Rozmawialiśmy językiem gwiazd. Premierowa edycja koła Gwiezdne Universum za nami.

To było pięć niesamowitych spotkań od stycznia do maja 2017 r., podczas których gimnazjaliści, licealiści i studenci rozwijali swoją astronomiczną pasję w Centrum Hewelianum. We czwartek 18 maja zakończyliśmy pierwszy cykl astronomicznego koła „Gwiezdne Universum” w Centrum Hewelianum. Zapisało się do niego ponad 20 osób, w tym: uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i nie tylko, którzy pod opieką naszych astronomów rozwijali swoją astronomiczną pasję i rozszerzali podręcznikową wiedzę.

Rozmawialiśmy językiem gwiazd. Premierowa edycja koła Gwiezdne Universum za nami.
A
A
data publikacji: 23 maja 2017 r.

- W czasie pięciu spotkań uczyliśmy się lepiej rozumieć co mogą o sobie i o naszej historii powiedzieć różne obiekty astronomiczne - mówi Patrycja Pakońska, astronom Centrum Hewelianum, organizatorka koła „Gwiezdne Universum”.

Szukaliśmy gwiazd na niebie. Zajęcia były uzależnione od pogody. Ta była kapryśna, ale w czasie dwóch spotkań na szczęście dopisała i można było prowadzić obserwacje astronomiczne.
- W bezchmurne wieczory obserwowaliśmy takie obiekty jak Wenus, Jowisz z jego księżycami i niektóre z gwiazd – dodaje astronom. - Natomiast w pochmurne dni spotykaliśmy się w sali warsztatowej i korzystaliśmy zdalnie z radioteleskopu lub analizowaliśmy obserwacje wcześniej przygotowane.

Narodziny gwiazd. Spotkania w ramach koła astronomicznego „Gwiezdne Universum” rozpoczęły się w styczniu od zajęć, na których można było dowiedzieć się m.in. jak gwiazdy się rodzą i starzeją.
- W lutym staraliśmy zaprzyjaźnić się ze sprzętem obserwacyjnym i zastanawialiśmy się jakie informacje wysyła do nas Wszechświat – mówi Patrycja Pakońska. – A na marcowym spotkaniu zobaczyliśmy Drogę Mleczną w, niewidzialnych dla oka ludzkiego, falach radiowych.

Kwiecień to czas, w którym podczas zajęć uczestniczy koła astronomicznego bawili się składając obserwacje mgławicy z różnych filtrów w kolorowe kosmiczne obrazy.
- Okazuje się że piękne zdjęcia Kosmosu nie tylko zachwycają kolorami, ale przede wszystkim bogactwem niesionych informacji – kontynuuje astronom. Warto wiedzieć co do nas świeci i dlaczego. Prawda?

Na zakończenie cyklu, czyli 18 maja astronomowie zorganizowali dla wszystkich uczestników piknik pod gwiazdami. Nie zabrakło gier i zabaw astronomicznych, słodkich przekąsek i drobnych upominków.
- Szczególnie wyróżniliśmy najaktywniejszego członka koła, który nie opuścił żadnego spotkania i uzyskał najlepszy sumaryczny wynik z quizów podsumowujących każde spotkanie – mówi Magdalena Maszewska, druga astronom Centrum Hewelianum. - A to wszystko w luźnej i przyjemnej atmosferze.

Nocne obserwacje nieba
Nocne obserwacje nieba
Centrum Hewelianum

Fascynacja Wszechświatem
Magdalena Maszewska i Patrycja Pakońska to nasze dwie astronomki, które pracują w Centrum Hewelianum. Koło astronomiczne „Gwiezdne Universum” to efekt ich pasji i chęci dzielenia się z innymi wiedzą.
- Moim marzeniem było stworzenie koła astronomicznego. Jak łatwo zgadnąć jestem zafascynowana Wszechświatem i tym chcę się dzielić z innymi. Cieszę się że znaleźli się chętni do naszego kosmicznego koła - mówi Patrycja Pakońska. - W Gdańsku nie ma wielu miejsc, w których można dowiedzieć się czegoś o astronomii. Dlatego tym bardziej uważam naszą inicjatywę za ważną i pożyteczną. Dziękuję wszystkim uczestnikom pierwszej edycji koła astronomicznego i zapraszam wszystkich chętnych na jesienną edycję!

Koło w liczbach:
5 spotkań, 10godzin wspólnej pracy i zabawy, 2 astronomów, 22 uczestników, I semestr rozwijania astronomicznych pasji już za nami

Marzena Klimowicz-Sikorska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Centrum Hewelianum
więcej tekstów autora
Marzena Klimowicz-Sikorska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Centrum Hewelianum
więcej tekstów autora