Judo: Pogorzelec na podium zawodów Grand Prix

Gdańszczanka Daria Pogorzelec (-78 kg) zajęła trzecie miejsce w zawodach Grand Prix, które odbyły się w Zagrzebiu. Polka zdobyła 120 punktów do olimpijskiego rankingu, zajmuje w nim obecnie 16. miejsce i niewiele jej brakuje, by zapewnić sobie start na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Zawodniczka SGKS Wybrzeże zaczęła od zwycięstwa przez ippon nad Węgierką Evelin Salanki. Znacznie trudniejsza rywalka czekała w drugiej rundzie. Marhinde Verkerk to ósma zawodniczka światowego rankingu, jednak Pogorzelec rzuciła Holenderkę na yuko i waza-ari. W ćwierćfinale Polka wygrała przed czasem z Kanadyjką Aną Portuondo Isasi (27. w rankingu).

W półfinale Pogorzelec walczyła ze Słowenką Anamari Velensek, brązową medalistką mistrzostw świata z ubiegłego roku i trzecią zawodniczką światowego rankingu. Dopiero w dogrywce Velensek wykonała punktowaną akcję i wygrała. Zwyciężyła również w finale zawodów Grand Prix.

Gdańszczanka biła się o brąz z Holenderką Guusje Steenhuis (15. miejsce w rankingu). Wykonała akcję ocenioną na waza-ari i to dało jej trzecie miejsce na podium.

W zawodach wzięła jeszcze udział Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS Gdańsk, +78 kg), jednak już w pierwszej rundzie uległa Turczynce Gulsah Kocaturk. W rankingu światowym Furmanek zajmuje obecnie 49. miejsce.