PORTAL MIASTA GDAŃSKA

80 lat Ryszarda Zieniawy

80 lat Ryszarda Zieniawy
1 lutego skończył 80 lat Ryszard Zieniawa, wielokrotny mistrz Polski i legendarny trener judo, twórca tej dyscypliny w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

1 lutego skończył 80 lat Ryszard Zieniawa, wielokrotny mistrz Polski i legendarny trener judo, twórca tej dyscypliny w Gdańsku.

Urodził się 1 lutego 1933 roku w Równem Wołyńskiem. Pochodzi z rodziny wojskowej. Żołnierzem był pradziadek, dziadek i ojciec. Z ojcem Antonim w 1945 roku przyjechał do Trójmiasta. W 1954 roku był inicjatorem powstania sekcji judo przy technikum wychowania fizycznego we Wrzeszczu. W 1959 roku został zawodnikiem i trenerem Wybrzeża Gdańsk. Dzięki Zieniawie klub stał się najlepszy w Polsce. Jego podopieczni zdobyli ponad 100 medali na mistrzostwach Polski. W Wybrzeżu Zieniawa pracował do 1991 roku.

Karierę zawodnika zakończył w 1969 roku. Zdobył 11 tytułów mistrza Polski: 6 w wadze do 78 kg, 1 do 90 kg, 4 w kategorii open. Od tego czasu podopieczni mówią do niego „Mistrzu”. Jego osiągnięcia nikt do dzisiaj nie pobił.

Zabawnie opowiada dziennikarzowi Waldemarowi Gabisowi o swojej walce z Holendrem Antonem Geesinkiem, jednym z najlepszych judoków w historii, na mistrzostwach Europy w Wiedniu w 1959 roku w kategorii open: „On miał ponad 2 metry wzrostu, ważył ponad 100 kilogramów. Był mistrzem świata. Ja miałem 173 cm wzrostu i 78 kg wagi. Ja miałem brązowy pas uczniowski, a on piąty dan. Geesink nie widział, który to Zieniawa. Stał i się rozglądał. A ja stałem obok niego i sięgałem mu ze 20 centymetrów poniżej barku. Na początku próbowałem zaatakować, ale to tak, jakbym ścianę atakował. W końcu chwycił mnie, wyrzucił w górę. Poszedłem tylko po orbicie...”

Jeszcze gdy czynnie uprawiał sport, zaczął pomagać młodszym kolegom. Skończył studia na gdańskiej AWF. W latach 1959-64 był społecznym trenerem kadry narodowej. Później - już oficjalnie z pensją – w latach 1980-91. Trenowani przez niego zawodnicy zdobyli 3 medale igrzysk olimpijskich: 1 złoty (Waldemar Legień w Seulu, 1988), 1 srebrny (Janusz Pawłowski w Seulu), 1 brązowy (Pawłowski w Moskwie, 1980). Zdobyli też 9 mistrzostw świata (1 srebrny, 8 brązowych) i 30 mistrzostw Europy (6 złotych, 4 srebrne, 20 brązowych).

Wśród nich byli gdańszczanie: mistrz Europy Antoni Reiter i multimedalista (sześć medali mistrzostw świata i Europy, dwa igrzysk olimpijskich) Janusz Pawłowski. Pawłowski powiedział, że wszystko, co w życiu zdobył, to dzięki Zieniawie. Najsłynniejsi z pozostałych to: Andrzej Dziemianiuk, Andrzej Sądej, Wiesław Błach, Jerzy Kolanowski, Krzysztof Kamiński. Trenował także - w początkach ich karier – dwukrotnego mistrza świata i mistrza Europy Rafała Kubackiego oraz Pawła Nastulę, mistrza olimpijskiego, dwukrotnego mistrza świata i trzykrotnego mistrza Europy.

Sto lat, Mistrzu.

Krzysztof Guzowski