Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny"

A
A

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" przyznawana jest od 2006 roku. Honoruje polskich i zagranicznych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, zaś ich dorobek pozostawia trwały ślad w historii naszego miasta. Laureat Nagrody otrzymuje laudację, dyplom oraz statuetkę autorstwa gdańskiego rzeźbiarza Jana Szczypki do roku 2016. Od roku 2017 autorem statuetki jest również gdański artysta Mirosław Miłogrodzki.

 

LAUREACI NEPTUNÓW

NEPTUNY 2019

Ołeh Sencow, ukraiński reżyser filmowy, prozaik, pisarz, aktywista społeczny, uczestnik Euromajdanu. Od 2014 roku więzień polityczny.

 

NEPTUNY 2018

Maja Ostaszewska, aktorka teatralna i filmowa.

Jan Klata, reżyser teatralny i dramaturg.

Krzysztof Pomian, filozof, historyk idei, muzealnik, eseista.

 

NEPTUNY 2017

Krzyszot Czyżewski, animator kultury, promotor idei kultury obejmujacej i zakorzeniającej, która zaprasza do współudziału, włącza do wspólnoty i pomaga w odnajdywaniu drogi do własnej tożsamości, poeta i eseista, współtwórca Ośrodka Pogranicze - sztuk, kultur, narodów w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Danuta Stenka, aktorka teatralna, filmowa i radiowa, propagatorka języka i kultury kaszubskiej.

Krzysztof Zanussi, reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, twórca nurtu kina moralnego niepokoju, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof.

 

NEPTUNY 2016

Ewa Ewart, producentka filmów dokumentalnych i dziennikarz dochodzeniowy BBC. Autorka filmów, takich jak „ETA - Wyjście z cienia” o terrorystach baskijskich z ETA i ich 30-letniej walce o niepodległość, „Dzieci Biesłanu” pokazującej historię szkoły nr 1 w Biesłanie w Rosji, zaatakowanej 1 września 2004 przez grupę ekstremistów, czy „W milczeniu” - dokumentalnego filmu ze wspomnieniami bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Paweł Mykietyn, polski kompozytor i klarnecista, twórca muzyki do spektakli (w tym do „Burzy” i Snu nocy letniej” Williama Szekspira, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego) i filmów (m.in. do „33 scen z życia” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, za który zdobył nagrodę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Nagrodzony prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem 2012 za muzykę do filmu „Essential Kiling” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005-2015, odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r.) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.), za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej sztuki filmowej.

 

NEPTUNY 2015

Dorota Kolak, aktorka urodzona w Krakowie w rodzinie od co najmniej trzech pokoleń związanej z teatrem. W 1980 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W 1982 roku została aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie dzięki wybitnym kreacjom (zagrała tu ponad 75 ról) i uznaniu publiczności i krytyki zdobyła pozycję gwiazdy. Na swoim koncie ma liczne role w Teatrze Telewizji, filmach oraz serialach. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Aktorskiej Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2009 roku (najlepsza drugoplanowa rola kobieca za rolę Ireny w filmie „Jestem Twój”). W 2013 roku zagrała doskonałą rolę (matki głównego bohatera) w głośnym i nagradzanym nie tylko w Polsce filmie Macieja Pieprzycy pt. „Chce się żyć". Dorota Kolak jest cenionym pedagogiem – prowadzi zajęcia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz
w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W 2008 roku została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Mirosław Baka, urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim w 1963 roku.  Jest aktorem filmowym i teatralnym, od 1988 roku związanym z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W 1989 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Jeszcze jako student zagrał pierwszoplanową rolę w jednym z najbardziej znanych na świecie polskich obrazów, „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Na przełomie lat 1980-tych i 90-tych grał w Niemczech (później m.in. w filmie „Milchwald" Christopha Hochhauslera, 2003). W Polsce największą popularność zdobył dzięki filmom „Reich” (reż. Władysław Pasikowski) oraz „Wyrok na Franciszka Kłosa” (reż. Andrzej Wajda), obie produkcje z 2000 roku. Mirosław Baka jest również uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej: interpretuje utwory m.in. Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i Jana Wołka. Aktor jest fundatorem Fundacji „żyć z POMPĄ", która od 2009 roku działa na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych. 11 kwietnia 2014 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wojciech Marczewski, urodził się w Łodzi w 1944 roku. Jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów swojego pokolenia, laureatem dziesiątek najważniejszych nagród i wyróżnień rodzimego i europejskiego kina, w tym Złotych Lwów dla najlepszego filmu Festiwalu Filmowego w Gdyni („Ucieczka z kina Wolność”, 1990), Srebrnego Niedźwiedzia i FIPERSCI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie („Dreszcze”, 1981) oraz nominacji do Złotego Niedźwiedzia („Weiser”, 2001). W latach 1992-1994 kierownik Wydziału Reżyserii brytyjskiej National Film and Television School, współzałożyciel Szkoły Wajdy (dawniej Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

 

NEPTUNY 2014

 

Halina Słojewska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, aktorka gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała w latach 1970-2000. Grała w przedstawieniach Teatru Telewizji, wystąpiła w ponad 20. polskich filmach. Była aktywną działaczką Solidarności, w 1984 roku z mężem Marianem Kołodziejem zrealizowała spektakl Gloria Victis. Kierowała gdańskim oddziałem Stowarzyszenia Polskich Aktorów Teatru i Filmu (SPATiF), była wieloletnią przewodniczącą gdańskiego oddziału ZASP (obecnie jest jego Honorową Przewodniczącą).

Stefan Chwin gdański prozaik i eseista, autor kilkunastu powieści, m.in. głośnego „Hanemanna” (1995) – opowieści o losach Wolnego Miasta Gdańska oraz wielu książek krytycznych i historycznoliterackich. Laureat jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich, Nagrody im. Andreasa Gryphiusa oraz Nagrody im. Ericha Brosta za twórczość przyczyniającą się i pielęgnującą pojednanie polsko-niemieckie, a także kilkunastu prestiżowych nagród krajowych, w tym Paszportu Polityki oraz Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku.

Andrzej Fidyk polski dokumentalista, reżyser i producent filmowy, wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor ponad 40 filmów dokumentalnych, nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych całego świata. Kieruje Redakcją Filmów Dokumentalnych Programu 1 Telewizji Polskiej. Za swoje programy „Czas na dokument” , „Miej oczy szeroko otwarte” oraz „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” trzykrotnie otrzymał nagrodę „Wiktora”. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, w 2013 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

NEPTUNY 2013

Elżbieta Sikora to urodzona w Gdańsku kompozytorka operowa i filmowa. W ubiegłym roku otrzymała m.in. nagrodę Gryfa Pomorskiego za muzykę do opery "Madame Curie" dla Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie artystka mieszka we Francji.

Andrzej Dudziński urodził się w Sopocie, wiele lat życia spędził w Stanach Zjednoczonych, obecnie mieszka w Warszawie. Znany jest dzięki swojemu charakterystycznemu, groteskowemu stylowi rysunków, grafik i obrazów. Tworzył m.in. dla "Polityki", "Tygodnika Powszechnego" i wielu magazynów amerykańskich, m.in. "The New York Times" czy "Playboya".

Janusz Głowacki to jedyny nagrodzony w tym roku twórca, którego losy nie są związane bezpośrednio z Trójmiastem. Pisarz urodził się w Poznaniu, ale połowę życia spędził w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie mieszka. Jest autorem m.in. powieści "Moc truchleje", którą napisał jesienią 1980 roku po pobycie w gdańskiej stoczni im. Lenina. Książka została uznana przez wielu za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.

