF Wrocław). - Byłem dobrze przygotowany do turnieju – stwierdził Domański. - W decydującym pojedynku wiedziałem, że muszę wyprzedzać rywala i tę strategię realizowałem przez całą walkę. Przeciwnik był ode mnie znacznie wyższy, ale do takiej dysproporcji wzrostu zdążyłem się już przez wszystkie lata spędzone na macie przyzwyczaić. W tej kategorii jestem bowiem jednym z najniższych zawodników.

Trzecie miejsce w wadze 100 kg zajął Jakub Zakrzewski (AZS AWFiS Gdańsk). W kategorii ponad 100 kg drugi był Tomasz Tałach (SGKS Wybrzeże), a trzeci jego kolega klubowy Damian Nasiadko. Nie było gdańszczanina na podium w wadze 90 kg.

W sobotę rywalizować będą kobiety w wagach 48, 52 i 57 kg oraz mężczyźni w 60, 66, 73 oraz 81 kg. W niedzielę poznamy zwycięzców kategorii open.

Medaliści mistrzostw Polski 2013

Kobiety

63 kg (startowało 12 zawodniczek): 1. Halima Mohamed-Seghir (SGKS Wybrzeże Gdańsk); 2. Magdalena Kowalczyk (AZS AWFiS Gdańsk); 3. Marta Kubań (Gwardia Warszawa) i Agata Ozdoba (AZS AWF Wrocław).

70 kg (15): 1. Karolina Tałach (SGKS Wybrzeże Gdańsk); 2. Aleksandra Jabłońska (AZS AWFiS Gdańsk); 3. Barbara Białas (Czarni Bytom) i Sandra Lickun (Gwardia Koszalin).

78 kg (8): 1. Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk); 2. Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS Gdańsk); 3. Beata Pacut (Czarni Bytom) i Katarzyna Szlendak (MKS Chełm).

+78 kg (6): 1. Joanna Jaworska (AZS AWFiS Gdańsk); 2. Anna Załęczna (TKS Judo Toruń); 3. Natalia Pilarczyk (Kodokan Toruń) i Marta Rózga (Gwardia Łódź).

Mężczyźni

90 kg (20): 1. Krzysztof Węglarz (Wisła Kraków); 2. Paweł Płoński (AZS AWF Warszawa); 3. Patryk Kusza (Gimnazjon Suchy Las) i Paweł Mróz (Wojownik Skierniewice).

100 kg (20) : 1. Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk); 2.  Jakub Wójcik (AZS AWF Wrocław); 3. Kacper Larem (Gwardia Warszawa) i Jakub Zakrzewski (AZS AWFiS Gdańsk).

+100 kg (11): 1. Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn); 2. Tomasz Tałach (SGKS Wybrzeże Gdańsk); 3. Damian Nasiadko (SGKS Wybrzeże Gdańsk) i Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom).