PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowe mieszkania, strefa rozgrzewkowa GOKF i zieleniec na Strzyży

Nowe mieszkania, strefa rozgrzewkowa GOKF i zieleniec na Strzyży
30 sierpnia w Biurze Rozwoju Gdańska odbyła się dyskusja publiczna na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Strzyża – ulica Wita Stwosza 77. W spotkaniu wzięło udział dziesięć osób.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Strzyża – ulica Wita Stwosza 77 w większości obejmuje obszar niezagospodarowany, na którym znajdują się pozostałości po Centrum Ogrodniczym „Okaz”. Do sporządzenia planu przystąpiono w związku z jego likwidacją, a także realizacją przystanku PKM Strzyża. Nowy plan ustala podział obszaru na cztery części. Strefa południowo-zachodnia – przy ul. Wita Stwosza – zostanie przeznaczona pod zabudowę mieszkaniowo-usługową (o maksymalnej wysokości 21 m – 6 kondygnacji). W części południowo-wschodniej przewidziano miejsce pod osiedlowy zieleniec, a w północno-wschodniej zaplanowano teren, na którym powstanie strefa rozgrzewkowa dla stadionu GOKF. Po stronie północno-zachodniej zarezerwowano pas terenu na ulicę dojazdową do planowanego osiedla mieszkaniowego.

PKM Strzyża
Przedstawiciele Rady Dzielnicy Strzyża, którzy wzięli udział w dyskusji publicznej, byli zainteresowani m.in. sposobem rozpatrzenia wniosków złożonych na etapie opiniowania projektu planu miejscowego. Spośród przedłożonych postulatów jeden został uwzględniony – w planie miejscowym zawarto zapis na temat miejskich, ogólnodostępnych ciągów pieszych. Nie przewidziano natomiast zwiększenia liczby miejsc parkingowych ustalonych w projekcie planu (czyli na poziomie jedno miejsce parkingowe przypadające na jedno mieszkanie). To temat, który wyjątkowo interesuje mieszkańców dzielnicy Strzyża. – Teren, o którym mowa, znajduje się w Centralnym Paśmie Usługowym. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, czyli w dokumencie nadrzędnym wobec planów miejscowych, nie ma przesłanek dla zwiększenia liczby miejsc parkingowych na tak dobrze skomunikowanym terenie. Dążymy natomiast do rozbudowy sieci komunikacji miejskiej, elementem której jest funkcjonujący już w pobliżu przystanek PKM Strzyża czy przystanki tramwajowe – wyjaśniała Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. 

Eksponowane elewacje nowej zabudowy
Mieszkańcy wysuwali także postulaty odnośnie weryfikacji parametrów przyszłej zabudowy mieszkaniowej, która ma powstać w ich sąsiedztwie. Chodziło m.in. o obniżenie wysokości budynków, zwiększenie odległości pomiędzy nimi, a także o doprecyzowanie rodzaju dachów. Mieszkańcy wskazywali na charakter sąsiedniej zabudowy. W okolicy dominują dachy skośne, tymczasem w projekcie planu miejscowego pozostawiono w tej kwestii dowolność. Uczestnicy dyskusji dopytywali także o to, w jaki sposób zostaną wykończone nowe budynki. – W projekcie planu miejscowego pierzeje od strony ulicy Wita Stwosza oraz ulicy dojazdowej zostały wskazane jako eksponowane, czyli będą musiały zostać wykończone materiałami szlachetnymi oraz będą musiały posiadać maksymalną liczbę przeszkleń i witryn w kondygnacji parteru – wyjaśniał projektant Jarosław Wincek z Zespołu Urbanistycznego Wrzeszcz Biura Rozwoju Gdańska.
Mieszkańcy pytali również o dostępność komunikacyjną terenów zieleni od strony ulicy Grunwaldzkiej poprzez teren stadionu GOKF. Takie rozwiązanie nie ma uzasadnienia funkcjonalno-przestrzennego i nie zostało przewidziane w projekcie planu. Ponadto uwagę zwróciły zaproponowane rozwiązania drogowe, w szczególności projektowana ulica dojazdowa, która obsłuży teren usługowo-mieszkaniowy, a w przyszłości będzie stanowić także część węzła komunikacyjnego, na którym może powstać pętla autobusowa.

Udostępnienie do 31 sierpnia
Projekt planu Strzyża – ulica Wita Stwosza 77 z opiniami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz prognozą oddziaływania na środowisko od 1 do 31 sierpnia 2017 r. jest udostępniony do publicznego wglądu w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska. Projektanci udzielają informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Wszystkie informacje dotyczące projektu planu są również dostępne na stronie http://www.brg.gda.pl/plany/plan/strzyza-ul-wita-stwosza-77 oraz na bip.brg.gda.pl.

Czas na zgłaszanie uwag – do 14 września
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy je złożyć na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin wnoszenia uwag mija 14 września 2017 r.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl.
Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

Rozpatrzenie uwag w ciągu 21 dni
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze
Monika DomachowskaBiuro Rozwoju Gdańska
Monika Domachowska - najnowsze