PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Co brzmi w Szczebrzeszynie? Język jako dźwięk… a może ruch?

Co brzmi w Szczebrzeszynie? Język jako dźwięk… a może ruch?
Jak zagraniczna artystka rozumie dźwięk języka polskiego? Jak przekazuje głoski, rytm i polską akcentację poprzez współczesne środki wyrazu? Odpowiedzi na te pytania przygotowała dla gości Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5), meksykanka Tania Candiani w wystawie „Język jako dźwięk”. Wernisaż odbędzie się jutro, 19 stycznia, o godz. 18.00. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kto kiedykolwiek studiował fonetykę języka polskiego wie, że mamy szereg głosek, które mogą brzmieć miękko i ładnie, i są odbierane dla ucha jako miłe, ale też są głoski odbierane jako twarde, chropowate, wprowadzające wrażenie dysonansu. Jak więc nasz język odbiera zagraniczna artystka? Czy tylko skoncentruje się na Szczebrzeszynie i chrząszczu w trzcinie? Czy może odkryje coś, co dla nas, jako rodzimych użytkowników jest naturalne?

Przygotowania do wystawy były realizowane w XIX-wiecznej Fabryce Karabinów w Dolnym Mieście

„Język jako dźwięk” jest pierwszą w Polsce indywidualną wystawą Tanii Candiani. Jest to artystka, szukająca nieoczywistych rozwiązań w sztuce. Ubrane na czarno performerki będą wykonywały geometryczny układ choreograficzny, naśladujący ruch strun głosowych. Candiani w ten sposób przenosi nas na inny, abstrakcyjny poziom refleksji o języku. Warto dodać, że całość została zrealizowana w industrialnej przestrzeni XIX-wiecznej Fabryki Karabinów gdańskiego Dolnego Miasta. Oddźwięk miejsca, w którym rozgrywa się performens, dodatkowo staje się tłem, wnoszącym znaczenie swoje znaczenia do refleksji o języku. Naturalny rezonans pustych przestrzeni i pogłos wzbogacają występ i budują niepowtarzalny klimat. Sam występ zdaje się nie mieć narzuconych reguł. Nawiązuje w ten sposób do słynnego dzieła Johna Cage’a 4′33″.

Wystawa Język jako dźwięk to prezentacja pracy Tanii Candiani, która wraz z Luisem Felipem Ortegą reprezentowała Meksyk na 56. Biennale w Wenecji w 2015 roku. Wystawa w Łaźni jest efektem pobytu rezydencyjnego artystki w Polsce w 2014 roku.

Kuratorką wystawy jest Aleksandra Księżopolska. Ekspozycję będzie można oglądać do 4 marca.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze