ME w żeglarstwie: srebrni Kusznierewicz i Życki

Mateusz Kusznierewicz (Gdański Klub Żeglarski) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa) zdobyli srebrny medal otwartych mistrzostw Europy w klasie Star, które odbyły się na akwenie w pobliżu Dublina.

Przez pierwsze cztery dni mistrzostw 27 załóg z 17 państw zdołało rozegrać tylko trzy biegi. W dochodzącym do 30 węzłów wietrze, na wysokich falach Polacy rozpoczęli od piątej pozycji, następnie osiągnęli metę na ósmym miejscu, a w trzecim wyścigu byli drudzy.

W czwartek warunki się poprawiły, wiatr stracił na sile o połowę. Sędziowie zarządzili aż trzy wyścigi. Kusznierewicz z Życkim zajęli kolejno miejsca: 5, 1 i 9. W klasyfikacji generalnej zostali wiceliderami. Ostatniego dnia odbyły się dwa wyścigi. Włosi Diego Negri i Enrico Voltolini zapewnili sobie tytuł wygrywając pierwszy z nich. Było to ich czwarte zwycięstwo w siedmiu biegach. Polacy uplasowali się na trzeciej pozycji. Ostatni start był popisem Kusznierewicza i Życkiego. Wygrali, a ich rywale w walce o podium nie zmieścili się w czołowej dziesiątce.

"To trzecie nasze podium w tym sezonie po majowych zawodach Pucharu Świata w holenderskim Medemblik i sierpniowych regatach przedolimpijskich u wybrzeży Weymouth. Poczytujemy sobie to wydarzenie za dobry prognostyk przed grudniowymi mistrzostwami świata w Australii, a także w perspektywie igrzysk Londyn 2012" - powiedział PAP Kusznierewicz.

Kusznierewicz i Życki byli trzy lata temu mistrzami Europy , w 2007 i 2008 roku zdobyli Puchar Świata, ale na podium mistrzostw Europy w formule otwartej jeszcze nie stali. Rok temu w Viareggio zajęli szóstą lokatę, a drugą w klasyfikacji Europejczyków.

Klasyfikacja otwartych ME w klasie Star: 1. Diego Negri, Enrico Voltolini (Włochy) 17 pkt; 2. Mateusz Kusznierewicz, Dominik Życki (Polska) 25; 3. Richard Clarke, Tyler Bjorn (Kanada) 39; 4. Peter O'Leary, David Burrows (Irlandia) 43; 5. Eivind Melleby, Petter Pedersen (Norwegia) 48; 6. Afonso Domingos, Frederico Melo (Portugalia) 51.