Lechia – Piast 3:1. Wiśniewski superstar

Dzięki Piotrowi Wiśniewskiemu, który zdobył trzy gole, piłkarze Lechii Gdańsk wygrali pierwszy mecz od ponad dwóch miesięcy. Po serii sześciu spotkań bez zwycięstwa pokonali na PGE Arenie Piasta Gliwice 3:1.

Każdy kolejny trener Lechii układanie składu powinien rozpoczynać od 32-letniego Wiśniewskiego. Jerzy Brzęczek przekonał się o tym po dwóch meczach, ustawił kościerzynianina na pozycji, którą ten lubi, czyli wysuniętego pomocnika. Wiśniewski odpłacił pięknie za zaufanie, jak prawie zawsze wtedy, gdy trener czyni go liderem zespołu. Do Lechii przychodzą dziesiątkami zawodnicy, a Wiśniewski i tak pozostaje tym, do którego można mieć największe zaufanie.

Swój koncert rozpoczął strzałem głową z ok. 10 metrów, gdy przed bramką Piasta panował duży tłok. Piłka minęła wszystkie ciała i nogi. Minęło pięć minut i Wiśniewski, wykonując rzut wolny z boku boiska, popisał się „centrostrzałem”. Piłka minęła w polu karnym wszystkich zawodników obu zespołów i wpadła do siatki. W 52. minucie Wiśniewski ośmieszył w polu karnym Carlosa Martineza puszczając mu piłkę między nogami i strzałem w długi róg podwyższył na 3:0.

Lechia grała już wtedy w dziesiątkę, ponieważ w ostatniej minucie pierwszej połowy Mavroudis Bougaidis sfaulował bezmyślnie wychodzącego na pozycję sam na sam z bramkarzem Sasę Ziveca, za co słusznie zobaczył czerwoną kartkę. Grała też bez Rafała Janickiego, który w 10. minucie po zderzeniu głowami z Kamilem Wilczkiem na chwilę stracił przytomność, a potem, gdy nieco oprzytomniał, stwierdził, że nic nie pamięta od chwili, gdy rano jadł śniadanie.

Zadebiutował w Ekstraklasie 18-letni środkowy obrońca Damian Garbacik. Zagrał bardzo dobrze, a swój występ skomentował słowami, że spodziewał się trudniejszego wyzwania.

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice 3:1 (2:0)

Bramki dla Lechii: Piotr Wiśniewski – 3 (28, 35 i 52); dla Piasta: Kamil Wilczek (75). Czerwona kartka: M. Bougaidis (Lechia, 45). Widzów 7700.

Lechia: Bąk - Możdżeń, Janicki (10, Pietrowski), Garbacik, Bougaidis – Makuszewski (45, Dźwigała), Borysiuk, Vranjes, Wiśniewski, Nazario (88,  Grzelczak) – Colak.

Piast: Cifuentes - Murawski (46, Hanzel), Hebert, Osyra, Mokwa - Wasiliew, Martinez (53, Janczyk), Badia, Zivec, Podgórski (59, Szeliga) – Wilczek.