PORTAL MIASTA GDAŃSKA

List Morski 2016 dla Roberta Smagonia

List Morski 2016 dla Roberta Smagonia
List Morski Miasta Gdańska za 2016 rok otrzymał kapitan Robert Smagoń oraz jego historyczna jednostka żaglowa s/y Baltic Star, zbudowana w 1947 roku. Uroczystość odbyła się w Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego AZS w Górkach Zachodnich.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Taki werdykt wydała Kapituła Prezydenta Miasta Gdańska pod przewodnictwem kapitana Jerzego Wąsowicza. Nagrodę wręczali: Mirosław Zdanowicz, przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta Gdańska, Beata Jankowiak, wiceprzewodnicząca Komisji oraz Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura ds. Sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

List Morski Miasta Gdańska ma długą tradycję. W czasach, gdy setki statków załadowanych zbożem wypływały z Gdańska, ich żegluga była niebezpieczna. Najwięcej kłopotów przysparzały cieśniny duńskie. Gdańscy kupcy wymogli na władzach miasta wystawianie specjalnych listów, które miały nie tylko chronić przed szykanami ze strony obcych państw, ale przede wszystkim umożliwiły Gdańskowi dochodzenie odszkodowań, w imieniu kupców, w przypadku utraty ładunku lub statku.

W 2007 roku Gdańsk wręczył pierwszy List Morski mający być uhonorowaniem szczególnie zasłużonych żeglarzy. Trafił on do Jerzego Wąsowicza, podróżnika i właściciela Antiki.

Robert Smagoń, tegoroczny laureat, ma 38 lat. Z wodą związany był od maleńkości. Żeglarzem jachtowym został w VI klasie szkoły podstawowej. W V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku Oliwie przez 10 kolejnych lat był instruktorem, egzaminatorem i kapitanem w organizowanych szkoleniach żeglarskich. Regularnie brał udział w regatach klasy QT i 730, zdobywał medale mistrzostw Polski.

W 1997 roku, z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska, na 8-metrowej łódce Millenium opłynął Bałtyk, od Goeteborga, przez Kalmar, Sztokholm, Rygę Tallin, po Kopenhagę i wiele innych urokliwych portów.

W latach 2005 – 2008 na własnym, 12-metrowym jachcie Domani, wraz z żoną Izabelą i 2-letnim synem Leonem, przez ponad dwa lata pływał po wodach europejskich. Odwiedził wyspy brytyjskie, Irlandię, północną Francję, Hiszpanię, wyspy kanałowe, Danię, Holandię, Belgię.

Wiosną 2015 roku został armatorem drewnianego kutra gaflowego Baltic Star, którego portem macierzystym jest od początku Gdańsk. Baltic Star i jego kapitan promują Miasto Gdańsk na bałtyckich imprezach żeglarskich.

Kapitan Smagoń w najbliższej przyszłości chce dokończyć renowację Baltic Stara, aby w sezonie 2017 wystartować w Zlocie Wielkich Żaglowców. Na pokładzie łodzi zamierza szkolić harcerzy z Gdańska i Kłajpedy. Wraz z kapitanami Wąsowiczem, Jerzy Jaszczukiem i Waldemarem Heislerem planuje rozwinąć miejski Program Edukacji Morskiej pokazując młodzieży urok twardego żeglarstwa morskiego na drewnianych żaglowcach.

  • Baltic Star – zbudowany z drewna dębowego w 1947 w Darłowie, przeznaczony pierwotnie do połowu ryb. Gruntownie przebudowany w 1997 roku, pływa po Morzu Bałtyckim i Północnym, uczestniczy w zlotach żaglowców i oldtimerów. Długość całkowita – 15,88 m, szerokość – 5,20 m, powierzchnia żagli – 83 m kw, ożaglowanie gaflowe.

Andrzej Radomski