Mistrzostwa Europy na żużlu: świetne show

Rosjanin Emil Sajfutdinow wygrał pierwszy turniej indywidualnych mistrzostw Europy na torze w Gdańsku. Drugi był Duńczyk Nicki Pedersen, trzeci Brytyjczyk Tai Woffinden, ostatni w finale Tomasz Gollob. Junior Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk Krystian Pieszczek zdobył 5 punktów i zajął 13. miejsce.

Rosjanin Emil Sajfutdinow wygrał pierwszy turniej indywidualnych mistrzostw Europy na torze w Gdańsku. Drugi był Duńczyk Nicki Pedersen, trzeci Brytyjczyk Tai Woffinden, ostatni w finale Tomasz Gollob. Junior Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk Krystian Pieszczek zdobył 5 punktów i zajął 13. miejsce.

Prawie 7000 kibiców oklaskiwało bardzo udany turniej – co podkreślali sami zawodnicy i wielu kibiców. „Zaserwowaliśmy kibicom fantastyczne zawody. Czuję, że walka o tytuł mistrza Europy będzie trwała do samego końca. Do Gdańska zawsze wracam bardzo chętnie” – powiedział trzykrotny mistrz świata Nicki Pedersen, który w barwach Wybrzeża jeździł w ubiegłym sezonie.

„Zarówno atmosfera na stadionie jak i same zawody stworzyły świetne show. Dziękuję kibicom za to, jak przyjęli nas w Gdańsku” – dodał Tai Woffinden, wicelider tegorocznych mistrzostw świata. Inni podkreślali, że organizatorzy bardzo dobrze przygotowali tor.

Na palcach jednej ręki można policzyć biegi, w których kolejność zawodników była ustalona po pierwszym wirażu i nic się nie zmieniało. Przez cztery okrążenia trwała walka, w jednym z wyścigów zwycięzcę musiała wyłonić fotokomórka. Kilku zawodników znalazło sobie szybki tor jazdy pod bandami i nim właśnie widowiskowo podróżowało. Żadne pole startowe nie dawało przewagi nad innymi. Wygrywali żużlowcy startujący we wszystkich kolorach kasków.

Tomasz Gollob, ulubieniec publiczności, wygrał trzy pierwsze biegi, w dwóch kolejnych zajął drugie miejsca i z dorobkiem 13 punktów ukończył główną część zawodów na pierwszym miejscu. Drugi był Emil Sajfutdinow (11 punktów), który w jednym z wyścigów nie trafił z przełożeniami w swoim motocyklu i zajął w nim ostatnią pozycję. Polak i Rosjanin bezpośrednio awansowali do biegu finałowego.

O dwa pozostałe miejsca walczyli w barażu żużlowcy z miejsc 3 – 6: Pedersen, Woffinden, Polak Maciej Janowski i rewelacja zawodów, Łotysz Kjastas Puodżuks. Przez dwa okrążenia na drugim miejscu jechał Puodżuks, ale wyprzedził go Woffinden i wspólnie z Pedersenem zakwalifikowali się do ostatniego biegu.

W finale ze startu najlepiej wyszedł Sajfutdinow, lider klasyfikacji mistrzostw świata. Za jego plecami o drugie miejsce walczyli Woffinden i Pedersen. Wygrał ją Duńczyk, któremu niewiele brakowało nawet do wyprzedzenia Sajfutdinowa. W rozgrywce nie liczył się Gollob, który zdecydowanie przegrał walkę w pierwszym łuku, mimo że startował z wybranego przez siebie wewnętrznego pola.

Zwycięzca tak podsumował zawody: „Jestem bardzo zadowolony, bo dobry start całego cyklu jest dla zawodnika bardzo ważny. Lubię jeździć w Gdańsku i to było dziś widać. Przy okazji miałem okazję lepiej poznać Trójmiasto, bo po raz pierwszy mój pobyt wyglądał inaczej niż ‘na stadion i do domu’. Jestem pod wrażeniem. Wracając do zawodów, miałem moment, że trochę pogubiłem się z ustawieniami, ale później wszystko poszło po mojej myśli. Formuła cyklu jest atrakcyjna i myślę, że w mistrzostwach Europy pokażemy jeszcze dużo dobrego żużla”.

Gdańszczanin Krystian Pieszczek uzbierał 5 punków i zajął 13. miejsce. To ważne zawody w karierze 17-latka, pierwszy raz startował w tak doborowym towarzystwie.

Wyniki
1. Emil Sajfutdinow (Rosja) 14 (3,3,2,0,3 + 3 pkt.)
2. Nicki Pedersen (Dania) 12 (2,3,2,3,0 + 2)
3. Tai Woffinden (W. Brytania) 11 (2,2,2,3,1 + 1)
4. Tomasz Gollob (Polska) 13 (3,3,3,2,2 + 0)
5. Kjastas Puodżuks (Łotwa) 10 (3,d,1,3,3)
6. Maciej Janowski (Polska) 10 (2,1,3,2,2)
7. Martin Vaculik (Słowacja) 9 (3,3,0,3,w)
8. Hans Andersen (Dania) 8 (0,1,2,2,3)
9. Sebastian Ułamek (Polska) 6 (1,2,3,0,0)
10. Roman Poważny (Rosja) 6 (1,w,3,1,1)
11. Ales Dryml (Czechy) 5 (2,0,1,0,2)
12. Andriej Karpow (Ukraina) 5 (0,1,1,1,2)
13. Krystian Pieszczek (Polska) 5 (1,2,0,1,1)
14. Jurica Pavlić (Chorwacja) 4 (0,2,0,2,0)
15. Grigorij Łaguta (Rosja) 4 (0,0,d,1,3)
16. Fredrik Lindgren (Szwecja) 4 (1,1,1,0,1)

Kolejne turnieje finałowe odbędą się w rosyjskim Togliatti (10 sierpnia), chorwackim Gorican (14 września) oraz Rzeszowie (29 września).