Wszystkie Strony Miasta. Na najbliższej sesji radni uczczą 30. rocznicę polskiej samorządności

Gośćmi programu „Wszystkie Strony Miasta” w wersji online byli Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Rozmowa dotyczyła jubileuszu 30. lecia polskiej samorządności, ale też wielu kwestii, które pojawią się w porządku obrad XXIII sesji - takich jak projekty inwestycji rad dzielnic czy wsparcie finansowe odnowy zabytków.
29:56
2020-05-26
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Będzie to już druga Sesja Rady Miasta Gdańska, która z powodu pandemii Covid-19, odbędzie się zdalnie, za pośrednictwem komunikatora internetowego. Sesja kwietniowa przebiegła sprawnie. Radni bardzo dobrze radzili sobie z internetowym narzędziem, choć nie ukrywają, że brakuje im bezpośrednich rozmów i dyskusji w sali plenarnej.

- Trochę chyba nie mamy wyjścia. Zaczynamy tęsknić za tym, żeby zasiąść na sali obrad, bo nie ma nic fajniejszego niż kontakt z drugim człowiekiem nawet jeżeli czasami się spieramy – mówi Beata Dunajewska.

- Będąc na żywo w jednym pomieszczeniu te emocje są zupełnie inne, jest bardziej emocjonująco. natomiast przed komputerem, w zaciszu własnego domu czy własnego biura jak najbardziej da się pracować – dodał Cezary Śpiewak-Dowbór.
 

30 lecie samorządności

To będzie szczególna sesja. Przypada ona prawie dokładnie w 30. rocznicę pierwszych wyborów do samorządu terytorialnego. 27 maja 1990 r. Polacy po raz pierwszy po II wojnie światowej, wybrali radnych miejskich i gminnych. Były to zarazem pierwsze po upadku komunizmu w pełni wolne i demokratyczne wybory. Podczas sesji ten ważny jubileusz zostanie upamiętniony. Radni obejrzą film poświęcony pracy Rady Miasta od 1990 r. Dzień wcześniej 27 maja zaprezentowany zostanie online wykład Grzegorza Grzelaka, samorządowca i eksperta w sprawach reformy polskiego samorządu. Będzie też poświęcona samorządności debata w ECS.

Już kilka miesięcy wcześniej planowano bogaty program obchodów święta polskiej samorządności, ale niestety pandemia pokrzyżowała plany.

- Mam nadzieję za jakiś czas, kiedy ta pandemia minie, spotkać się na jakiejś większej imprezie, bo ta data jest niezwykle ważna dla całej lokalnej społeczności – mówiła przewodnicząca Beata Dunajewska, dodając, że samorządność jej zdaniem nie jest lubiana przez rząd PiS.

- Na nas jako na samorządowcach ciąży szczególna rola w upamiętnieniu tej 30 rocznicy powstania samorządu w Polsce. Przypomnijmy, że dzisiaj partia rządząca w żadnym z wielkich miast w Polsce nie sprawuje władzy, Czyni kroki, żeby największe miasta wyeliminować z pozyskiwania różnego rodzaju środków, co widać było przy funduszu dotyczącym dróg lokalnych –  dodał z kolei Cezary Śpiewak-Dowbór.
 

Małe inwestycje wskazane przez rady dzielnic

Do dyspozycji w budżecie Miasta jest kwota 1,5 mln zł tzw. odtwarzanych środków. Są one skumulowane z poprzedniego roku, a wydane mają być w tym roku. Rady dzielnic przeznaczyły je na różne inwestycje. Są to m.in. miejsca postojowe przy Parku Oruńskim, rewitalizacja skweru przy ul. Ciasnej czy budowa siłowni napowietrznych w kilku lokalizacjach, bądź wybiegów dla psów.

- Warto podkreślić, że te drobne inwestycje nie są bardzo kosztowne, a uzupełniają inwestycje opracowywane i tworzone przez jednostki miejskie – mówił przewodniczący Cezary Śpiewak-Dowbór.

-  Te pieniądze może nie robią ogromnego wrażenia w skali miasta, ale są bardzo istotne z punktu widzenia codziennego życia mieszkańców dzielnic - mówiła Beata Dunajewska.
 

Dotacje na odnowę zabytków

Radni podczas XXIII sesji będą też głosować w sprawie przyznania dotacji dla wielu zabytkowych obiektów w mieście.

- To są środki na renowacje kamienic, a także dla wspólnot mieszkaniowych, które występowały o takie wsparcie na renowację – wyjaśniał Cezary Śpiewak-Dowbór.

Szefowie klubów WdG i KO przy okazji rozmowy o tym punkcie w porządku sesji przyznali, że bardzo krytycznie oceniają działalność Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podkreślali, że procedowanie trwa zbyt długo i wiele zabytkowych miejsc oraz obiektów w Gdańsku nie może doczekać się odnowienia. Podobne stanowisko sformułował też zastępca prezydenta Gdańska Grzegorz Grzelak, a odpryskiem tej dyskusji jest też ostatni wywiad proboszcza ks. Ireneusza Bradtke w sprawie renowacji posadzki w Bazylice Mariackiej.
 

Czytaj też: Wszystkie Strony Miasta. Radni uczczą podczas sesji 30. rocznicę polskiej samorządności


- Myślę, że to jest dobry moment, żeby porozmawiać o tym i uświadomić mieszkańcom Gdańska, że konserwator tak naprawdę dzisiaj blokuje wiele ważnych inwestycji. Dla mnie kuriozalna jest sytuacja związana z Kościołem Mariackim, na który w ubiegłym roku Miasto Gdańsk również przekazywało dotację, nie na tę sporną posadzkę, ale na różne inwestycje remontowe, które w tym kościele się odbywały – powiedziała Beata Dunajewska.


Oświadczenie w radnych w 100 rocznicą urodzin św. Jana Pawła II

18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, który do historii przeszedł jako papież św. Jan Paweł II. W związku z tą rocznicą radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali przyjęcie przez Radę Miasta specjalnego oświadczenia. Jak zaznaczyli nasi goście, kluby WdG i KO, uznając tekst oświadczenia PiS za zbyt konfrontacyjny, zaproponowały swoją zmienioną wersję oświadczenia w sprawie papieża Polaka. Jak zaznaczyli liczą, że zostanie ono przyjęte przez Radę jednogłośnie.

XXIII Sesja Rady Miasta Gdańska rozpocznie się 28 maja o godz. 9.00. Transmisję z obrad zdalnych będzie można śledzić na portalu gdansk.pl.

Więcej z: Wszystkie strony Miasta