Machcewicz, Nowakowski i Trzaska laureatami gdańskich splendorów

Nagrody Splendor Gedanensis przyznano po raz 44. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże. Spośród 10 nominowanych wyróżniono Pawła Machcewicza, Andrzeja Nowakowskiego i Mikołaja Trzaskę. Laureaci otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł, kwiaty oraz dyplomy. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury dostała natomiast firma Ziaja, która otrzymała statuetkę oraz dyplom. Wydarzenie uświetnił koncert Doroty Miśkiewicz.

Machcewicz, Nowakowski i Trzaska laureatami gdańskich splendorów
A
A
data publikacji: 10 marca 2017 r.

Galę prowadzoną przez Agnieszkę Oszczyk i Jerzego Snakowskiego rozpoczęło krótkie wystąpienie prezydenta Pawła Adamowicza. – Kiedy kilka lat temu Gdańsk starał się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wystąpiliśmy z przesłaniem „Wolność kultury, kultura wolności”. Dzisiaj to hasło jest niezwykle aktualne. Wracamy w Polsce i Europie do korzeni. Do tego, co to znaczy wolność, równość, solidarność, co to znaczy jedność europejska w różnorodności. Kultura w tym kontekście jest najważniejsza, bo poprzedza wszystko inne, to jak definiujemy siebie, jako zbiorowość i jako jednostkę – powiedział P. Adamowicz. Prezydent wspomniał o planach zaadaptowania Zespołu Sierocińca na dom Chodowieckiego i Grassa. Przypomniał, że wiele instytucji obchodzi w tym roku jubileusze, jest to więc rok dla kultury wyjątkowy.

Następnie liczni zebrani goście zobaczyli prezentacje multimedialne sylwetek osób nominowanych do nagrody i do tytułu mecenasa, przygotowane przez Nylon Studio.

Po prezentacji zaproszono wszystkich nominowanych na scenę. Prowadzący zaś poprosili o zabranie głosu Barbarę Frydrych, zastępcę dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury, przewodniczącą Kapituły nagrody, która po przedstawieniu składu Kapituły, przekazała cztery koperty z nazwiskami zwycięzców.

Wystawa Muzeum II Wojny Światowej – za to nagrodę otrzymał Paweł Machcewicz: – Jestem ogromnie wzruszony, chciałbym podziękować w swoim imieniu i tych, którzy tworzyli ze mną tę wystawę. Stworzyliśmy wraz z ludźmi, którzy nas wspierali coś znacznie większego niż zakładaliśmy. Mam nadzieję, że Muzeum będzie ważnym elementem w pejzażu Gdańska. Chciałbym też ogłosić, że zostanie ono otwarte 23 marca – powiedział laureat.

Paweł Machcewicz ogłosił podczas gali, że Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarte 23 marca
Paweł Machcewicz ogłosił podczas gali, że Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarte 23 marca
Nylon Studio

– Gdańsk to jest miejsce, gdzie się urodziłem, to jest miasto wolności i niech tak zostanie – stwierdził Mikołaj Trzaska, drugi laureat tegorocznych Splendorów. Kapituła nagrody doceniła przygotowaną przez niego muzykę do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. – Marzyliśmy z Wojtkiem, że stworzymy coś wielkiego – dodał Trzaska.

Mikołaj Trzaska wspominał współpracę z Wojciechem Smarzowskim
Mikołaj Trzaska wspominał współpracę z Wojciechem Smarzowskim
Nylon Studio

Andrzej Nowakowski został uhonorowany za koncepcję merytoryczną i edytorską monumentalnej monografii Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga/Judgment. The Last Judgment by Hans Memling. – To dzieło jest zupełnie wyjątkowe w skali światowej. Wielu chciało ten obraz posiadać, a dziś jest on w Gdańsku – podziękował, krótko referując historię obrazu, Nowakowski.

Andrzej Nowakowski opowiedział krótko o historii obrazu
Andrzej Nowakowski opowiedział krótko o historii obrazu
Nylon Studio

Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała firma Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za wsparcie sponsorskie projektów kulturalnych realizowanych przez Teatr Wybrzeże.

Do tegorocznej edycji gdańskich Splendorów zgłoszono 33 kandydatów i 4 firmy pretendujące do tytułu Mecenasa Kultury. Spośród nich wytypowano 10 nominowanych do nagrody głównej i 4 firmy wspierające działania kulturalne. Z nich zaś wyłoniono dzisiejszych zwycięzców.

Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i tytuł Mecenasa Kultury Gdańska wyłoniła kapituła konkursowa w składzie: Barbara Frydrych, przewodnicząca kapituły, zastępca dyrektora Biura Prezydenta ds. Kultury; Ewa Adamska, przedstawiciel Biura Prezydenta ds. Kultury; Antoni Pawlak, przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury; Mikołaj Chrzan, przedstawiciel mediów; prof. Małgorzata Książek-Czermińska, przedstawicielka środowisk opiniotwórczych i twórców kultury; prof. Maciej Sobczak, przedstawiciel Akademii Muzycznej; prof. Katarzyna Józefowicz, przedstawicielka środowisk opiniotwórczych i twórców kultury; Adam Kamiński, przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych oraz laureaci ubiegłorocznej edycji: Justyna Piórkowska, przedstawiciel Ziaji, ubiegłorocznego Mecenasa Kultury; Honorata Martin oraz zespół TRUPA TRUPA w składzie: Rafał Wojczal, Tomasz Pawluczuk.

Splendor Gedanensis to najstarsze i zarazem najważniejsze wyróżnienie miasta w dziedzinie kultury. Pierwszy raz wręczono ją 4 sierpnia 1973 roku. Nagroda przez lata nosiła inne nazwy, m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory przyznano około 200 laureatom.


Sylwetki tegorocznych nagrodzonych:

Paweł Machcewicz – historyk, nauczyciel akademicki. Ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1990 roku pracuje w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1993 obronił doktorat, a siedem lat później uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. W 2009 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Pracował jako wykładowca w Collegium Civitas, na Wydziale Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Współtworzył Instytut Pamięci Narodowej (był także dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN). Jest członkiem rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla Młodych Pracowników Naukowych (1993). W 2008 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W tym samym roku został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.

Andrzej Nowakowski – od 1976 roku pracownik na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 2002 roku – starszy wykładowca. Autor książki Arnold Böcklin: chwała i zapomnienie (która ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas w 1994), a także licznych fotografii publikowanych w książkach i albumach (m.in. w albumie Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza). W 1993 roku został dyrektorem Towarzystwa Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, a w 2003 roku prezesem Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Polska Książka (następnie w 2009 roku – dyrektorem generalnym). Był wiceprezesem Instytutu Adama Mickiewicza (czerwiec–grudzień 2003), dyrektorem Narodowego Instytutu Książki (w latach 2004–2005) i prezesem Polskiej Izby Książki (w latach 2001–2003). W 2003 roku został pełnomocnikiem ministra kultury do spraw książki i czytelnictwa. Jest autorem koncepcji merytorycznej i edytorskiej monografii Sąd. Sąd ostateczny Hansa Memlinga, która poświęcona jest jednemu z najważniejszych dzieł sztuki, jakie obecnie znajdują się w Gdańsku.

Mikołaj Trzaska – kompozytor, saksofonista, klarnecista. Od 1988 roku studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – w tym okresie samodzielnie zaczął się uczyć gry na saksofonie. Muzyka pochłonęła go do tego stopnia, że w 1991 roku postanowił zrezygnować ze studiów. Lider, członek lub współzałożyciel licznych zespołów lub formacji muzycznych: m.in. Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Shofar czy Masło. Jest autorem muzyki do wielu spektakli teatralnych oraz filmów (jednym z najważniejszych jego dokonań w tej dziedzinie jest tworzenie ścieżki dźwiękowej do filmów Wojciecha Smarzowskiego). Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami, z którymi koncertował m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech i Polsce. W roku 2000 razem z żoną Aleksandrą założył wydawnictwo Kilogram Records, wydające jego płyty oraz muzykę z kręgu impro-free jazz. W 2016 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni był wyświetlany film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń, do którego Mikołaj Trzaska skomponował muzykę.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora