PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jakie ma być Centrum Południe?

Jakie ma być Centrum Południe?
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centrum Południe - banner

Decyzja o budowie centrum dzielnicowego na Gdańsku Południe została zapisana w uaktualnionej Strategii Gdańsk 2030, wśród celów strategicznych objętych hasłem „Wspólne Miasto”.

Dyskusja na temat kształtu urbanistycznego tego obszaru toczy się już od jakiegoś czasu. Jednak rzeczywistość niesie wciąż nowe wyzwania – pandemia dokonała zmian w modelu pracy, zaś w wyniku wojny w Ukrainie dosięgły nas problemy migracji oraz uniezależnienia energetycznego. Zmienia się także model korzystania z usług - coraz częściej korzystamy z zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych, a równolegle pojawiają się nowe potrzeby w zakresie spędzania wolnego czasu czy korzystania z innych usług. Kwestie te muszą być uwzględnione w programie i kształcie urbanistycznym nowego Centrum.

Zależy nam także, aby założenia Centrum uwzględniały jak najbardziej aktualne uwarunkowania, a sama inwestycja została ukształtowane w sposób nowoczesny, zgodny z wymaganiami jego przyszłych użytkowników i w powiązaniu z planowanymi w sąsiedztwie inwestycjami takimi jak lodowisko, basen, szkoła, budynek administracji miejskiej czy Park Południowy.  Realizacja wielu z nich już się rozpoczęła lub rozpocznie się niebawem.

Z uwagi na wszystkie te kwestie p. prezydent Aleksandra Dulkiewicz zadecydowała o przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu studialnego mającego wyłonić koncepcję Centrum Południe. Na jej bazie przygotowane zostaną zapisy planu miejscowego i opracowany zostanie model realizacji tego zamierzenia. Zanim jednak ogłosimy warunki konkursowe chcemy przedyskutować wstępne ich założenia w jak najszerszym gronie przyszłych użytkowników i beneficjentów tego projektu, ale także architektów, urbanistów oraz inwestorów. Chcemy, aby ta dyskusja pomogła nam w zdefiniowaniu w jak najpełniejszy sposób charakteru planowanego zamierzenia. 

Zapraszamy na spotkanie w dniu 12 kwietnia 2023 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 6 na Lawendowym Wzgórzu, w godzinach 18.00-20.00.