 

NEPTUNY 2012


Konstanty Andrzej Kulka - urodzony w Gdańsku, polski skrzypek i pedagog, ojciec Gabrieli Kulki, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonawca około 1500 koncertów i recitali. Występował m.in. na festiwalach we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytani, Czechach, Hiszpani. Uczestniczy w licznych trasach koncertowych z polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Jest laureatem wielu nagród m.in. Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anda Rottenberg - historyk i krytyk sztuki, kuratorka i organizatorka wystaw. W latach 1993-2001 dyrektor Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Odznaczona Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Została uhonorowana Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (wyróżnienie specjalne za całokształt osiągnięć) oraz  Nagrodą im. Profesora Aleksandra Gieysztora za wybitne osiągnięcia na polu działalności badawczej, wystawienniczej, społecznej i organizacyjnej, dotyczącej sztuki polskiej i światowej ostatnich dekad XX w.

Halina Winiarska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, w latach 1966–2003 była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi, wśród których znajdują się m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Srebny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt twórczości aktorskiej z okazji 50-lecia pracy artystycznej oraz Pomorska Nagroda Artystyczna za wybitne zasługi dla pomorskiej kultury.
 

NEPTUNY 2011

Krystyna Zachwatowicz aktorka, scenograf i reżyser, a prywatnie - żona Andrzeja Wajdy (laureata Neptuna 2006). Ma na swoim koncie scenografię i kostiumy do kilkuset spektakli teatralnych, przedstawień operowych i filmów. Przez parę dekad Zachwatowicz pracowała w Starym Teatrze w Krakowie; jako aktorka występowała m.in. w Teatrze Cricot-2 czy w filmach Wajdy, związana była także z krakowską Piwnicą pod Baranami.

Jerzy Janiszewski grafik, absolwentem gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie: Akademii Sztuk Pięknych). Najbardziej znanym na całym świecie jego dziełem - choć rzadko łączonym z osobą Janiszewskiego - jest logo Solidarności. Artysta, po udziale w strajku sierpniowym, wyjechał za granicę. Janiszewski przygotował także logo trwającej właśnie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Antoni Krauze  reżyser filmowym, na swoim koncie ma kilkanaście tytułów. Jego ostatnie dzieło odnosi się bezpośrednio do historii ruchu wolnościowego na Wybrzeżu. "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" to paradokumentalne przypomnienie tragicznego w skutkach strajku w Gdyni w grudniu 1970 r.

NEPTUNY 2010

Paweł Huelle,
wybitny pisarz. Jako gdańszczanin z urodzenia, większość swej twórczości poświęca rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. Rozgłos w kraju i za granicą przyniosła mu debiutancka powieść Weiser Dawidek (1987). Paweł Huelle uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami. W 1997 nominowany był do Literackiej Nagrody NIKE. Jest laureatem Paszportu Polityki.

Maja Komorowska
znakomita polska aktorka teatralna i filmowa. Występowała w filmach najwybitniejszych reżyserów: Wajdy, Kieślowskiego, Konwickiego, Bajona, ale najwięcej zawdzięcza wieloletniej współpracy z Krzysztofem Zanussim.

Marcel Łoziński
znany polski reżyser i dokumentalista, a także ceniony pedagog. Jest laureatem wielu polskich i zagranicznych nagród  m.in. Paszportu Polityki. Był nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej oraz do Oscara w roku 1994 za film dokumentalny 89 mm od Europy. Od 1995 roku jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.


NEPTUNY 2009


Przemysław Gintrowski
polski muzyk, kompozytor oraz aktor. Stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali. Piosenki Gintrowskiego opierały się na tekstach m.in. Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta czy Tomasza Jastruna. Jest wykładowcą warszawskiej Szkoły Filmowej.

Leszek Możdżer
pianista światowej klasy, jednen z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, świetny improwizator, odważnie eksplorujący wiele muzycznych terytoriów. Współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej, tworzy utwory do spektakli teatralnych. W 1998 roku otrzymał nagrodę Fryderyka, w 2006 r. Nagrodę Fundacji Kultury, 2007 r. nagrodę Złota Batuta za Zasługi dla Kultury Polskiej, zaś w 2007 r. nagrodę Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promocję Kultury Polskiej w świecie.

