Judo: tatami pełne medali

Z jedenastoma medalami zdobytymi w turniejach indywidualnych wrócili z Katowic z mistrzostw Polski w judo gdańscy judocy. Złote medale zdobyły: Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże, waga 78 kg) oraz Joanna Jaworska (AZS AWFiS Gdańsk, ponad 78 kg). Judoczki SGKS Wybrzeże były najlepsze w turnieju drużynowym.

Pogorzelec przeszła przez turniej jak burza. Stoczyła cztery walki, wszystkie wygrała przed czasem. Tak samo dobrze spisała się Jaworska.

Srebrne medalistki to: Karolina Tałach (SGKS Wybrzeże, 63 kg), Aleksandra Jabłońska (AZS AWFiS, 70 kg) i Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS, 78 kg). Tałach po raz pierwszy walczyła w niższej wadze (wcześniej w limicie 70 kg), w finale spotkała się z brązową medalistką mistrzostw Europy Agatą Ozdobą i przegrała. Jeszcze trudniejsze zadanie miała w finale Jabłońska, której rywalką była brązowa medalistka mistrzostw świata Katarzyna Kłys. Jabłońska, podobnie jak pozostałe rywalki Kłys, przegrała przed czasem. Katarzyna Furmanek w finale uległa Pogorzelec.

Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS, waga 52 kg) oraz Magdalena Miller (AZS AWFiS, 57 kg) zdobyły brązowe medale.

Mężczyźni dorzucili cztery medale. Srebro w wadze ponad 100 kg wywalczył Damian Nasiadko (SGKS Wybrzeże). Brązowe medale przypadły: Sebastianowi Przybyszowi (AZS AWFiS, waga 81 kg), Tomaszowi Domańskiemu (SGKS Wybrzeże, 100 kg) oraz Tomaszowi Tałachowi (SGKS Wybrzeże, ponad 100 kg).

W klasyfikacji medalowej kobiet drugie miejsce zajął AZS AWFiS, z jednym złotym, dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi krążkami. SGKS Wybrzeże był trzeci, z jednym złotem i jednym srebrem.

W łącznej klasyfikacji medalowej – kobiet i mężczyzn – AZS AWFiS zajął trzecią pozycję (1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe), a SGKS Wybrzeże czwartą (1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy).

Jeszcze lepiej wypadły klasyfikacje punktowe. Wśród kobiet najlepszy był AZS AWFiS – 35,5 pkt, a SGKS Wybrzeże zajął czwarte miejsce – 13 pkt. Wśród mężczyzn SGKS Wybrzeże był trzeci – 16 pkt, a AZS AWFiS dziewiąty – 11 pkt.

W turnieju drużynowym kobiet nie miały sobie równych judoczki SGKS Wybrzeże. W finale wygrały z Czarnymi Bytom. Czwarte miejsce zajął AZS AWFiS.