PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Co teraz w sztuce jest na topie?

Co teraz w sztuce jest na topie?
Od 26 do 29 października w Gdańsku zgromadzą się miłośnicy nowych trendów w muzyce i sztuce współczesnej. W tych dniach bowiem odbywać się będzie VI edycja festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki. Na niektóre wydarzenia wstęp jest wolny, na pozostałe – biletowany. Festiwal został dofinansowany w ramach otwartego konkursu ofert na granty dla projektów kulturalnych 2017.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

NeoArte to festiwal prezentujący najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej. Tegoroczna edycja skupia się na syntezie sztuk, podążając za trendem, który obserwujemy wśród artystów na całym świecie. Dla widzów przygotowano pięć koncertów. Do studentów kompozycji natomiast skierowana jest oferta warsztatów kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu – Pierre’a Jodlowskiego. Dzieci i młodzież zapraszamy do wzięcia udziału w zajęciach pod okiem GAM Ensamble.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, a podczas niektórych z nich widownia będzie czynnie uczestniczyła w tworzeniu muzyki na żywo. Słuchacze zapoznają się z europejską, amerykańską i azjatycką muzyką współczesną, prezentowaną przez artystów z Niemiec, Rosji, Chin i Polski – w tym z 5 światowymi prawykonaniami i 7 polskimi premiera.

Inicjatorem i pomysłodawcą festiwalu jest zespół NeoQuartet, który specjalizuje się w muzyce nowej.

26.10.017 – godz. 20.00 – Kolonia Artystów w Gdańsku
Neo Electric Quartet
Wykonawcy: NeoQuartet, Paweł Janicki – sieciowy system interakcji
W programie światowe premiery utworów Grzegorza Pieńka, Rafała Zapały, Piotra Peszata i Kamila Koseckiego i NeoQuartet.

Neo Electric Quartet to unikatowy na skalę europejską projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Zsyntetyzowane brzmienie klasycznego instrumentalnego składu poddane obróbce komputerowej, użycie multiefektów i looperów daje niezwykłe możliwości twórcze. Jedyną granicą jest wyobraźnia artystów.

Wstęp wolny.

27.10.2017 – godz.20.00 – Kolonia Artystów

Muzyczna Performacja
Wykonawcy: Gam Ensamble (Rosja)
Koncert moskiewskiego GAM Ensamble dedykowany jest muzyce współczesnej, w której elementy teatralne i performatywne odgrywają kluczową rolę. Artyści oraz program zostały tak dobrane, by widownia miała okazję zapoznać się z tym arcyciekawym kierunkiem w muzyce najnowszej.

Koncert biletowany.

28.10.2017 – godz. 19.00 –Nowa Synagoga w Gdańsku
Pierre Jodlowski – Koncert monograficzny
Wykonawcy: Sinfonietta Pomerania, Tadeusz Dixa – dyrygent.

Pierre Jodlowski, patron IV edycji festiwalu NeoArte, znakomity francuski kompozytor, twórca muzyki elektroakustycznej artysta multimedialny, performer, związany nie tylko ze sceną muzyki współczesnej, ale także innymi dziedzinami artystycznymi – tańcem, teatrem, sztukami wizualnymi. Podczas koncertu usłyszymy i zobaczymy pięć kompozycji na zróżnicowany skład instrumentalny, video, elektronikę oraz taniec.

Koncert biletowany.

29.10.2017 – godz. 16.00 – Nadbałtyckie Centrum Kultury
Łukasz Długosz + Dai Bo + NeoQuartet
W programie: Dai Bo, T. Takemitsu, K. Penderecki, O. Messiaen, A. Schnittke.

Wyjątkowe spotkanie wybitnych muzyków flecisty Łukasza Długosza,  chińskiego pianisty i kompozytora Dai Bo oraz zespołu NeoQuartet. To najbardziej klasyczny z koncertów tegorocznej edycji festiwalu. Artyści przedstawią najwybitniejsze dzieła muzyki kameralnej drugiej połowy XX wieku oraz wykonają najnowsze dzieło Dai Bo, dedykowane Łukaszowi Długoszowi oraz NeoQuartet.

Wstęp wolny.

29.10.2017 – godz. 20.00 – Scena Malarnia Teatru Wybrzeże
Triple String Connection
Wykonawcy: Sonar Quartet, Kwartet Śląski, NeoQuartet.
Reżyseria – M. Konopiński, wizualizacje – F. Ignatowicz.
W programie: Marc Sabat, Steve Reich, Akira Nishimura, Peter Ablinger, Sofia Gubaidulina

Triple String Connection to projekt multimedialny współtworzony przez trzy kwartety smyczkowe specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej: Sonar Quartet z Berlina, NeoQuartet z Gdańska oraz Kwartet Śląski. Do projektu zaproszono artystę sztuk wizualnych Filipa Ignatowicza oraz reżysera teatralnego Macieja Konopińskiego. Struktura muzyczna projektu opiera się na prezentacji w pierwszej części koncertu trzech dzieł na kwartet smyczkowy napisanych przez kompozytorów z Kanady, Japonii i Rosji, a w drugiej części wydarzenia na wspólnym wykonaniu przez trzy zespoły kompozycji Steva Reicha – WTC911. Idea koncertu twórczo nawiązuje do obecnej  sytuacji geopolitycznej, gdzie konflikty, terroryzm, uchodźcy i fala emigrantów grają główną rolę.

Koncert biletowany.

28.10.2017 – godz. 11.00 – Kolonia Artystów
Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Kompozytorem każdy być może” prowadzone przez GamEnsemble.

28.10.2017 – godz. 13.00 – Akademia Muzyczna w Gdańsku
Warsztaty dla kompozytorów prowadzone przez Pierre’a Jodlowski.

Więcej informacji: www.neoarte.pl.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze