PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kto zwyciężył w Wielkim Maratonie Czytelniczym? Inicjatywa gdańskich nauczycieli połączyła ponad 6200 uczniów

Kto zwyciężył w Wielkim Maratonie Czytelniczym? Inicjatywa gdańskich nauczycieli połączyła ponad 6200 uczniów
W środę, 13 czerwca od godz. 9.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom i finalistom konkursów organizowanych w ramach Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Upominki zasłużonym uczestnikom wręczy Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. Łącznie we wszystkich konkursach tegorocznego WMC wzięło udział 6211 uczniów z całej Polski.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– Niezależnie z jakiego nośnika korzystamy, czytanie sprawia, że przenosimy się w inne wymiary i rozwijamy pokłady wyobraźni – mówi prezydent Kowalczuk. – Wdzięczny jestem koordynatorom i koordynatorkom za ogrom wykonanej pracy. Dzięki nim dzieci i młodzież łapią czytelniczego bakcyla. Pewny jestem, że młode gdańszczanki i gdańszczanie są tu w awangardzie. Synergia działań partnerów projektu potwierdza kolejny raz, że razem możemy o wiele więcej. Życząc wszystkim młodym dobrych wakacji i dorosłym wspaniałych urlopów, życzę również wam, by towarzyszyły waszym ścieżkom dobre książki. To niezawodny przyjaciel podróży i wolnego czasu. Na kolejny rok życzmy sobie jeszcze więcej czasu nad książką (w dowolnym nośniku) i rozwoju projektu o grupy nauczycieli, dyrektorów szkół i urzędników naszego Miasta. Spotkania z książką to doskonała okazja poznania siebie nawzajem i budowania relacji.

Wielki Maraton Czytelniczy to konkurs, którego tradycja sięga 2009 roku. Pomysłodawczyniami i organizatorkami były: Agata Markiewicz-Babło (dyrektor SP nr 82), Ewa Niechwiedowicz (I Zespół Szkół STO w Gdańsku) i Małgorzata Niechwiedowicz (SP nr 27). Przez lata wykształtowała się obecna formuła konkursu. W każdym roku szkolnym odbywa się jedna edycja, podczas której czytanych jest osiem lektur. Są to książki o różnej tematyce. Co miesiąc szkoły, biorące udział w Maratonie, czytają wybraną pozycję – wszystkie tę samą w jednym czasie. Z lektury w następnym miesiącu uczniowie piszą test. Co ważne, nie jest to byle jaki sprawdzian. Test zawiera bowiem pytania zamknięte, otwarte, oceniające wyrażenia w kategoriach prawda/fałsz czy uzupełnianie schematów, plansz, planów wydarzeń). Maksymalnie w całym Maratonie można uzyskać 160 punktów. Choć początkowo konkurs był skierowany do klas IV–VI, przez lata ewoluował w rozgrywkę międzyszkolną zarówno na poziomie podstawowym, jak i ponadgimnazjalnym (której koordynatorem został Zbigniew Walczak z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej). Kolejnym edycjom Maratonu towarzyszą spotkania z autorami organizowane w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej w Gdańsku.

 

Program wydarzenia

9.00–11.00 – laureaci i finaliści III edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla szkół ponadgimnazjalnych „Na literackim szlaku”. W tej edycji udział wzięło 627 uczniów z 47 placówek województwa pomorskiego.

9.00–11.00 – laureaci i finaliści VII edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „W lustrze książki”. W tej edycji wzięło udział 1285 uczniów gimnazjów i siódmych klas szkoły podstawowej ze 161 placówek w Polsce.  

11.00–13.00 – laureaci i finaliści IX edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Czytanie rozwija” dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. W tej edycji udział wzięło 1906 uczniów ze 164 placówek z województw: pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, łódzkiego i lubelskiego.

13.30 – laureaci i finaliści VI edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego „Spotkacie Nowych Przyjaciół” dla uczniów klas II–III szkół podstawowych. W tej edycji udział wzięło 2393 uczniów ze 135 szkół w Polsce.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze