PORTAL MIASTA GDAŃSKA

440 km po zmianę – w Gdańsku

440 km po zmianę – w Gdańsku
Wyruszyły na początku lipca ze Świnoujścia, by przejść „440 km po zmianę”. W piątkowe popołudnie na pikniku w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku będzie można poznać uczestniczki projektu, w którym łączą podróżowanie ze spełnianiem marzeń i wsparciem dla kobiety z niepełnosprawnością ruchu. Każda podróż projektu „440 km po zmianę” to wsparcie w pozyskaniu aktywnego wózka lub protezy dla kobiety z niepełnosprawnością ruchu znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po raz siódmy uczestniczki zapoczątkowanej przez Sylwię „Nikko” Biernacką w 2012 roku akcji pomagają osobie doświadczającej niepełnosprawności.
- W tym roku dzięki naszej pieszej wędrówce liczącą 440 kilometrów trasą Świnoujście–Piaski Sponsor strategiczny, firma Sunrise Medical, przekaże aktywny wózek Agnieszce Kiełkowskiej z Chełmży, chorującej na stwardnienie rozsiane. – mówi Sylwia „Nikko” Biernacka, pomysłodawczyni projektu „440 km po zmianę” i prezeska organizującej akcję Fundacji Machina Zmian.

Przyjdź na piknik  - „440 km po zmianę”!
Po zakończeniu tegorocznego przejścia, 27 lipca odbędzie się w Parku im. Ronalda Reagana piknik „440 km po zmianę”, podczas którego, m.in., będzie można spotkać zmęczone, ale szczęśliwe uczestniczki i uczestników tegorocznej odsłony, Ambasadorki projektu, przedstawicieli Sponsora strategicznego firmy Sunrise Medical, trenerów i coachów z All For Body, którzy zaprezentują stworzone specjalnie dla „440” sekwencje ćwiczeń.
Dzień później, w sobotę 28 lipca o godz. 12.30 przy wejściu nr 50 (Gdańsk Brzeźno na wysokości ul. Hallera) na plażę, odbędzie się spotkanie z Ewą Kamińską, pełnomocnikiem prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.

Kim jest Agnieszka?
Jak mówią organizatorki Agnieszka ma 40 lat i mieszka w Chełmży pod Toruniem. Do czasu urodzenia  syna pracowała w zakładzie krawieckim, chociaż nigdy nie było to jej wielkim marzeniem. Uwielbia dzieci i dobrze je rozumie. Potrafi zorganizować im czas tak, że się nie nudzą. Od 9 lat jest mamą Mariusza na pełnym etacie i nie pracuje. Marzy o pracy z dziećmi na pół etatu i nowym mieszkaniu. Przez kilka lat leczyła się na dyskopatię, aż do czasu kiedy dwa lata temu okazało się, że przyczyną jej zdrowotnych problemów jest stwardnienie rozsiane. Coraz rzadziej wychodzi z domu. Kiedyś lubiła spędzać czas z synem na placu zabaw, obecnie jej największą rozrywką są gry planszowe i czytanie książek. Chciałaby być zapamiętana jako osoba, która potrafi wspierać innych i jest dobrą słuchaczką. I jeszcze jako taka, która stara się być silna pomimo tego, że życie jej nie rozpieszcza. Udział w projekcie „440 km po zmianę” to dla niej szansa na poznanie innych osób, które mają podobne doświadczenie. Chciałaby się poczuć mniej samotna.

Każda podróż projektu „440 km po zmianę” to wsparcie w pozyskaniu aktywnego wózka lub protezy dla kobiety z niepełnosprawnością ruchu znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej.
Do tej pory Urszula Kosmal–Krauze z Warszawy i Katarzyna Bieniek z Dębia otrzymały protezy nóg o wartości ponad 40 tysięcy złotych, a Angelika Boniuszko z Gdyni i Elżbieta Pindel z Krakowa – aktywne wózki.

Plaże dla każdego
Zespół Fundacji Machina Zmian, która od 2012 roku realizuje projekt „440 km po zmianę”, od kilku lat przeprowadza także audyty dostępności plaż i opracowuje rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże tak, aby były one dostępne i wygodne bez względu na stopień sprawności, w myśl hasła: Plaże dla wszystkich! Opracowane rekomendacje oraz filmy edukacyjne o dostępnych plażach można znaleźć stronie internetowej www.440km.pl

- Naszym marzeniem jest jedno w pełni dostępne wejście w każdej miejscowości, gminie i mieście na polskim wybrzeżu. Dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchu, słuchu, wzroku, opiekunek i opiekunów małych dzieci. Dostępne dla najmłodszych, najstarszych oraz turystek i turystów – z energią mówi Sylwia „Nikko” Biernacka.
W 2016 roku Zespół Fundacji zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego przygotował rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże dla 10 nadmorskich gmin.
Gdańsk jest jedną z gmin, która otrzymała rekomendacje, które pozwalają przystosowywać plaże do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Gdańskie plaże dostępne dla osób z niepełnosprawnością
Na kąpieliskach Gdańsk Stogi oraz Molo Gdańsk Brzeźno bezpłatnie udostępniane są specjalistyczne wózki-amfibie. Umożliwiają one łatwy transport po plażowym piasku osoby niepełnosprawnej oraz bezpośredni kontakt z wodą podczas. Lekki i wygodny sprzęt umożliwia niewielkie zanurzenie oraz swobodne unoszenie się na wodzie. Nad bezpieczeństwem korzystających z wózka czuwają specjalnie do tego przeszkoleni ratownicy. By z nich skorzystać wystarczy zgłosić się do ratownika.

W ramach dedykowanej akcji „Bliżej wody”, przy czternastu wejściach na plaże ułożone są drewniane lub kompozytowe kładki pozwalające osobom niepełnosprawnym lub opiekunom z dziećmi w wózkach na łatwiejsze dotarcie praktycznie do samej wody. Korzystać z nich mogą również posiadacze rowerów, gdyż przy kładkach można znaleźć stojaki do przypięcia jednośladów. Wejścia na plaże, przy których znajdują się kładki oznaczone są specjalnymi tablicami z piktogramami. Kładki zlokalizowane są przy wejściach na plaże nr: 11, 16, 26, 41, 50, 51, 52 (na lewo od molo oraz na prawo od molo),  53,  63, 65, 72, 73. Dodatkowo na wejściu nr 63 znajduje się kładka z możliwością wodowania małych jednostek pływających.

27 lipca – PIKNIK 440 KM PO ZMIANĘ
16:00 wspólne przejście 440 km po zmianę na trasie Sopot-Gdańsk (zbiórka przy molo w Sopocie)
17:00 pokaz Amfibii – wózka kąpielowego dla osób z niepełnosprawnością ruchu (okolice mola w Brzeźnie)
17:00-20:00 – Piknik 440 km po zmianę w Parku im. Ronalda Reagana (wejście od strony ulicy Czarny Dwór, mapka w załączniku,  https://drive.google.com/open?id=1v-ChGryxHnp2l8ip9WRqpU7siRUgpGyL&usp=sharing))

 W programie m.in.:

  • atrakcje dla najmłodszych
  • wspólne tworzenie parawanu w ramach Projektu Parawan’80
  • warsztaty z Kolektywem Twórczym MAMYWENE
  • pokaz wózków i sprzętu rehabilitacyjnego z Sunrise Medical
  • wspólny trening z ekipą All For Body
  • wypożyczalnia handbike’ów
  • tatuaż naturalną henną ze Space Maddie Tattoo
  • strefa kuglarska
  • … a przede wszystkim wspólne spędzanie czasu, ciesząc się urokami lata!

 

 

 

 

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze