PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Więcej zieleni w dzielnicy Jasień. Po dyskusji publicznej na temat planu miejscowego

Więcej zieleni w dzielnicy Jasień. Po dyskusji publicznej na temat planu miejscowego
2 sierpnia w Biurze Rozwoju Gdańska odbyła się dyskusja publiczna na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Jasień – rejon ulicy Lawendowe Wzgórze.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Do sporządzenia planu przystąpiono przede wszystkim w celu powiększenia rezerwy terenów przeznaczonych pod zieleń. Aby było to możliwe, zweryfikowano parametry urbanistyczne oraz możliwości realizacji nowej zabudowy na tym obszarze.
Skorygowano też przebieg ciągów pieszych. W efekcie wprowadzonych zmian mieszkańcy zyskają dogodne dojście do szkoły oraz przedszkola realizowanego w rejonie planowanej ulicy Nowej Bulońskiej, a także do atrakcyjnych krajobrazowo terenów wzdłuż Potoku Oruńskiego. W okolicach skrzyżowania ciągów pieszo-rowerowych zaplanowano atrakcyjną przestrzeń publiczną – plac osiedlowy z lokalami usługowymi.
Zgodnie z projektem nowego planu, inny przebieg otrzymają wydzielone drogi publiczne. Ich układ zostanie dostosowany zarówno do ukształtowania terenu, jak i do potrzeb mieszkańców domów znajdujących się przy ul. Orzeszkowej. Powstanie też przejazd nad Potokiem Oruńskim, który połączy tereny objęte planem z tymi, które znajdują się po południowej stronie potoku. Aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, zostaną również uregulowane linie rozgraniczające Potoku Oruńskiego oraz Rowu R3.

Dyskusja z mieszkańcami
Mieszkańcy, którzy 2 sierpnia wzięli udział w dyskusji publicznej w Biurze Rozwoju Gdańska, przede wszystkim byli zainteresowani istniejącymi i planowanymi terenami zieleni w ich dzielnicy. Pytali, czy istnieje możliwość, aby na tym obszarze powstały nowe budynki. – Jeśli teren jest wskazany pod zieleń do utrzymania lub wprowadzenia, to nie ma możliwości, aby został zabudowany. Takie przeznaczenie wyklucza możliwość zabudowy - wyjaśniała Katarzyna Olejniczak, projektantka z Zespołu Urbanistycznego Południe Biura Rozwoju Gdańska. Mieszkańcy byli też zainteresowani lokalizacją zalecanych i obowiązkowych szpalerów drzew oraz zbiornika retencyjnego. Poruszono również kwestię umowy przedwstępnej pomiędzy Gminą Miasta Gdańska a firmą Robyg na temat przekazania Miastu terenów zieleni po ich urządzeniu przez dewelopera.

Informacje na temat planu
Z projektem planu w czasie wyłożenia (od 1 do 31 sierpnia 2017 r.) można zapoznać się w siedzibie BRG. Do wglądu udostępniona jest również prognoza oddziaływania na środowisko, opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Informacje dotyczące projektu planu są dostępne również na stronie http://www.brg.gda.pl/plany/plan/jasien-rejon-ulicy-lawendowe-wzgorze oraz na bip.brg.gda.pl.

Zgłaszanie uwag do 14 września
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy je złożyć na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 września 2017 r.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl.
Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze
Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze