Floret: Knop ósma na mistrzostwach świata

Gdańska florecistka Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS) zajęła ósme miejsce na szermierczych mistrzostwach świata w rosyjskim Kazaniu. Debiutowała na zawodach tej rangi.

32-letnia Knop przed mistrzostwami zajmowała 79. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE). W 1/32 finału pokonała 35. w świecie Francuzkę Gaelle Gebet 15:9, później 10. w tym zestawieniu Amerykankę Nzinghę Prescod 15:8, a w 1/8 finału wygrała z ósmą w rankingu FIE Rosjanką Larysą Korobiejnikową 15:10.

W ćwierćfinale trafiła na Włoszkę Ariannę Errigo, liderkę klasyfikacji florecistek i wicemistrzynię olimpijską z Londynu. Początek walki był wyrównany, Polka prowadziła nawet 5:4, ale później przewaga Errigo nie podlegała dyskusji. Włoszka, która broniła tytułu, wygrała 15:6.

- Magdzie należą się wielkie brawa i słowa uznania za ten występ. Walczyła wspaniale, pokonała trzy wyżej notowane rywalki, w tym dwie ze ścisłej światowej czołówki. Ważny był też styl tych wygranych. Ręce same składały się do oklasków. Odniosła życiowy sukces - powiedział prezes PZSzerm. Adam Konopka.

Turniej florecistek zdominowały Włoszki. Wygrała Arianna Errigo, druga była Martina Batini, a trzecie Valentina Vezzali i Tunezyjka Ines Boubakri. Piąta była kolejna Włoszka, Elisa di Francisca.

Druga gdańszczanka w turnieju, Karolina Chlewińska, została sklasyfikowana na 41. miejscu, po porażce w pierwszej walce pucharowej z Amerykanką Nicole Ross 10:15.

W turnieju florecistów startowało dwóch zawodników Sietomu AZS AWFiS: Paweł Kawiecki i Piotr Janda. Kawiecki ładnie bił się w kwalifikacjach, przegrał tylko jeden pojedynek. W fazie pucharowej poniósł jednak na początku porażkę i zajął 40. miejsce. Janda, po wygraniu dwóch walk i przegraniu trzech, musiał przystąpić do eliminacji pucharowej. W pierwszym pojedynku pokonał zawodnika z Turcji 15:9 a następnie przegrał z Japończykiem Suguru Awajim 12:15 i odpadł z turnieju. Sklasyfikowano go na 89. miejscu. Mistrzem świata został Rosjanin Aleksiej Czeremisinow.