Czy dzieli nas Linia?

Od środy, 25 października o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności, przestrzeń Solidarność Codziennie (III piętro), będzie można zobaczyć wystawę „Line / Linia/ Лінія”. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wystawę będzie można zwiedzać do 25 listopada.

Czy dzieli nas Linia?
A
A
data publikacji: 23 października 2017 r.
Line / Linia/ Лінія to multimedialny projekt artystyczny autorstwa Natalki Dovhi, uczestniczki projektu SĄSIEDZI 3.0, którego ECS jest partnerem. Projekt dotyczy polsko-ukraińskich przesiedleń lat 1945–1951. Linia symbolizuje nie tylko podział na mapie, ale również trudne wieloletnie rozłąki rodzin i przyjaciół.

Autorka wystawy, przy wsparciu polskiej aktywistki Hanny Nowickiej, odwiedziła ukraińskie i polskie rodziny przesiedlone po 1944 roku po obu stronach granicy i wysłuchała ich historii. Wynik: 12 podróży, wywiady, materiały wideo i audio.

– W samym projekcie najbardziej fascynują mnie ludzie, ich historie, ale też droga dotarcia do nich, także ta fizyczna, podróże do wiosek, ona też jest wartością – mówi Natalka Dovha. – Podróż zaczęła się od poszukiwania utraconej części mojej rodzinnej historii. Jeżdżąc wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, wysłuchałam opowieści wielu ludzi doświadczonych przez los. Ich relacje stały się dla mnie pretekstem do szerszego spojrzenia na historie wsi łączących mieszkańców pogranicza. Przez pryzmat zebranych wspomnień próbowałam przyjrzeć się kolektywnej historii, która przez dziesięciolecia była przemilczana. 

Autorka materiał przygotowała, podróżując po polskich i ukraińskich wsiach: Kretowcach, Bużkowicach, Maksymówce, Zapałowie, Wereszczynie, Andrzejowie, Kulczynie oraz Dolnym Łopienniku. Część materiałów, które zostaną zaprezentowane na wystawie, pochodzi z prywatnych archiwów oraz z państwowych archiwów miejskich Lwowa, Tarnopola, Lublina i Przemyśla.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
więcej tekstów autora