Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE
‹›
Jaki będzie los Tablic z Postulatami Sierpnia 80? Twórcy: ich miejsce jest w ECS
3 lipca 2020 (34 dni temu)
Od listopada 2019 r. trwa konflikt wokół tablic z zapisem 21 postulatów Sierpnia - Narodowe Muzeum Morskie domaga się zwrotu tego cennego eksponatu od Europejskiego Centrum Solidarności. - Nie zgadzamy się, miejsce tablic jest w ECS - mówią twórcy tablic, liderzy strajków, parlamentarzyści z Pomorza, władze Gdańska i województwa.

Przed tablicami z zapisem 21 postulatów Sierpnia, które stanowią centralny element wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności, 3 lipca 2020 r. odbyła się druga już konferencja prasowa dotycząca sporu wokół miejsca ekspozycji jednego z najcenniejszych eksponatów w zbiorach ECS (pierwsza miała miejsce 8 grudnia 2019 r.).


Uczestnicy konferencji:

  • Maciej Grzywaczewski - współtwórca Tablic
  • Małgorzata Rybicka - wdowa po śp. Arkadiuszu „Aramie” Rybickim, współtwórcy Tablic
  • Bogdan Borusewicz - wicemarszałek Senatu RP, przewodniczący Kolegium Historyczno–Programowego ECS, inicjator strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina
  • Bogdan Lis - przewodniczący Rady ECS, sygnatariusz porozumień sierpniowych
  • Piotr Adamowicz - poseł na Sejm RP
  • Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego
  • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
  • Basil Kerski - dyrektor ECS


- Te tablice to materialny wyraz tego, czego chcieliśmy w sierp 80 roku. Władza chce je odebrać ECS, dlatego że, chce na nowo pisać historię - uważa Bogdan Borusewicz. -  Powinny być nadal w ECS, to jest miejsce, do którego spadkobiercy te tablice przekazali. Jestem zaskoczony, że po kontaktach przedstawicieli ECS z ministrem kultury i wiceministrem, ta sprawa nie została zakończona, że próba odebrania tych tablic jest nadal aktualna.


Bogdan Lis dodał: - Nie ma takiego drugiego miejsca jak ECS, tu znajduje się ogromna część zbiorów dotyczących naszej najnowszej historii. W tym roku mija 40 rocznica powstania ruchu społecznego Solidarność i podpisania porozumień. Ludzie, których bardzo wiele różniło, potrafili zjednoczyć się z sukcesem w tym ruchu. Wierzę, że dziś, mimo różnic w społeczeństwie, można znaleźć obszary wspólnego działania, dbania o naszą przeszłość. 


- Za niespełna dwa miesiące obchodzić będziemy 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych - przypomina Aleksandra Dulkiewicz. - Władza komunistyczna i strajkujący potrafili usiąść razem do stołu w sali BHP i zawrzeć to trudne porozumienie, ich symbolem są właśnie te tablice. Nie wierze by w naszej ojczyźnie, władze rządowe w 40 rocznice tego wydarzenia, nie potrafiły wyciągnąć ręki do innych, siąść do stołu, porozmawiać i spróbować zawrzeć porozumienia.

Mieczysław Struk: - Województwo pomorskie jest organem współprowadzącym ECS, zależy nam bardzo, by zgromadzone tu wielkie dziedzictwo najnowszej historii zostało dla potomnych, mieszkańców Gdańska, Pomorza i Polski, ale festiwal niechęci, kontestacji, a nawet nienawiści ze strony władz centralnych oraz Prawa i Sprawiedliwości niestety trwa. Stąd ta próba odebrania tablic, które są centralnym miejscem stałej wystawy ECS.
Apeluję do ministra Piotra Glińskiego, jego zastępcy Jarosława Sellina, do premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy o weryfikację stanowisk. 


Piotr Adamowicz: - Moja korespondencja z Ministerstwem Kultury i innymi agendami rządowymi w sprawie tablic trwa już niemal 6 miesięcy. Odpowiedzi były wymijające, albo wręcz pokrętne - chodzi oczywiście o prawo własności. Kilka dni temu w drodze interwencji poselskiej udało mi się pozyskać bardzo ważny dokument z 1989 roku, dotyczący tablic z postulatami. W rubryce pochodzenie nie ma żadnej adnotacji. Tymczasem na podstawie tego dokumentu właśnie ministerstwo dowodziło, że prawda wygląda zupełnie inaczej. Właścicielemi tablic są jednen z jej twórców - Maciej Grzywaczewski oraz Małgorzata Rybicka z dziećmi, tak stanowi polskie prawo autorskie i kodeks cywilny.


Sławomir Rybicki: - Próba zawłaszczenia tablic musi się spotkać z reakcją pomorskich parlamentarzystów, dlatego wspólnie z posłem Piotrem Adamowiczem, marszałkiem Bogdanem Borusewiczem i - mam nadzieję - wszystkimi parlamentarzystami pomorskimi,   wystosujemy dziś list do premiera Mateusza Morawieckiego. Już dziś zapowiadam, po uzgodnieniu z marszałkiem Tomaszem Grodzkim, że senacka komisja kultury zwoła specjalne posiedzenie, podczas którego będzie, mam nadzieję z obecnością wicepremiera i właściwych ministrów, wyjaśniała tę niedopuszczalną sytuację.

Fragment wspomnianego listu: Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań zmierzających do zawłaszczenia tablic z postulatami, które miałyby trafić do Narodowego Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Niezrozumiałe i niezgodne z interesem publicznym jest takie działanie w przededniu 40 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, które oceniamy jako nieodpowiedzialny akt mogący tylko pogłębić konflikt polityczny w Polsce.

Maciej Grzywaczewski: - ECS powstawało przez wiele lat, pomysły pierwsze to 1998 rok, wystawa drogi do wolności. To był proces, w który było zaangażowanych wielu ludzi i instytucji. To łączyło wielu ludzi i ECS to ma być miejsce, które łączący, dlatego to jest to najbardziej właściwe miejsce, na to by wszystkie najcenniejsze eksponaty, a tablice są jednymi z najcenniejszych, w tym muzeum Solidarności były. Bardzo mocno byli w ten proces zaangażowani prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz i Arkadiusz Rybicki, oni w dużej mierze stworzyli to miejsce. Powinniśmy wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych, uszanować wolę tych zmarłych osób.
Ci, którzy zamierzają zawłaszczyć nie swoją własność muszą się liczyć, że będą użyte wszystkie instrumenty prawne, łącznie z trybunałami europejskimi, by do tego nie dopuścić.

Małgorzata Rybicka: - Jako spadkobierczyni praw po śp. Arkadiuszu Rybickim, który zginął w katastrofie smoleńskiej, chciałam wyrazić głęboki sprzeciw przeciwko planom zawłaszczania tablic, których właścicielami jesteśmy my: Maciej Grzywaczewski - autor i ja oraz moje dzieci, spadkobiercy. ECS jako muzeum ruchów wolnościowych i tworzenia ruchu obywatelskiego jest najlepszym miejscem, w którym powinny być tablice z 21 postulatami. To nie jest własność centrali związkowej, to jest pod względem prawnym nasza własność, która powinna być dostępna dla całego społeczeństwa. Te próby zawłaszczania tablic mają miejsce w szczególnej sytuacji pandemii, rosnącego światowego kryzysu, wielkiego konfliktu w społeczeństwie i w przededniu wyborów prezydenckich, apeluję więc do prezydenta i ministra kultury, by wycofali się ze swoich z planów.

- Dziękuję Maćkowi i Małgosi, że jesteście z nami jako autorzy tego dzieła - dodał Basil Kerski .- To postulaty, jako jeden z najważniejszych dokumentów w historii świata zostały wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO. Same tablice są wyrazem odwagi młodych ludzi, którzy nie mieli wówczas innej możli przedstawienia tej treści, niż zawieszenia ich na bramie nr 2. Dziękuje pracownikom Muzeum Morskiego, którzy w latach 80-tych,  zabezpieczyli te tablice. Od 20 lat w Polsce odbyw się cicha inna rewolucja. Polska zaproponowała sposób opowiadania o losach ludzkości w XX wieku, budujący kilka znaczących instytucji pamięci (m.in Muzeum Powstania Warszawskiego, ECS, Polin, Muzeum II Wojny Światowej), połączyły one dobre tradycje muzealne ze sposobem mówienia naszej historii dla całego świata. Nagroda Muzealna Rady Europy dla ECS w 2016 r. była wyrazem uznania dla całego polskiego muzealnictwa. Bardzo żałuję, że wspaniały bunt pokojowy w 40 rocznicę jest obciążony tak niepotrzebnym sporem, nie niszczmy tego, co zbudowaliśmy dzięki pieniądzom podatników polskich i europejskich. 
Basil Kerski przypomniał także, że 29 marca br. sejm odrzucił propozycję senatu, by przywrócić dotację dla ECS. 
- Szykujemy się do święta wolności i demokracji w sierpniu i takie ukryte działania to uderzenie nie tylko w ECS, jego założycieli i bohaterów, ale także w polskie muzealnictwo - podsumował dyrektor ECS. - Zatrzymajmy wspólnie ten proces, bądźmy razem silni w duchu Solidarności, która łączyła ludzi o różnych światopoglądach.
Zrobię wszystko, by bronić misji ECS i woli jego założycieli, a wolą ich jest by te tablice były tutaj.

Na zakończenie podpisano “Deklarację o współpracy w zakresie ekspozycji w Europejskim Centrum Solidarności tablic z 21 postulatami, spisanych przez strajkujących w Sierpniu 80 w Stoczni Gdańskiej”. 

autor tekstu: Izabela Biała
 

0:41
Gdańskie choinki
8 grudnia 2019 (242 dni temu)
0:49
Tramwaje wracają na Stogi
7 grudnia 2019 (243 dni temu)
2;03
Hevelka 2019 - jesienna edycja
19 października 2019 (292 dni temu)
1:42
Wspólne ukwiecanie Gdańska
19 października 2019 (292 dni temu)
26:50
W ten weekend odwiedzamy ZOO - za darmo!
17 października 2019 (294 dni temu)
"Porozmawiajmy przy stole". 8 spotkań
15 października 2019 (296 dni temu)
17:40
Wszystko o pracy dla seniorów
10 października 2019 (301 dni temu)
1:51
Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów
8 października 2019 (303 dni temu)
19:35
Ślub w plenerze. Jak go zorganizować?
29 lipca 2019 (1 rok i 9 dni temu)
1:46
Nowe oblicze Biskupiej 4
29 lipca 2019 (1 rok i 9 dni temu)
0:58
Ceremonia otwarcia 759. Jarmarku św. Dominika
27 lipca 2019 (1 rok i 11 dni temu)
1:06
VIII Zjazd Letniczan
26 lipca 2019 (1 rok i 12 dni temu)
2:54
FETA 2019
15 lipca 2019 (1 rok i 23 dni temu)
1:44
Triathlon Gdańsk 2019
14 lipca 2019 (1 rok i 24 dni temu)
1:11
30. lat Międzynarodowych Targów Gdańskich
13 lipca 2019 (1 rok i 25 dni temu)
EUROPEJSKA REWOLUCJA I CO Z NIEJ WYNIKŁO?
4 lipca 2019 (1 rok i 34 dni temu)
DEMOKRACJA OBYWATELI – JAK O NIĄ DBAĆ?
4 lipca 2019 (1 rok i 34 dni temu)
1:00
Wyspa Sobieszewska. Zbiornik Wody Kazimierz
2 lipca 2019 (1 rok i 36 dni temu)
1:27
45 lecie muzeum Wartowni nr 1
29 czerwca 2019 (1 rok i 39 dni temu)
1:30
Szersze plaże na Pomorzu
26 czerwca 2019 (1 rok i 42 dni temu)
0:04:00
2019.06.24 Wiadomości z tłumaczeniem
24 czerwca 2019 (1 rok i 44 dni temu)
1:03:20
WYKLUCZENI, ZAPOMNIANI, NIEWIDZIALNI
24 czerwca 2019 (1 rok i 44 dni temu)
1:39:04
KULTURA – SIŁĄ DEMOKRACJI
24 czerwca 2019 (1 rok i 44 dni temu)
2:25
V Sesja Rady Seniorów
18 czerwca 2019 (1 rok i 50 dni temu)
15:20
Bajki ŚWINKA MALINKA I SŁOŃ LEON
18 czerwca 2019 (1 rok i 50 dni temu)
20:50
Bajki NAJLEPSZA ZUPA NA ŚWIECIE
18 czerwca 2019 (1 rok i 50 dni temu)
1:00:07
Bajki HISTORIA RETORYKI PROFESORA O’RETY
18 czerwca 2019 (1 rok i 50 dni temu)
1:31
Jan III Sobieski prawie jak nowy
18 czerwca 2019 (1 rok i 50 dni temu)
0:58
Kładka nad Motławą obchodzi 2. urodziny
17 czerwca 2019 (1 rok i 51 dni temu)
2:10
II Parada Seniorów
15 czerwca 2019 (1 rok i 53 dni temu)
36:10
Historia Gdańska - polska czy niemiecka?
11 czerwca 2019 (1 rok i 57 dni temu)
41:23
2019.06.10 Wiadomości z tłumaczeniem
11 czerwca 2019 (1 rok i 57 dni temu)
58:00
6. Forum Praktyków Partycypacji
10 czerwca 2019 (1 rok i 58 dni temu)
0:46
23. Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy
9 czerwca 2019 (1 rok i 59 dni temu)
0:42
XIV Rodzinny Bieg Gdańszczan
8 czerwca 2019 (1 rok i 60 dni temu)
1:42
XIV Święto Samorządowców
27 maja 2019 (1 rok i 72 dni temu)
1:14
Roller Derby w Skate Arenie
25 maja 2019 (1 rok i 74 dni temu)
1:27
V Marsz Równości w Gdańsku
25 maja 2019 (1 rok i 74 dni temu)
1:07
Festyn w Radzie Miasta
21 maja 2019 (1 rok i 78 dni temu)
2:19
Gotowanie w duchu "zerowaste"
21 maja 2019 (1 rok i 78 dni temu)
8:04
2019.05.21 Wiadomości z tłumaczeniem
21 maja 2019 (1 rok i 78 dni temu)
1:30
Pingwiny przyjęły albinosa do stada
20 maja 2019 (1 rok i 79 dni temu)
1:41
Noc Muzeów (i nie tylko muzeów) za nami
19 maja 2019 (1 rok i 80 dni temu)
1:46
W NCK powstanie Pałac Ślubów
17 maja 2019 (1 rok i 82 dni temu)
1:27
Pszczoły w Hevelianum
16 maja 2019 (1 rok i 83 dni temu)
0:32
Ul. Andruszkiewicza jest już prawie gotowa
16 maja 2019 (1 rok i 83 dni temu)
2:10
Przejazd rowerowy w Tunelu pod Martwą Wisłą
28 kwietnia 2019 (1 rok i 101 dni temu)
0:40
Gdańszczanie posadzili 4 tys. choinek
27 kwietnia 2019 (1 rok i 102 dni temu)
2:25
Marsz “Gdańsk solidarnie dla autyzmu”
27 kwietnia 2019 (1 rok i 102 dni temu)
2:27:00
Stefanowi Chwinowi na 70. urodziny
26 kwietnia 2019 (1 rok i 103 dni temu)
17:57
Konkurs Ośmiu Wspaniałych 2019
24 kwietnia 2019 (1 rok i 105 dni temu)
0:45
Uwaga kierowcy! Remont Traktu Konnego
23 kwietnia 2019 (1 rok i 106 dni temu)
0:21
Trakt Konny w Gdańsku
20 kwietnia 2019 (1 rok i 109 dni temu)
1:41
Wiadukt Biskupia Górka. Spacer po budowie
19 kwietnia 2019 (1 rok i 110 dni temu)
25:45
Sąd nad Jezusem w Wielki Piątek
18 kwietnia 2019 (1 rok i 111 dni temu)
1:08
Nowe autobusy wyjadą na gdańskie ulice
17 kwietnia 2019 (1 rok i 112 dni temu)
16:05
Loteria PIT w Gdańsku. Się opłaca! 2019 - czat
16 kwietnia 2019 (1 rok i 113 dni temu)
1:39
Metropolitalne Targi Pracy 2019
10 kwietnia 2019 (1 rok i 119 dni temu)
7:03
Sytuacja w gdańskich szkołach Konferencja prasowa
10 kwietnia 2019 (1 rok i 119 dni temu)
22:52
Wszystko o Budżecie Obywatelskim 2020
10 kwietnia 2019 (1 rok i 119 dni temu)
1:31
„Kamizelka w aucie”. Prezenty dla kierowców
9 kwietnia 2019 (1 rok i 120 dni temu)
24:52
5. Gdańsk Maraton. Jaki będzie?
9 kwietnia 2019 (1 rok i 120 dni temu)
1:01
Remont Kuźni Wodnej. Kwiecień 2019
9 kwietnia 2019 (1 rok i 120 dni temu)
0:30
Free Time Festiwal 2019
6 kwietnia 2019 (1 rok i 123 dni temu)
1:26
"Szanuję - segreguję". Casting ZUT
6 kwietnia 2019 (1 rok i 123 dni temu)
1:58
Zawody fitness na Free Time Festiwal 2019
6 kwietnia 2019 (1 rok i 123 dni temu)
19:05
Inwestycje drogowe i utrudnienia
5 kwietnia 2019 (1 rok i 124 dni temu)
0:31
Rower MEVO od 26 marca dla użytkowników
26 marca 2019 (1 rok i 134 dni temu)
1:58
MEVO – Rower Metropolitalny
26 marca 2019 (1 rok i 134 dni temu)
27:04
Radni przed VIII sesją Rady Miasta Gdańska
26 marca 2019 (1 rok i 134 dni temu)
1:43
MEVO wyjechało na ulice metropolii
26 marca 2019 (1 rok i 134 dni temu)
1:56
Narodziny bigbitu. Odsłona gdańska
24 marca 2019 (1 rok i 136 dni temu)
2:07
Pingwin - albinos urodził się w Gdańsku
22 marca 2019 (1 rok i 138 dni temu)
23:27
Ze sportem na TAK
21 marca 2019 (1 rok i 139 dni temu)
11:39
Gdańsk bez plastiku
28 lutego 2019 (1 rok i 160 dni temu)
1:40
Benefis Marka Branda – 35 lat na scenie
27 lutego 2019 (1 rok i 161 dni temu)
17:36
Konferencja w sprawie pomnika ks. Jankowskiego
21 lutego 2019 (1 rok i 167 dni temu)
24:54
E-dowody osobiste, nowa jakość w życiu.
21 lutego 2019 (1 rok i 167 dni temu)
0:50
Kolejny wypadek w tunelu
21 lutego 2019 (1 rok i 167 dni temu)
0:30
Wiadukt Biskupia Górka rośnie w oczach
20 lutego 2019 (1 rok i 168 dni temu)
37:55
Wszystko o Radach Dzielnic
19 lutego 2019 (1 rok i 169 dni temu)
1:25
Gdańskie mosty we mgle
18 lutego 2019 (1 rok i 170 dni temu)
3:00
Sonda z okazji Dnia Singla
15 lutego 2019 (1 rok i 173 dni temu)
0:53
Stogi. Remont linii tramwajowej
14 lutego 2019 (1 rok i 174 dni temu)
2:10
Marsz Ponad Podziałami
6 lutego 2019 (1 rok i 182 dni temu)
1:27
Polska-Czechy. Unihokej w Gdańsku
3 lutego 2019 (1 rok i 185 dni temu)
18:55
Konferencja prasowa Rady ECS
2 lutego 2019 (1 rok i 186 dni temu)
12:18
Konferencja w sprawie finansowania ECS
31 stycznia 2019 (1 rok i 188 dni temu)
2:26:35
5. Sesja Rady Miasta Gdańska kadencji 2018-2023
31 stycznia 2019 (1 rok i 188 dni temu)
0:40
Wiaduktu Biskupia Górka. Montaż estakady
30 stycznia 2019 (1 rok i 189 dni temu)
5:08
Paweł Adamowicz. Gdańsk jako wspólnota
30 stycznia 2019 (1 rok i 189 dni temu)
1:21
Heweliusze rozdane po raz 31
28 stycznia 2019 (1 rok i 191 dni temu)
Ostatnia puszka WOŚP prezydenta Adamowicza
23 stycznia 2019 (1 rok i 196 dni temu)
0:58
Znicze pod Urzędem Miejskim
15 stycznia 2019 (1 rok i 204 dni temu)
3:27
Msza w intencji Pawła Adamowicza
14 stycznia 2019 (1 rok i 205 dni temu)
11:09
Wspomnienie o Pawle Adamowiczu
14 stycznia 2019 (1 rok i 205 dni temu)
02:16
Przyrzeczenie Donalda Tuska
14 stycznia 2019 (1 rok i 205 dni temu)
1:15
27. Finał WOŚP w Gdańsku
13 stycznia 2019 (1 rok i 206 dni temu)
30:00
27. Finał w WOŚP w Gdańsku. Obejrzyj wideoczat
10 stycznia 2019 (1 rok i 209 dni temu)
1:42
Biblioteka Kolonia. Odkryj jej nowe oblicze
10 stycznia 2019 (1 rok i 209 dni temu)
25:23
27. Finału WOŚP w Gdańsku-konferencja
8 stycznia 2019 (1 rok i 211 dni temu)
0:51
Agnieszka Buczyńska o 27. Finale WOŚP
8 stycznia 2019 (1 rok i 211 dni temu)
0:30
Molo w Brzeźnie znowu jest otwarte
7 stycznia 2019 (1 rok i 212 dni temu)
43:30
Wykład Ojca Ludwika Wiśniewskiego
7 stycznia 2019 (1 rok i 212 dni temu)
0:42
Ul. Nowy Świat i zbiornik Osowa gotowe
6 stycznia 2019 (1 rok i 213 dni temu)
1:49
Orszak Trzech Króli 2019
6 stycznia 2019 (1 rok i 213 dni temu)
1:06
Sylwestrowy Konkurs Butelkowy 12 finał tuż tuż
4 stycznia 2019 (1 rok i 215 dni temu)
23:53
Gdańska Noc Sylwestrowa 2018
27 grudnia 2018 (1 rok i 223 dni temu)
0:11
W Gdańsku przed Wigilią spadł śnieg
23 grudnia 2018 (1 rok i 227 dni temu)
0:37
Korki na Trasie Sucharskiego
21 grudnia 2018 (1 rok i 229 dni temu)
2:10
Świąteczny tramwaj jeździ po Gdańsku
20 grudnia 2018 (1 rok i 230 dni temu)
0:30
Poznaj nowego zastępcę prezydenta Gdańska
18 grudnia 2018 (1 rok i 232 dni temu)
1:28
„Każdy może pomóc” i „Wigilijna paczka”
18 grudnia 2018 (1 rok i 232 dni temu)
0:36
Porozumienie koalicyjne w Radzie Miasta Gdańska
17 grudnia 2018 (1 rok i 233 dni temu)
2:00
Odpalamy Święta w Gdańsku
14 grudnia 2018 (1 rok i 236 dni temu)
35:31
13. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan
12 grudnia 2018 (1 rok i 238 dni temu)
1:25
XXIII edycja konkursu szopek bożonarodzeniowych
7 grudnia 2018 (1 rok i 243 dni temu)
1:47
Mikołajki. Czy wkładasz prezent do buta?
6 grudnia 2018 (1 rok i 244 dni temu)
0:47
Jarmark Bożonarodzeniowy z lotu ptaka
6 grudnia 2018 (1 rok i 244 dni temu)
0:38
Parada Elfów na Jarmarku Bożonarodzeniowym
5 grudnia 2018 (1 rok i 245 dni temu)
1:58
Gdańska Choinka 2018
5 grudnia 2018 (1 rok i 245 dni temu)
1:38
Jakie masz pomysły na prezenty świąteczne?
4 grudnia 2018 (1 rok i 246 dni temu)
1:28
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
1 grudnia 2018 (1 rok i 249 dni temu)
0:41
Zbiornik Wody Stary Sobieski. Otwarty od 3 grudnia
29 listopada 2018 (1 rok i 251 dni temu)
1:19
Palisz śmieciami? Poniesiesz tego konsekwencje!
29 listopada 2018 (1 rok i 251 dni temu)
2:03:21
Debata o Młodym Mieście
29 listopada 2018 (1 rok i 251 dni temu)
01:00
Poranna mgła i śnieg w Gdańsku
28 listopada 2018 (1 rok i 252 dni temu)
0:35
Gdańska Choinka już dojechała
28 listopada 2018 (1 rok i 252 dni temu)
01:00
Zaglądamy na plac budowy Nowej Bulońskiej
28 listopada 2018 (1 rok i 252 dni temu)
0:48
Montaż ochronnych płotów w pasie drogowym
28 listopada 2018 (1 rok i 252 dni temu)
1:42
Oceanarium Nautilus Gdańsk. Plac budowy
28 listopada 2018 (1 rok i 252 dni temu)
1:50
Planszówki atakują! Targi Gra i Zabawa 2018
25 listopada 2018 (1 rok i 255 dni temu)
1:29
Stogi. Wielki remont torów tramwajowych
25 listopada 2018 (1 rok i 255 dni temu)
1:20
391. rocznica bitwy pod Oliwą
24 listopada 2018 (1 rok i 256 dni temu)
0:31
Karol Rabenda - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (1 rok i 261 dni temu)
0:45
Kacper Płażyński - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (1 rok i 261 dni temu)
0:49
Jan Perucki - komentarz nowego radnego
19 listopada 2018 (1 rok i 261 dni temu)
1:14
Elżbieta Strzelczyk - komentarz nowej radnej
19 listopada 2018 (1 rok i 261 dni temu)
1:03
Anna Golędzinowska - komentarz nowej radnej
19 listopada 2018 (1 rok i 261 dni temu)
0:34
Zbiorniki retencyjne są... piękne
18 listopada 2018 (1 rok i 262 dni temu)
1:40:52
Co dalej z Kościołem w Polsce?
16 listopada 2018 (1 rok i 264 dni temu)
1:34
Pierwsza sesja Rady Seniorów w Gdańsku
7 listopada 2018 (1 rok i 273 dni temu)
0:2:45
Polonez dla Niepodległej na Żabiance
7 listopada 2018 (1 rok i 273 dni temu)
0:30:00
Rada Miasta Gdańska. Podsumowanie VII kadencji
6 listopada 2018 (1 rok i 274 dni temu)
0:39
W Gdańsku świętujemy wspólnie
6 listopada 2018 (1 rok i 274 dni temu)
1:36
Paweł Adamowicz dziękuje gdańszczanom
5 listopada 2018 (1 rok i 275 dni temu)
1:37
Remont meczetu w Gdańsku
5 listopada 2018 (1 rok i 275 dni temu)
0:31
Głosuje Kacper Płażyński
4 listopada 2018 (1 rok i 276 dni temu)
1:03
Głosuje Paweł Adamowicz
4 listopada 2018 (1 rok i 276 dni temu)
0:30
W Gdańsku powstają ogrody deszczowe
3 listopada 2018 (1 rok i 277 dni temu)
0:45
100 masztów na 100-lecie odzyskania niepodległości
3 listopada 2018 (1 rok i 277 dni temu)
1:06
ks. Krzysztof Niedałtowski o pomocy dominikanom
31 października 2018 (1 rok i 280 dni temu)
0:43
Remont Kuźni Wodnej w Oliwie
31 października 2018 (1 rok i 280 dni temu)
25:40
Budżet Obywatelski - podsumowania i plany
30 października 2018 (1 rok i 281 dni temu)
1:58
Kościołowi św. Mikołaja grozi zawalenie
30 października 2018 (1 rok i 281 dni temu)
2:32
Nie tylko dach. Remont kapitalny Bazyliki Mariackiej
26 października 2018 (1 rok i 285 dni temu)
1:03
W Gdańsku zamontowano 42-metrowy maszt
25 października 2018 (1 rok i 286 dni temu)
19:42
Rada Miasta Gdańska - między starym a nowym
23 października 2018 (1 rok i 288 dni temu)
1:40
V Ogólnopolski Konkurs Kulinarny Literacka Kuchnia
23 października 2018 (1 rok i 288 dni temu)
2:27
Sonda: Mamy wstępne wyniki wyborów. Co o nich myślisz?
22 października 2018 (1 rok i 289 dni temu)
1:15
Głosuje Jarosław Wałęsa
21 października 2018 (1 rok i 290 dni temu)
1:15
Głosuje Paweł Adamowicz
21 października 2018 (1 rok i 290 dni temu)
0:33
Głosuje Kacper Płażyński
21 października 2018 (1 rok i 290 dni temu)
0:42
10. Gdańsk Biega
20 października 2018 (1 rok i 291 dni temu)
3:46
Sołdek ma już 70 lat
18 października 2018 (1 rok i 293 dni temu)
1:21
Żuraw nowym punktem widokowym Gdańska?
18 października 2018 (1 rok i 293 dni temu)
1:43
Seniorzy w Gdańskiej Karcie Mieszkańca
17 października 2018 (1 rok i 294 dni temu)
1:48
W SP 61 otwarto Szkolną Akademię Gotowania
17 października 2018 (1 rok i 294 dni temu)
2:15
Nowy dach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
15 października 2018 (1 rok i 296 dni temu)
1:15
Złota polska jesień w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
14 października 2018 (1 rok i 297 dni temu)
1:59
Punkt widokowy przy Zbiorniku Wody Stary Sobieski
13 października 2018 (1 rok i 298 dni temu)
1:05
Lato w październiku. Jak "znosisz" ciepłą jesień?
13 października 2018 (1 rok i 298 dni temu)
1:31
Prezentacja projektu “Letnica 3.0”
12 października 2018 (1 rok i 299 dni temu)
23:52
Elementarz wyborcy
11 października 2018 (1 rok i 300 dni temu)
0:55
Wielki finał turnieju piłkarskiego
11 października 2018 (1 rok i 300 dni temu)
1:26
Gala z okazji 12 lat programu pomocy bezdomnym kotom
11 października 2018 (1 rok i 300 dni temu)
1:41
Hala gimnastyczna im. Leszka Blanika
2 października 2018 (1 rok i 309 dni temu)
1:36
XIII Miejski Bal Seniora
2 października 2018 (1 rok i 309 dni temu)
2:22
Kierunki rozwoju Gdańska
1 października 2018 (1 rok i 310 dni temu)
0:34
Ul. Chłopska już po modernizacji
30 września 2018 (1 rok i 311 dni temu)
36:56
Otwarcie setnego boiska w Gdańsku
24 września 2018 (1 rok i 317 dni temu)
3:19
Solidarnie w obronie synagogi
21 września 2018 (1 rok i 320 dni temu)
0:32
Spacer łosia przy tunelu
21 września 2018 (1 rok i 320 dni temu)
01:03
Most na ul. Starogardzkiej przejezdny
21 września 2018 (1 rok i 320 dni temu)
01:16
Most w Sobieszewie tuż przed otwarciem
21 września 2018 (1 rok i 320 dni temu)
1:06
Ostatnie dni upalnego lata
20 września 2018 (1 rok i 321 dni temu)
5:40
Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot
20 września 2018 (1 rok i 321 dni temu)
29:07
Wideoczat z Krystyną Jandą
18 września 2018 (1 rok i 323 dni temu)
0:09
“Ten pan jest podobny do prezydenta Gdańska”
17 września 2018 (1 rok i 324 dni temu)
2:45
Amber Fest 2018
14 września 2018 (1 rok i 327 dni temu)
2:53
Mecz Lechia Gdańsk vs. Karpaty Lwów
14 września 2018 (1 rok i 327 dni temu)
1:30
Westerplatte. Światłocienie
14 września 2018 (1 rok i 327 dni temu)
2:12
Skwer w Oliwie im. Ireny Jarockiej
12 września 2018 (1 rok i 329 dni temu)
0:50
Przymorze Małe ma nowy park
12 września 2018 (1 rok i 329 dni temu)
02:07
Budżet Obywatelski 2018 - spot
12 września 2018 (1 rok i 329 dni temu)
2:08:50
Kościół czy kościoły? Barwna historia II RP
11 września 2018 (1 rok i 330 dni temu)
Debata kandydatów na prezydenta Gdańska
10 września 2018 (1 rok i 331 dni temu)
1:35
Wilno w Gdańsku 2018
7 września 2018 (1 rok i 334 dni temu)
24:16
Festiwal Wilno w Gdańsku 2018
6 września 2018 (1 rok i 335 dni temu)
1:52
Gdańsk Press Photo 2018
6 września 2018 (1 rok i 335 dni temu)
27:59
Czy na gdańskich ulicach jest bezpiecznie?
5 września 2018 (1 rok i 336 dni temu)
34:11
Ile Miasto powinno dokładać na edukację?
4 września 2018 (1 rok i 337 dni temu)
2:04
Gdańsk Business Run 2018
2 września 2018 (1 rok i 339 dni temu)
1:36
Dolne Miasto w stylu RETRO
2 września 2018 (1 rok i 339 dni temu)
1:11
Pokaz rekonstrukcyjny pod Wartownią nr 1
1 września 2018 (1 rok i 340 dni temu)
0:45
Pokaz pirotechniczno rekonstruktorski "bombardowanie"
1 września 2018 (1 rok i 340 dni temu)
2:22
Modernizacja schroniska Promyk
28 sierpnia 2018 (1 rok i 344 dni temu)
27:44
Konferencja prasowa „Lex Deweloper”
27 sierpnia 2018 (1 rok i 345 dni temu)
1:14
"Moda na moto przygodę" - pokaz driftu
26 sierpnia 2018 (1 rok i 346 dni temu)
4:50
Maja Ostaszewska
24 sierpnia 2018 (1 rok i 348 dni temu)
1:50
Neptuny 2018
23 sierpnia 2018 (1 rok i 349 dni temu)
1:04
Wideomapping na Ratuszu Staromiejskim
22 sierpnia 2018 (1 rok i 350 dni temu)
1:18
Muzyka Mozarta w Parku Oliwskim
22 sierpnia 2018 (1 rok i 350 dni temu)
1:21
758. Jarmark św. Dominika. Ceremonia zamknięcia
19 sierpnia 2018 (1 rok i 353 dni temu)
1:34
VI Maraton Zumby w Brzeźnie
18 sierpnia 2018 (1 rok i 354 dni temu)
1:30
Lysko i PsiRuch. Nowe miejsca w Nowym Porcie
17 sierpnia 2018 (1 rok i 355 dni temu)
2:00
Zlot ZHP Gdańsk 2018. Ceremonia zakończenia
15 sierpnia 2018 (1 rok i 357 dni temu)
7:30
Odczytanie Karty Powinności Człowieka
14 sierpnia 2018 (1 rok i 358 dni temu)
1:18
Puchar Polski Strong Man
13 sierpnia 2018 (1 rok i 359 dni temu)
1:29
Water Show Gdańsk 2018
12 sierpnia 2018 (1 rok i 360 dni temu)
2:10
Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2018
10 sierpnia 2018 (1 rok i 362 dni temu)
0:15
Wodospad w Gdańskim ZOO
2 sierpnia 2018 (2 lat i 5 dni temu)
0:47
Oberwanie chmury w Gdańsku
1 sierpnia 2018 (2 lat i 6 dni temu)
2:17
SONDA: jak Ci mija urlop w Gdańsku?
31 lipca 2018 (2 lat i 7 dni temu)
2:05
Kowale z Ukrainy odwiedzili Kuźnię Wodną
30 lipca 2018 (2 lat i 8 dni temu)
1:47
Ceremonia otwarcia Jarmark św. Dominika 2018
28 lipca 2018 (2 lat i 10 dni temu)
0:35
Hejnał Jarmarku św. Dominika
28 lipca 2018 (2 lat i 10 dni temu)
2:13
Video mapping w Centrum Hewelianum
26 lipca 2018 (2 lat i 12 dni temu)
27:05
Wszystko o Jarmarku Św. Dominika
26 lipca 2018 (2 lat i 12 dni temu)
0:30
Uwaga! Remont Al. Grunwaldzkiej
24 lipca 2018 (2 lat i 14 dni temu)
0:30
10. Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę
23 lipca 2018 (2 lat i 15 dni temu)
1:30
Triathlon Gdańsk 2018
15 lipca 2018 (2 lat i 23 dni temu)
1:14
Festyn w Świbnie już po raz 27
14 lipca 2018 (2 lat i 24 dni temu)
0:41
Nowa droga rowerowa do Sobieszewa
13 lipca 2018 (2 lat i 25 dni temu)
1:05
Most w Sobieszewie. Transport przęseł
12 lipca 2018 (2 lat i 26 dni temu)
0:50
Remont Podwala Przedmiejskiego i ul. Chmielnej
11 lipca 2018 (2 lat i 27 dni temu)
FETA - naprawdę warto
10 lipca 2018 (2 lat i 28 dni temu)
3:17
44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte
29 czerwca 2018 (2 lat i 39 dni temu)
6:24:00
55. Sesja Rady Miasta Gdańska
28 czerwca 2018 (2 lat i 40 dni temu)
1:34
Mecz Polska - Japonia. Honor obroniony?
28 czerwca 2018 (2 lat i 40 dni temu)
0:40
44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte
27 czerwca 2018 (2 lat i 41 dni temu)
24:16
Przed V Światowym Zjazdem Gdańszczan
26 czerwca 2018 (2 lat i 42 dni temu)
25:03
Radni przed 55. Sesją Rady Miasta
26 czerwca 2018 (2 lat i 42 dni temu)
2:07
Festiwal Kolorów 2018
24 czerwca 2018 (2 lat i 44 dni temu)
1:43
W gdańskim ZOO urodziły się dwa osiołki
23 czerwca 2018 (2 lat i 45 dni temu)
2:10
Hercerski piknik na Wyspie Sobieszewskiej
23 czerwca 2018 (2 lat i 45 dni temu)
2:26
SONDA: Co odziedziczyłeś po tacie?
22 czerwca 2018 (2 lat i 46 dni temu)
0:41
Mleczny Piotr - nowa siedziba artystów WL4
22 czerwca 2018 (2 lat i 46 dni temu)
1:48
Wakacyjny Staż 2018. Gala wręczenia nominacji
21 czerwca 2018 (2 lat i 47 dni temu)
0:35
Gdańska Parada i Piknik Seniora
16 czerwca 2018 (2 lat i 52 dni temu)
1:31
Regaty o Puchar Mariny Gdańsk
16 czerwca 2018 (2 lat i 52 dni temu)
2:29
Nowa iluminacja Centrum Hewelianum
16 czerwca 2018 (2 lat i 52 dni temu)
1:40
Okręty Dworu Artusa na wyciągnięcie ręki
15 czerwca 2018 (2 lat i 53 dni temu)
2:24
Hevelka 2018
15 czerwca 2018 (2 lat i 53 dni temu)
0:36
Gratka dla piwoszy. Zbliża się Hevelka
14 czerwca 2018 (2 lat i 54 dni temu)
0:57
Zabytki na placu budowy wiaduktu Biskupia Górka
13 czerwca 2018 (2 lat i 55 dni temu)
0:55
Wizyta w Kunszcie Wodnym
12 czerwca 2018 (2 lat i 56 dni temu)
0:45
Autobus Google dotarł do Gdańska
11 czerwca 2018 (2 lat i 57 dni temu)
1:48:00
Skywayrun Gdańsk
10 czerwca 2018 (2 lat i 58 dni temu)
2:05
V Bieg do Źródeł 2018
9 czerwca 2018 (2 lat i 59 dni temu)
1:56
Podpisano umowę na remont torowiska na Stogach
8 czerwca 2018 (2 lat i 60 dni temu)
1:46
Luksus i przepych, czyli jacht Viatoris
8 czerwca 2018 (2 lat i 60 dni temu)
0:45
Forum Gdańsk. Koncert i widowisko świetlne
7 czerwca 2018 (2 lat i 61 dni temu)
0:53
Budowa kładki na Wyspę Spichrzów
7 czerwca 2018 (2 lat i 61 dni temu)
2:06
Premiera w Teatrze Wybrzeże
6 czerwca 2018 (2 lat i 62 dni temu)
2:10
Święto Parku Oruńskiego i Oruni
3 czerwca 2018 (2 lat i 65 dni temu)
0:57
Nowe wspaniałe organy w kościele św. Trójcy
3 czerwca 2018 (2 lat i 65 dni temu)
0:59
Nowe Podwale Grodzkie otwarte
2 czerwca 2018 (2 lat i 66 dni temu)
2:10
Dream night at the ZOO
1 czerwca 2018 (2 lat i 67 dni temu)
1:05
Przyjdź na 680. urodziny Oruni
31 maja 2018 (2 lat i 68 dni temu)
1:10
Budowa ul. Nowej Bulońskiej
30 maja 2018 (2 lat i 69 dni temu)
0:55
Pożar na złomowisku
29 maja 2018 (2 lat i 70 dni temu)
1:30
"Wiwat Gdańsk! Wiwat Rzeczpospolita!"
27 maja 2018 (2 lat i 72 dni temu)
2:23
4. Karnawał Latawców 2018
27 maja 2018 (2 lat i 72 dni temu)
1:01
Forum Gdańsk otwarte
26 maja 2018 (2 lat i 73 dni temu)
1:05:00
54. uroczysta Sesja Rady Miasta
26 maja 2018 (2 lat i 73 dni temu)
1:00
IV Trójmiejski Marsz Równości
26 maja 2018 (2 lat i 73 dni temu)
6:41
Wspomnienia prof. Joanny Muszyńskiej - Penson
25 maja 2018 (2 lat i 74 dni temu)
1:52
Gdański Test Coopera 2018
25 maja 2018 (2 lat i 74 dni temu)
1:56
Święto Miasta 2018 - Dzień Kaszubski
25 maja 2018 (2 lat i 74 dni temu)
0:30
Finał Ligi Europy w Gdańsku
24 maja 2018 (2 lat i 75 dni temu)
2:59:58
53 Sesja Rady Miasta Gdańska
24 maja 2018 (2 lat i 75 dni temu)
0:30
4. Karnawał Latawców tuż tuż
22 maja 2018 (2 lat i 77 dni temu)
23:34
Radni przed 53 Sesją Rady Miasta
22 maja 2018 (2 lat i 77 dni temu)
2:23
55. Międzynarodowy Kongres Podwodniaków
21 maja 2018 (2 lat i 78 dni temu)
1:59
Centrum Hewelianum. Wozownia wyremontowana
19 maja 2018 (2 lat i 80 dni temu)
1:44
Znowu słychać w Oliwie kowalskie młoty
19 maja 2018 (2 lat i 80 dni temu)
0:50
AWARIA W PRZEPOMPOWNI ŚCIEKÓW NA OŁOWIANCE
15 maja 2018 (2 lat i 84 dni temu)
1:14
Sprzątanie miasta po burzy
14 maja 2018 (2 lat i 85 dni temu)
1:12
Gwałtowna burza w Gdańsku
11 maja 2018 (2 lat i 88 dni temu)
1:07
Oberwanie chmury nad Gdańskiem
11 maja 2018 (2 lat i 88 dni temu)
2:20
Nowoczesne nauczanie w SP nr 24
10 maja 2018 (2 lat i 89 dni temu)
1:49
Wodowanie jachtu Viatoris
10 maja 2018 (2 lat i 89 dni temu)
2:15
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2018 (2 lat i 96 dni temu)
2:19
Gdańsk w barwach biało - czerwonych
2 maja 2018 (2 lat i 97 dni temu)
2:45
SONDA: Z czym kojarzy Ci się 1 maja?
30 kwietnia 2018 (2 lat i 99 dni temu)
2:31
Wyprzedaż chodnikowa we Wrzeszczu Górnym
29 kwietnia 2018 (2 lat i 100 dni temu)
2:01
2. urodziny tunelu. Przejazd rowerowy
28 kwietnia 2018 (2 lat i 101 dni temu)
0:48
Fontanna Neptuna trysnęła wodą
27 kwietnia 2018 (2 lat i 102 dni temu)
0:31
2. Urodziny Tunelu pod Martwą Wisłą
26 kwietnia 2018 (2 lat i 103 dni temu)
3:27
Dyskusja radnych na temat Studium
24 kwietnia 2018 (2 lat i 105 dni temu)
1:51
Konkurs na najlepsze włoskie spaghetti
24 kwietnia 2018 (2 lat i 105 dni temu)
0:43
"Wielkie sprzątanie" południowych dzielnic Gdańska
24 kwietnia 2018 (2 lat i 105 dni temu)
2:29
Wspólne sadzenie drzew
22 kwietnia 2018 (2 lat i 107 dni temu)
1:00
Pola Nadziei na Pomorzu
22 kwietnia 2018 (2 lat i 107 dni temu)
0:30
Twierdza Wisłoujście Pomnikiem Historii
20 kwietnia 2018 (2 lat i 109 dni temu)
1:30
Urzędnicy z Rumi z wizytą w Parku Reagana
19 kwietnia 2018 (2 lat i 110 dni temu)
2:20
7. Metropolitalne Targi Pracy
18 kwietnia 2018 (2 lat i 111 dni temu)
0:30:00
Masz długi? Ratuj się, żeby nie utonąć.
17 kwietnia 2018 (2 lat i 112 dni temu)
1:11
Rusza budowa ul. Nowej Bulońskiej
17 kwietnia 2018 (2 lat i 112 dni temu)
1:02
Jubileusz Klubu Seniora "Ostoja"
17 kwietnia 2018 (2 lat i 112 dni temu)
1:00
Wspólne zakupy samorządów w 2018 r.
16 kwietnia 2018 (2 lat i 113 dni temu)
0:39
Remont na początku "długiego weekendu"
16 kwietnia 2018 (2 lat i 113 dni temu)
1:23
4. Gdańsk Maraton
15 kwietnia 2018 (2 lat i 114 dni temu)
2:00
Gdańszczanie ratują żaby
14 kwietnia 2018 (2 lat i 115 dni temu)
1:44
Lwie dzieci po raz pierwszy na wybiegu
13 kwietnia 2018 (2 lat i 116 dni temu)
0:40
Lew Aion szczęśliwie dojechał do zoo we Francji
13 kwietnia 2018 (2 lat i 116 dni temu)
2:28
Sprawa muru oporowego przy ul. Biskupiej
12 kwietnia 2018 (2 lat i 117 dni temu)
39:30
Odpady i segregacyjne dylematy - zobacz wideoczat
12 kwietnia 2018 (2 lat i 117 dni temu)
39:15
Jak Gdańsk wspiera seniorów? Zobacz wideoczat.
10 kwietnia 2018 (2 lat i 119 dni temu)
2:10
Niepokoje o przyszłość plaży na Stogach
9 kwietnia 2018 (2 lat i 120 dni temu)
1:19
„Przyjaciel Osób z Autyzmem”
8 kwietnia 2018 (2 lat i 121 dni temu)