Joanna Szczepkowska
polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także pisarka i publicystka. W 1990 roku została nagrodzona telewizyjnym Wiktorem, w 2001 r. otrzymała Feliksa, za swoje kreacje była wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralnych. Od roku 1997 realizuje się również literacko, pisząc felietony i opowiadania. W 2007 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2010 roku jest prezesem Związku Artystów Scen Polskich.


NEPTUNY 2008


Agnieszka Holland
reżyser i scenarzystka. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych. Współpracuje z najlepszymi. Nie waha się przedstawiać w swych filmach trudnych kwestii politycznych czy religijnych. Od 1981 r. mieszka i pracuje na Zachodzie. W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, zaś w 2008 r. odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jacek Fedorowicz
polski satyryk i aktor, współpracujący przez lata z radiem, telewizją polską oraz prasą w całym kraju. Często występował także na estradzie. W 2007 roku, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzysztof Penderecki
uznany na świecie polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Wielokrotnie odbierał tytuł doctora honoris causa światowych uczelni. W roku 1972 rozpoczął karierę dyrygencką od tego czasu dyryguje największymi orkiestrami świata. W 2005 roku profesor Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem  Orderem Orła Białego.


NEPTUNY 2007


Krystyna Janda
wybitna polska aktorka, reżyser, prozaik i felietonistka. Ma na swoim koncie sukcesy we wszystkich gatunkach scenicznych: stworzyła niezapomniane kreacje na deskach teatru, Teatru Telewizji, a także w wielu filmach fabularnych. Reżyseruje, pisze felietony i książki. Jest laureatką wielu nagród (m.in. Złota Palma, Srebrna Muszla), w 2008 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2005 kieruje własnym Teatrem Polonia w Warszawie, jest także Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

Ewa Pobłocka
polska pianistka, kameralistka i pedagog. Należy do grona najwybitniejszych pianistów swego pokolenia jest laureatką międzynarodowych konkursów, koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy. Od 2000 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2004 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury oraz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Radziwiłowicz
polski aktor teatralny i filmowy, związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczą wszechstronność, która objawia się zarówno w szerokiej działalności aktorskiej, jak i translatorskiej (jest on autorem przekładów sztuk Moliera i Pierre'a de Marivaux).


NEPTUNY 2006


Jan A.P. Kaczmarek polski kompozytor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych. W 2005 roku zdobył Oskara za muzykę do filmu Marzyciel w reżyserii Marca Forstera. W idei upamiętnienia działalności ?Solidarności? skomponował Kantatę o Wolności, której prawykonanie odbyło się w czasie obchodów 25. rocznicy Solidarności w sierpniu 2005 roku w Gdańsku.

Volker Schlöndorff
niemiecki reżyser filmowy, nawiązujący w swej twórczości do zderzenia ludzkiej wrażliwości i profilu moralnego z represyjnym niemieckim rygorem. Jest twórcą m.in. głośnej adaptacji powieści Güntera Grassa Blaszany bębenek (1979r.), nagrodzonej Oscarem w 1980 roku, a także filmu Strajk  Die Heldin von Danzig (2006), którego fabuła osadzona jest w realiach walki o upadek komunizmu w Polsce lat 80.

Andrzej Wajda jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych, a zarazem współtwórca polskiej szkoły filmowej. Doktor honoris causa kilku polskich uczelni, kawaler orderu Legii Honorowej, a także laureat niezliczonych nagród filmowych przyznawanych w Polsce i na świecie  m.in. Złotej Palmy, Césara, Kyoto, Felixa, FIPRESCI, a także Oscara (2000 r.) oraz Złotego Niedźwiedzia (2006 r.) honorujących całokształt jego twórczości.