LOTOS Trefl: pierwsza porażka z Cuprum Lubin

Na ośmiu zatrzymał się licznik kolejnych zwycięstw w tym sezonie gdańskich siatkarzy. Serię żółto-czarnych przerwało w środę w Ergo Arenie Cuprum Lubin. Goście wygrali 3:0.

W pierwszym secie wyrównana walka toczyła się do stanu 10:11. Wtedy w pole zagrywki powędrował przyjmujący gości, Ivan Borovnjak. Serb ustawił gdańszczan serwisem, zaczęli oni też popełniać błędy w ataku i po kilku minutach na tablicy pojawił się wynik 10:17. Lubinianie spokojnie doprowadzili do końca tego seta, wygrywając go 25:16.

Drugi i trzeci set były do siebie podobne. Cuprum na trzy - cztery punkty odskakiwało już przed pierwszą przerwą techniczną i utrzymywało ją do końca, choć gdańszczanie kilkukrotnie zbliżali się nawet na jeden punkt. Trener Andrea Anastasi dokonywał zmian, wpuścił na boisko wszystkich rezerwowych, ale nie byli oni w stanie odmienić oblicza gry LOTOSU Trefla, a przede wszystkim powstrzymać gości.

Przyjezdni zagrali znakomicie w ataku, kończąc więcej niż co drugą piłkę. Dziewięciokrotnie blokowali gdańszczan, a najlepiej w tym elemencie prezentował się nie Dmytro Paszycki, najlepszy obecnie blokujący PlusLigi, a weteran Łukasz Kadziewicz, który cztery razy zatrzymał graczy LOTOSU Trefla.

Ukrainiec rewelacyjnie spisał się w ataku, kończąc sześć z siedmiu piłek. Co niespotykane, żaden atak lubinian nie poleciał bezpośrednio w blok lub w siatkę. Gracze Cuprum po swoich błędach oddali zaledwie 12 punktów, z czego aż 10 po popsutych serwisach. Gdańszczanie pomylili się 23 razy, byli mniej efektywni w ataku, choć lepiej przyjmowali. Na plus należy odnotować występ Murphy'ego Troya (18 punktów, 48 proc. skuteczności w ataku, 2 bloki), Sebastiana Schwarza (10 punktów, 50 proc. skuteczności), Wojciecha Grzyba (67 proc. w ataku, 2 bloki, 1 as serwisowy) i Piotra Gacka, który nieźle prezentował się w przyjęciu i ofiarnie bronił ataki rywali.

Porażka z Cuprum zakończyła rozpoczętą 20 marca (chodzi o poprzedni sezon) serię 10 kolejnych zwycięstw LOTOSU Trefla. Gdańszczanie pogromcę znaleźli dopiero po 252 dniach, przegrywając też pierwszy mecz w tym sezonie. W bieżących rozgrywkach pobili klubowy rekord meczów bez porażki, a także stali się jedyną drużyną spoza „wielkiej czwórki” PlusLigi, która w XXI wieku mogła pochwalić się takim bilansem otwarcia.

Porażka nie skomplikowała sytuacji LOTOSU Trefla, który utrzymał w tabeli trzecie miejsce, do prowadzących ekip z Bełchatowa i Rzeszowa tracąc po trzy punkty, a czwarty Jastrzębski Węgiel wyprzedzając o cztery.

W najbliższą niedzielę, 16 listopada, o godz. 14.45 gdańszczanie w hicie kolejki zagrają w Bełchatowie z PGE Skrą. Kolejny mecz żółto-czarni rozegrają 23 listopada o godz. 18.00 - w Gdynia Arena podejmą Asseco Resovię (Ergo Arena jest tego dnia zajęta).