Floretowy Dwór Artusa: Errigo po raz trzeci

Włoszka Arianna Errigo wygrała X turniej Pucharu Świata florecistek Dwór Artusa Grand Prix. W hali gdańskiej AWFiS wystąpiło 100 zawodniczek, wśród nich 17 Polek, ale najlepsza z nich, Karolina Chlewińska z Sietom AZS AWFiS Gdańsk, zajęła dopiero 16. miejsce.

Przez kwalifikacje przeszło 11 Polek. Już w pierwszej rundzie turnieju głównego doszło jednak do ich pogromu. Siedem przegrało swoje walki. W 1/16 finału zawody zakończyły Małgorzata Wojtkowiak, Martyna Synoradzka oraz Martyna Długosz. Z tą ostatnią wygrała Chlewińska, która w 1/8 finału doznała klęski z Amerykanką Nzinghą Prescod 4:15. Był to najgorszy występ Polek w historii turnieju.

Po raz drugi z rzędu i trzeci raz w karierze Dwór Artusa wygrała utytułowana Włoszka, 26-letnia Arianna Errigo, złota i srebrna medalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata w drużynie, czterokrotna mistrzyni Europy (sześciokrotna medalistka). Biła się pewnie, zwyciężała zdecydowanie. W ćwierćfinale pokonała Francuzkę Astrid Guyart 15:7, w półfinale Chinkę Huilin Le 15:6, w finale Prescod 15:8.

Przed decydującymi walkami uhonorowano Tadeusza Pagińskiego. Fechtmistrz z okazji 50-lecia pracy w szermierce został obdarowany m.in. kopią srebrnego medalu olimpijskiego, które jego zawodniczki wywalczyły w Sydney  w 2000 roku. Wręczyły go trzy z czterech zawodniczek z tamtej drużyny: Sylwia Gruchała, Anna Rybicka i Barbara Szewczyk-Wolnicka.

Odbył się też turniej na wózkach, w którym pełnosprawni floreciści mierzyli się z niepełnosprawnymi. Wygrali niepełnosprawni: Jacek Gaworski pokonał Ksawerego Nowosielskiego 15:14, a Dariusz Pender  był lepszy od Pawła Kawieckiego 15:10.

Na wielkie słowa pochwały zasłużyli po raz kolejny organizatorzy. Wszystko było na czas i na swoim miejscu.

• Errigo - Prescod 15:8

Miejsca Polek (ciemnym kolorem gdańszczanki): 16. Karolina Chlewińska, 23. Małgorzata Wojtkowiak, 25. Martyna Synoradzka, 31. Martyna Długosz, 40. Magdalena Knop, 42. Natalia Gołębiowska, 47. Monika Paliszewska, 48. Anna Rybicka, 50. Martyna Jelińska, 53. Marika Chrzanowska, 57. Hanna Łyczbińska, 65. Marta Łyczbińska, 67. Julia Walczyk, 74. Emilia Rygielska, 80. Anna Szymczak, 86. Sandra Sulik, 90. Julia Chrzanowska.