Jutro 11 listopada – zapraszamy do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości

W tym roku obchodzimy 99. rocznicę Święta Niepodległości. Z tej okazji Gdańsk świętuje w biało-czerwonych barwach.

Jutro 11 listopada – zapraszamy do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości
A
A
data publikacji: 10 listopada 2017 r.

Najbardziej rozpoznawalną częścią obchodów będzie XV Parada Niepodległości. Spotykamy się o godzinie 9.00 przy ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też, około godziny 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia. Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidujemy na godzinę 11.45. Bezpośrednio po zakończeniu części oficjalnej na Targu Węglowym zapraszamy do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Do dyspozycji uczestników będą pamiątkowe śpiewniki.  

Dla zgromadzonych przygotowano prezentacje działalności spółek miejskich, pokaz awionetki gdańskiego Aeroklubu, pokaz działań straży miejskiej, a także wielka biało-czerwona flaga. Dla uczestników parady zostanie przygotowana biała tablica, na której każdy będzie mógł złożyć swój podpis czy odrysować dłoń. W ten sposób powstanie unikatowa flaga, której dolna czerwona część będzie złożona z podpisów i odcisków dłoni.

Po paradzie będzie można skorzystać z ofert restauracji biorących udział w biało-czerwonym Wieczorze Niepodległości. W specjalnie przystrojonych na tę okazję lokalach na terenie miasta serwowane będą oryginalne dania w specjalnych cenach. Ich przygotowaniu zawsze będzie towarzyszył jakiś akcent związany z naszymi barwami narodowymi.

Dla uczestników parady przygotowane zostały tematyczne pamiątki: biało-czerwone szaliki polarowe, balony, śpiewniki, a także specjalnie na tą okazję wykonane przez seniorki z Klubu Seniora Motława szaliki i kokardy narodowe.

 

Podniośle i śpiewająco

W samo południe w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. Za Ojczyznę. Wcześniej, o 9.00 msza w tej samej intencji odbędzie się w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Gdańsku-Żabiance. Po mszy zapraszamy na uroczysty koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Capelli Gedanensis pod batutą Romualda Szyszki.

 

Kucie orła białego

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otwiera w Święto Niepodległości Kuźnię Wodną w Oliwie. W godzinach 15:00 do 20:00 muzealnicy wraz z lokalnymi miłośnikami historii przygotowali atrakcje edukacyjne. Największą z nich będą kucie Orła Białego w koronie ze stali oraz udział grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax.

– 11 listopada będziemy wraz z kowalami Leszkiem Supińskim i Bartoszem Nawackim symbolicznie wykuwać naszą wolność – czyli Orła Białego w koronie. Pokazy kucia swobodnego uatrakcyjni Remigiusz Pacer, który będzie wytapiał bułat – czyli stop stali używany do produkcji krzywych, orientalnych szabli używanych także przez polskie wojsko w nowożytnej Polsce, czyli w czasach, kiedy przedrozbiorowa Rzeczpospolita była u szczytu swej potęgi. Pod okiem Jacka Ileckiego z oliwskiej pracowni Manufaktura Mansarda, będzie można także nauczyć się wyrabiania ceramiki na kole garncarskim – mówi Lech Trawicki z MHMG, organizator pokazów.

Każda z atrakcji będzie dostępna dla publiczności przez cały czas trwania pokazu przy Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Biało-czerwone budynki

W dniu Święta Niepodległości 5 obiektów na terenie Gdańska podświetlonych zostanie na biało-czerwono. Iluminacje uruchomione zostaną 11 listopada (sobota) po zmroku wraz z oświetleniem ulicznym.

Na biało-czerwono rozbłysną: Pomnik Poległych Stoczniowców; Wiadukt obok Stadionu Energa Gdańsk na ul. Uczniowskiej; Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej na ul. Kościuszki; Wiadukt – Armii Krajowej – Myśliwska oraz „Żółty most” – Jana z Kolna – Aleja Zwycięstwa.
Iluminacje będą uruchomione 11. listopada ok. godz. 16.30, a wyłączone 12 listopada ok. godz. 6.30.

 

Utrudnienia w ruchu 11 listopada

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku informuje o utrudnieniach w ruchu drogowym w dniu 11.11.2017 roku w związku z obchodami Święta Niepodległości:

– w godzinach 8:00–14:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne XV Parada Niepodległości w Gdańsku. Trasa przemarszu obejmować będzie ulice: Stolarska, Igielnicka, Podwale Staromiejskie, Grodzka, Lawendowa, Podmłyńska, Wielkie Młyny Rajska, Jana Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (rondo wokół pomnika Jana III Sobieskiego), Targ Węglowy.

– w godzinach 8:00–10:00 odbędzie się zgromadzenie publiczne Siedlecka Parada Niepodległości, której trasa przemarszu rozpocznie się od ulicy Starodworskiej, dalej przejdzie ścieżką rowerową i chodnikiem wzdłuż ulic: Kartuska, Nowe Ogrody, Hucisko, Targ Drzewny do pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym i dołączy do XV Parady Niepodległości.

– w godzinach 14:00–18:15 odbędzie się zgromadzenie publiczne przy Muzeum II Wojny Światowej. Trasa przejścia obejmować będzie: ulicę przed wjazdem do garażu podziemnego Muzeum, skrzyżowanie ulic Stara Stocznia, Stępkarska oraz ciąg ulicy Stara Stocznia do rejony bramy przy budynku administracyjnym.

Nad bezpieczeństwem będą czuwać funkcjonariusze policji i Straż Miejska w Gdańsku. Prosimy o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń.

Funkcjonowanie linii 100 rozpocznie się o godz. 14:00. W przypadku innych zmian w komunikacji miejskiej informacje będą publikowane na stronie ZTM Gdańsk http://www.ztm.gda.pl/hmvc/.

Tego dnia komunikacja miejska ZTM Gdańsk będzie funkcjonować wg świąteczno-niedzielnych rozkładów jazdy.

W związku z Paradą Niepodległości na trasie: Podwale Staromiejskie – Podmłyńska – Rajska – Heweliusza – Korzenna – Kowalska – Targ Drzewny i brakiem możliwości organizacji zastępczej trasy linii 100, funkcjonowanie tej linii w tym dniu rozpocznie się dopiero o godz. 14:00.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora