Bieg Św. Dominika: Kenijczyk przed Kenijczykiem

Kenijczyk Samuel Rutto wygrał w sobotę 20. Bieg Dominika, rozgrywany na ulicach Głównego Miasta. Mistrzem Polski na 10 kilometrów został Marcin Chabowski. Najliczniej obsadzoną konkurencją był dystans 5 kilometrów, wystartowało w nim ponad 800 zawodniczek i zawodników.

Kenijczyk Samuel Rutto wygrał w sobotę 20. Bieg Dominika, rozgrywany na ulicach Głównego Miasta. Mistrzem Polski na 10 kilometrów został Marcin Chabowski. Najliczniej obsadzoną konkurencją był dystans 5 kilometrów, wystartowało w nim ponad 800 zawodniczek i zawodników.

W biegu elity wzięło udział 41 biegaczy z Polski, Kenii, Meksyku, Ukrainy i Białorusi. Rutto, wraz z rodakiem Davidem Metto, odłączyli się od rywali na piątym okrążeniu. Przez cały czas prowadził Metto, ale na finiszu przegrał z kolegą o 6 sekund. Czas Rutto – 29.01. Zwycięzca otrzymał 6 tys. złotych. Dodatkowe 2 tys. można było zarobić za pobicie rekordu trasy, ale to się nie udało. Wciąż najlepszy pozostaje wynik Kenijczyka Cosmasa Kyevy z 2011 roku – 28.48. Na mecie Rutto i Metto narzekali na upał.

Trzeci na mecie Marcin Chabowski (29.19) został po raz trzeci w karierze mistrzem Polski w biegu ulicznym na 10 km. Nagroda – 2 tys. złotych. Najlepszy z gdańszczan, Radosław Dudycz (Team Run Gdańsk) zajął 17. miejsce w klasyfikacji ogólnej (11. w mistrzostwach Polski) z czasem 30.44.

Bieg na 5 km wygrał Daniel Pek, wicemistrz ubiegłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Wystartowała w nim m.in. 54-letnia Wanda Panfil Gonzales, mistrzyni świata z 1991 roku w maratonie.

Wyniki 20. Biegu św. Dominika na 10 km (w nawiasie kolejność w mistrzostwach Polski w biegu ulicznym): 1. Samuel Rutto (Kenia) 29.01; 2. David Metto (Kenia) 29.07; 3. (1) Marcin Chabowski (Polska) 29.19; 4. (2) Radosław Kłeczek (Polska) 29.46; 5. (3) Arkadiusz Gardzielewski (Polska) 29.50; 6. Roman Romanienko (Ukraina) 30.04.