PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Do zobaczenia po zjeździe

Do zobaczenia po zjeździe
Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan zainaugurowano wiele inicjatyw. Część z nich przez najbliższe tygodnie będzie jeszcze dostępna dla zwiedzających. Warto więc wykorzystać ten czas do nadrobienia zaległości.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kto jeszcze nie wie, dlaczego „Kościotrupy muszą wstawać”, warto, aby się wybrał do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 37). Wystawę nawiązującą do słów Zygmunta Baumana o ożywianiu obiektów muzealnych będzie można obejrzeć do 26 sierpnia. Kto chciałby uczestniczyć w wernisażu, ma drugą okazję – w GGM przy ul. Powroźniczej, w sobotę o godz. 19.00. Dwa wernisaże nie są przypadkowe. W GGGG zaprezentowano tradycyjne formy muzealne, a wybrane prace odnoszą się do znanego z innych wystaw sposobu prezentacji prac. W GGM2 natomiast zostaną zaprezentowane prace eksperymentalne, bliskie koncepcji nowej muzeologii, zaangażowanej społecznie i politycznie. Muzeum w tym ujęciu nie jest skostniałą przestrzenią, mówiącą o przeszłości, ale sposobem na opowiedzenie teraźniejszości, a nawet przyszłości.

Podczas zjazdu wielu mieszkańców skorzystało z możliwości złożenia pamiątek w Mobilnym Muzeum Gdańska. Żywe i bliskie teraźniejszości muzeum, „fotografujące” współczesność będzie przyjmowało pamiątki do końca tego roku. Można więc – po kontakcie z pracownikami Muzeum Gdańska – podzielić się zdjęciami, dokumentami i listami, które albo zasilą zasoby Muzeum i mogą stać się eksponatami na wystawie o Gdańsku, albo, po wykonaniu kopii cyfrowej, zostaną umieszczone na portalu www.dziedzictwo-gdansk.pl. Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek lub umożliwieniem wykonania ich cyfrowych kopii są proszone o kontakt pod numerem telefonu +48 519 486 653 / +48 512 418 757 lub e-mailem: historia@muzeumgdansk.pl.

Muzeum Gdańska zaprasza również do obejrzenia wystawy „Król jedzie” opowiadającej o wizytach monarchów w naszym mieście, oraz o związanych z tym rytuałach. Każdy taki przyjazd był znaczącym wydarzeniem politycznym, społecznym i kulturalnym. Podczas wystawy przygotowano ponad 200 eksponatów – od drobnych monet po obrazy przedstawiające bramy triumfalne. Wystawa dostępna jest w Ratuszu Głównego Miasta do 30 października 2018 r.

Podczas zjazdu skwer Świętopełka stał się stolicą gdańskiego designu. W ramach inicjatywy parkART powstała wystawa prac 19 projektantów z Gdańska w kontenerze zwanym Mobilnym Instytutem Kultury. Prezentacja ta stanie się częścią festiwalu „design IN GDAŃSK”, między 16 a 30 lipca w gdańskiej 100czni. Inicjatywę koordynuje Stowarzyszenie MiastoHolizm.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze