LOTOS Trefl na trzecim miejscu

Mimo porażki w Warszawie z AZS Politechniką 1:3, siatkarze LOTOSU Trefla Gdańsk zakończyli sezon zasadniczy na trzecim miejscu. W ćwierćfinale zagrają – do dwóch wygranych meczów – z Transferem Bydgoszcz.

W Warszawie gdański zespół musiał wygrać dwa sety, by bez oglądania się na wynik meczu Jastrzębskiego Węgla z Cuprum Lubin zapewnić sobie trzecie miejsce. Trener Andrea Anastasi zmienił żelazny skład. W rezerwie pozostali Bartosz Gawryszewski i Sebastian Schwarz, a ich miejsce zajęli Artur Ratajczak i Krzysztof Wierzbowski.

Gdańszczanie w pierwszej partii odskoczyli, już na pierwszej przerwie technicznej, na trzy punkty. Wygrali 25:22.

W drugim secie żaden z zespołów nie osiągnął przewagi większej niż dwupunktowa, a jego losy rozstrzygały się w nerwowej końcówce, którą rozstrzygnęły atak Pawła Mikołajczaka (AZS) i autowy serwis Damiana Schulza.

Trzecią partię w wyjściowej szóstce rozpoczął jeszcze Mateusz Mika, ale wkrótce zastąpił go Sławomir Stolc. Wtedy występowali już wszyscy nominalni rezerwowi. Politechnika od początku odskoczyła na kilka punktów i kontrolowała przebieg tej partii, atakując ze skutecznością 58 proc.

Najwięcej emocji przyniósł czwarty set. Pięciu rezerwowych wspomagał Bartosz Gawryszewski. LOTOS Trefl miał dwie piłki na doprowadzenie do tie-breaka, a Politechnika Warszawska nie wykorzystała trzech piłek meczowych. Przy czwartej warszawski blok powstrzymał jednak Stolca i podopieczni Jakuba Bednaruka mogli na zakończenie sezonu zasadniczego dopisać trzy punkty do swojego konta.

Jastrzębski Węgiel przegrał w Lubinie z Cuprum i skończył rundę zasadniczą za zespołem z Gdańska.

Zwycięstwo nic nie dało warszawskiej drużynie. Skończyła rundę zasadniczą na 9. miejscu i nie awansowała do ćwierćfinału. LOTOS Trefl w pierwszej fazie play-off zagra z Transferem Bydgoszcz. Pierwsze spotkanie w sobotę, 28 lutego, w Bydgoszczy. Drugi i ewentualny trzeci mecz w rywalizacji do dwóch zwycięstw odbędą się w ERGO ARENIE najprawdopodobniej we wtorek i środę, 3 i 4 marca.

Zwycięzca z tej pary w półfinale spotka się z PGE Skrą Bełchatów lub ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Pary ćwierćfinałowe:

• Asseco Resovia – Cerrad Czarni Radom

• PGE Skra Bełchatów – ZAKSA Kędzierzyn Koźle

• LOTOS Trefl Gdańsk – Transfer Bydgoszcz

• Jastrzębski Węgiel – Cuprum Lubin

AZS Politechnika Warszawska - LOTOS Trefl Gdańsk 3:1 (22:25, 26:24, 25:22, 30:28)

AZS PW: Lipiński (2), Lemański (6), Świrydowicz (15), Śliwka (10), Szalpuk (7), Mikołajczak (18), Olenderek (libero), Radomski (6), Depowski (5), Bieńkowski (2), Filip (8), Mordyl.

LOTOS Trefl: Grzyb (5), Falaschi (2), Troy (10), Ratajczak (9), Wierzbowski (10), Mika (8), Gacek (libero) oraz Stępień (4), Schulz (19), Stolc (5), Gawryszewski (1).

MVP meczu: Waldemar Świrydowicz (AZS PW).