PORTAL MIASTA GDAŃSKA

III Forum Migracji i Integracji w ECS

III Forum Migracji i Integracji w ECS
W piątek, 15 grudnia, o godzinie 10 rozpocznie się III Forum Migracji i Integracji w Europejskim Centrum Solidarności. W programie m. in. spotkanie z irackim poetą i muzykiem, Umarem Abdulem-Nasserem oraz dyskusja panelowa o roli kultury w procesie integracji imigrantek i imigrantów, w tym artystów zagranicznych i/lub artystów-uchodźców, prześladowanych w swoich krajach.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Fora to część wdrażania gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, miejskiej polityki integracji przyjętej uchwałą Rady Miasta Gdańska w czerwcu ubiegłego roku – podkreśla zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk. - W ramach wdrażania tego modelu w naszym mieście odbywają się konferencje, warsztaty, seminaria i debaty, które umożliwiają zdobywanie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji kadry zajmującej integracją imigrantów.

Data piątkowego wydarzenie nie jest przypadkowa, ponieważ zbliża się 18 grudnia, czyli Międzynarodowy Dzień Migrantów ustanowiony przez ONZ w 2000 r.

Same Fora Migracji i Integracji są regularnymi spotkaniami eksperckimi, skierowanymi jednak do szerokiego grona odbiorców – od artystów, po nauczycieli, pracowników socjalnych czy dziennikarzy. Udział jest bezpłatny.

Organizatorami tego wydarzenia są Urząd Miejski w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Program:

10.00–10.15 | przywitanie 
10.15–11.45 | spotkanie z Umarem Abdulem-Nasserem (biogram poniżej). Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka z gdansk.pl
11.45–12.00 | przerwa kawowa
12.00–13.30 | dyskusja panelowa na temat wsparcia dla artystów-uchodźców oraz integracji artystów-rezydentów w środowisku lokalnym. 
W dyskusji wezmą udział:
• Helge Lunde – prezes sieci ICORN
• Piotr Stasiowski - dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej 
• Małgorzata Różańska – kierowniczka Biura Literackiego - Centrum Konferencyjne Willa Decjusza w Krakowie
• Katarzyna Janusik – kierowniczka Działu Programowego - Wrocławski Dom Literatury
• Anna Meronk – kierowniczka Oddziału CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie oraz Działu Edukacji i Dokumentacji

Moderatorką dyskusji będzie dziennikarka Aleksandra Kozłowska.

13.30–15.00 – interaktywna prezentacja wstępnych wyników badań o roli kultury w procesie integracji imigrantów/tek. Wyniki badań przedstawią: dr Agata Bachórz, dr Monika Popow oraz Dariusz Olejniczak.

Umar Abdul-Nasser jest poetą i muzykiem z Mosulu w Iraku. Jest uważany za poetę eksperymentującego. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając swoje utwory do akompaniamentu muzycznego. Wiele z tych recytacji jest nagrywanych i trafia do Internetu. Powracający temat w jego utworach to pokój. Niektóre z jego występów można zobaczyć na YouTube. Opracował także wideo „motywacyjne”, złożone z tekstów, które określa jako skomponowane w narzeczu irackim. Khalid przedstawia także kopie utworów poetyckich publikowanych w lokalnej prasie w Mosulu przed czerwcem 2014. Po tym czasie grupy zbrojne nazywające się Państwem Islamskim (IS) weszły do Mosulu, gdzie Umar Abdul-Nasser żył z rodziną, przejęły władzę w mieście i spowodowały ucieczkę około 500 000 mieszkańców.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/events/231130877421250/

Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze
Anna Mizera-NowickaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Mizera-Nowicka - najnowsze