PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dziewczynka – matka – kobieta w GTS

Dziewczynka – matka – kobieta w GTS
Kim są kobiety wykluczone? Kim jest dziewczynka, kim matka? Jak te role społeczne i tożsamościowe wpływają na życie bohaterek? Tego dowiemy się podczas trzech, wyjątkowych spektakli w ten weekend, od 25 do 27 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Spektakle te nawiązują do stulecia przyznania praw wyborczych kobietom, które przypada w tym roku. Bilety są jeszcze dostępne.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jako dziewczynka

Cykl rozpoczniemy 25 maja o godz. 18.00 od spojrzenia na „Dziewczynki”. Nie jest to jednak infantylna opowieść o lalkach i różowych kokardkach. Autorka Weronika Murek wraz z reżyserką Małgorzatą Wdowik zapraszają nas do przyjrzenia się temu, jak definiuje się dziewczynkę poprzez to, co wolno, i to, czego nie wolno. Murek podczas prac nad scenariuszem przeprowadziła wywiad z kilkunastoma dziewczynkami. Ich rezultat to zderzenie społecznego stereotypu o czystej i niewinnej istocie z prawem młodej kobiety do wyrażania złości czy krzyku. Czy Teatr Studio z Warszawy podważy mit o czystej i niewinnej istocie?

Dziewczynki
Dziewczynki
Krzysztof Bieliński

Jako matka

Teatr Kana ze Szczecina 26 maja, w Dzień Matki, o 18.00 zaprezentuje „Projekt: Matka”. Scenariusz do tego spektaklu to adaptacja tekstów z blogów i książek podejmujących temat macierzyństwa. Mateusz Przyłecki, który podjął się prócz przygotowania tekstów również reżyserii, pokazuje matkę jako postać zmagającą się z prozą życia. Niemal brutalnie szczerą prawdę znacznie różniącej się od wizerunku sielskiego macierzyństwa Przyłęcki równoważy sporą dawką humoru. Wśród odbiorców „Projekt: Matka” jest określany jako spektakl uczciwy i autentyczny. Czy gdańskich widzów matka Przyłęckiego rozśmieszy? Wzruszy? A może warto na ten spektakl zaprosić swoją mamę?  

Projekt Matka
Projekt Matka
Piotr Nykowski

Jako kobieta (wykluczona)

W niedzielę, 27 maja o 18.00 usłyszymy „Kobietostan. Chór na jedną aktorkę” w reżyserii Joanny Lewickiej. Tytułowy „Kobietostan” to wykreowane na potrzeby spektaklu państwo, w którym kobieta–aktorka staje się reprezentantką społecznego sumienia. To głos powstały z rozmów kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, mieszkających w Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi oraz podopiecznych Fundacji Opieka i Troska. Agnieszka Bresler, autorka scenariusza, podejmuje trudny temat wykluczenia kobiet będących w miejscach poza społecznym radarem.

Kobietostan
Kobietostan
Tobiasz Papuczys
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze