Dominacja gdańskich judoków: 20 medali

Cztery medale – złoty, srebrny i dwa brązowe zdobyli gdańscy judocy ostatniego dnia mistrzostw Polski rozgrywanych w hali widowiskowej AWFiS. Łącznie w 16 kategoriach wagowych wywalczyli 20 krążków. Dawno w polskim sporcie nie było takiej dominacji.

W niedzielę odbywały się walki w kategoriach open, w których generalnie największe szanse mają najciężsi. Wśród kobiet nie miała jednak sobie równych Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże). Ważąca 78 kg siódma zawodniczka igrzysk olimpijskich w Londynie w finale spotkała się ponownie z Katarzyną Furmanek (AZS AWFiS), z którą wcześniej walczyła w finale kategorii 78 kg. 2:0 dla Pogorzelec, a trzecie miejsce dla Joanny Jaworskiej (AZS AWFiS).

Wśród panów do obrony tytułu w open nie stanął Tomasz Domański, który dwa dni wcześniej wywalczył złoto w kategorii 100 kg. Mistrzem został Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom), który ma na koncie dwa tytuły wicemistrza Europy i cztery brązowe medale mistrzostw Europy. Trzecie miejsce na podium zajął Jakub Zarzeczny (SGKS Wybrzeże).

Gdańskie judoczki wygrały podczas mistrzostw 6 z 8 kategorii wagowych. Cztery tytuły zdobyły reprezentantki SGKS Wybrzeże, dwa AZS AWFiS. Łączny bilans gdańskich klubów to 20 krążków – 7 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych. To największa liczba medali, którą gdańskie judo zdobyło kiedykolwiek w historii mistrzostw Polski.

Medaliści - niedziela

Kobiety – Open: 1. Daria Pogorzelec (SGKS Wybrzeże Gdańsk); 2. Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS Gdańsk); 3. Joanna Jaworska (AZS AWFiS Gdańsk) i Beata Pacut (Czarni Bytom).

Mężczyźni – Open: 1. Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom); 2. Kamil Kozłowski (Gwardia Olsztyn); 3. Jakub Zarzeczny (SGKS Wybrzeże Gdańsk) i Kamil Grabowski (Czarni Bytom).