Czytanie w ciemnościach

Gasną światła, w sieni słychać tylko głosy aktorów, muzykę i widać słabe światełko nad książką... Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 17 października o godz. 19.00 na Jim Intime, słuchowisko na motywach powieści Lord Jim Josepha Conrada. Czytanie w ciemnościach jest cyklem intermedialnych spektakli odbywających się w mroku lub w całkowitych ciemnościach przygotowanym przez Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Rita Baum z Wrocławia. Wstęp wolny.

Czytanie w ciemnościach
A
A
data publikacji: 13 października 2017 r.

- W ciemności odbywa się intymna spowiedź człowieka, którego pogrążyła trauma katastrofy. W tę długą podzwrotnikową noc zasiadamy wygodnie w fotelach albo kładziemy się na materacach udających hamaki, dochodzą do nas zapachy i dźwięki tropików, wieje od oceanu lekki wiatr. Słuchamy bardzo osobistej opowieści, wypowiadanej czasem szeptem, a czasem krzykiem, dramatycznej, bolesnej. Pojawiają się majaki niechlubnej sytuacji, gdy statek miał zatonąć. Jest noc i Jim, i jego historia, i my - opowiada Marcin Czerwiński, reżyser wydarzenia.

Czytanie w ciemnościach to cykl słuchowisk, intermedialnych spektakli odbywających się w mroku lub w całkowitych ciemnościach, a więc działających na inne zmysły niż wzrok. Ideą przewodnią cyklu jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Podstawą każdego ze słuchowisk jest tekst literacki, opracowany przez reżysera. Słowom czytanym na żywo przez aktorów lub lektorów towarzyszy muzyka, a widz ogląda-słucha przedstawienia w zupełnej ciemności. Czytanie w ciemnościach przygotowało Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”, które istnieje od marca 2006 roku.

Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów, przypadającego 30 września, Międzynarodowego Dnia Tłumacza. W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego od 10 do 26 października można obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa Renaty Dąbrowskiej Zobaczyć tłumacza, przygotowaną dla Gdańskich Spotkań Literackich Odnalezione w tłumaczeniu organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej. 

Czytanie w ciemnościach Jim Intime na podstawie powieści Josepha Conrada pt. Lord Jim, tłum. Aniela Zagórska

Data: 17 października, godz. 19.00 – 21.00,

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny (nie prowadzimy rezerwacji miejsc).
Adaptacja i reżyseria: Marcin Czerwiński/czervo01.

Muzyka/dźwięki: Mateusz Stuczyński.

Głosy: Arkadiusz Cyran, Paweł Kutny.

Czas trwania spektaklu: 45 min.

---

Więcej informacji:
www.ikm.gda.pl/2017/10/03/czytamy-ciemnosciach-miedzynarodowy-dzien-tlumacza-gdansku

www.facebook.com/events/1951311158442350/

Więcej o przekładzie literackim:

www.odnalezionewtlumaczeniu.pl

www.facebook.com/odnalezionewtlumaczeniu

#odnalezionewtlumaczeniu, #owt

Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora
Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora