Gdańskie Biennale Sztuki 2020 - oprowadzanie po Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

Gdańska Galeria Miejska organizowała wirtualne oprowadzania kuratorskie z okazji Gdańskiego Biennale Sztuki 2020, które w GGM zagościło już po raz szósty. Prace artystów można było oglądać m.in. w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Oprowadzanie odbyło się 1 lutego 2021 roku.
10:56
2021-02-01
Kategoria: Kultura i rozrywka
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Gdańska Galeria Miejska organizowała wirtualne oprowadzania kuratorskie z okazji Gdańskiego Biennale Sztuki 2020, które w GGM zagościło już po raz szósty.

Biennale to okazja, aby zaprezentować jednocześnie twórczość kilkudziesięciu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Ta twórcza konfrontacja różnych postaw artystycznych, technik a także reprezentantów różnych pokoleń ma w założeniu ożywienie oraz integrację środowiska twórców. Tak duże spektrum prezentacji najnowszych, najczęściej premierowych prac jest też doskonałą okazją do uchwycenia najświeższych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez pomorskich artystów. Warto również zaznaczyć ogromne zainteresowanie widzów, które obserwowaliśmy przy poprzednich edycjach Biennale. Wspomniana już szeroko rozumiana różnorodność prezentowanych dzieł przekłada się także na zróżnicowanie odbiorców odwiedzających konkursową wystawę.

czytamy na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.


Prace artystów można było zobaczyć, dzięki wirtualnym spacerom kuratorskim po wystawie Gdańskie Biennale Sztuki 2020, m.in. w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37. Oprowadzanie odbyło się w poniedziałek, 1 lutego. 


Artyści, których prace można oglądać w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa:

MARCIN ZAWICKI, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Teresy Miszkin (2010). Jego praca dyplomowa pt. Hollow Art została uznana za Najlepszy Dyplom ASP w Polsce w 2010 roku. Od 2010 roku jest pracownikiem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni, na której w 2015 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Laureat licznych nagród i wyróżnień, Autor wielu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Bielskiej BWA, NOMUS. Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

PATRYCJA PODKOŚCIELNY, absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie pracuje jako asystentka dra Łukasza Butowskiego w Pracowni Litografii oraz prowadzi zajęcia na studiach zaocznych z Podstaw Projektowania Ilustracyjnego. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką projektową oraz artystyczną z naciskiem na litografię. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych m.in. Bad Dads VI, Spoke Art Wes Anderson Show, Joseph Gross Gallery, Nowy Jork, USA (2015); Inner Strength, Spiral Gallery, Tokio, Japonia (2018); 1+1: The Exhibition of Polish Printmaking, CAFA Art Museum, Pekin, Chiny (2019); Uwikłani w tekst – Ilustracja zaangażowana, Instytut Designu w Kielcach (2017) oraz indywidualnych, m.in Touch – Ilustracje, Sztuka Wyboru, Gdańsk (2015) czy Wieszajmy artystów każdego dnia – Patrycja Podkościelny, Kolonia Artystów, Gdańsk (2018).

DOROTA SPŁOCHARSKA, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni prof. Franciszka Duszeńki, zaś aneks z ceramiki u prof. Henryka Luli (2000). Absolwentka Podyplomowych Studiów Pedagogicznych na Uniwersytecie Gdańskim (2003) i podyplomowych studiów na kierunku Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na WSSE w Gdańsku (2006). Dwukrotna laureatka Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska (1998, 1999). Zadebiutowała w 2000 roku indywidualną wystawą pt. Pamięć ubrania w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i w projektach międzynarodowych. Artystka pracuje w dyscyplinach: rzeźba, ceramika, tkanina i biżuteria artystyczna. Od 2003 roku zajmuje się pracą pedagogiczną.

PIOTR SZYMON MAŃCZAK i NATALIA DOPKOSKA (znani również jako firma artystyczno-budowlana Rysmalex), absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Gdańskiej Szkoły Remontu. Naczelne Pszczoły ULa, twórcy wideo, malarstwa, rysunku, kolaży, remontów i instalacji. Natalia pochodzi z Ostrołęki, a dyplom obroniła w 2019 roku na gdańskim Rynku Elbląska. Piotr studiował na Uniwersytecie Przyrodniczym (dawna Akademia Rolnicza) w Poznaniu, odbył staż jako asystent ogrodnika w Amazon Landscaping w Dublinie, a obecnie wydaje pismo krytyczno-artystyczne pt. „Dyskurs Lokalny”, na łamach którego ocenia trójmiejskie wystawy i szydzi z okolicznych galerii. Natalia w życiu wygrała tylko jeden ogólnopolski konkurs plastyczny pt. Moja podróż z Janem Pawłem II, gdzie narysowała siebie z papieżem w kosmosie. Piotr nigdy nie miał wystawy indywidualnej.

KAMIL KOCUREK, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom magisterski obronił w Pracowni Druku Wklęsłego prof. Jana Szmatlocha (2015). W 2020 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku, gdzie pracuje jako asystent w Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej. Laureat m.in Grand Prix 1st Xuyuan International Print Biennial China w Pekinie (2016), Grand Prix 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland w Rumunii (2016), Grand Prix Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015), Nagrody Specjalnej Fundacji im. Kulisiewicza podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2018). Swoje prace prezentował w ramach ponad stu trzydziestu wystaw zbiorowych oraz ponad dwunastu wystaw indywidualnych w Polsce, Kanadzie, Rumunii oraz Serbii.

OLGA ANNA MARKOWSKA, absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Za pośrednictwem fotografii, muzyki i działań o charakterze site-specific porusza w swojej twórczości tematykę tożsamości, pamięci i relacji międzyludzkich. Jej prace prezentowane były m.in. na wystawie zbiorowej zorganizowanej w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu, w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, zeitraumexit w Mannheim, Galerii Żak w Gdańsku i w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

CZESŁAW PODLEŚNY, syn górnika, rzeźbiarz, rysownik, malarz, poeta. Uczył się w Liceum Antoniego Kenera w Zakopanem, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2018 roku doktor sztuki. Od trzydziestu czterech lat prezentuje swoje prace na międzynarodowym rynku sztuki. Poza dziesiątkami wystaw indywidualnych brał również udział w ponad stu wystawach zbiorowych, uczestniczył w pięćdziesięciu międzynarodowych sympozjach artystycznych. Pomysłodawca, twórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku.

ALICJA BUŁAWKA-FANKIDEJSKA, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom obroniła w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, aneks z zakresu ceramiki artystycznej w pracowni prof. Teresy Klaman (2010). Od 2013 roku pracuje jako asystentka w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów macierzystej uczelni. W pracy artystycznej zajmuje się głównie ceramiką, interesują ją alternatywne metody jej wypalania, fascynuje eksperymentatorskie podejście do działań twórczych związanych z tą dziedziną sztuki. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

BENTE KLUGE, urodzona w Yellowknife w Kanadzie, wychowała się w Norwegii. W latach 1979–1983 studiowała projektowanie kostiumów w Państwowej Wyższej Szkole Rzemiosła Artystycznego i Projektowania Przemysłowego w Oslo. W 1994 roku przeprowadziła się do Polski, gdzie rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i w 2000 roku uzyskała tytuł magistra rzeźby. W swojej twórczości podejmuje tematy związane z egzystencją człowieka i czerpie inspiracje z różnych kultur i okresów historycznych. Pracuje w brązie, ceramice, kamieniu, drzewie i technikach mieszanych. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Sopocie.

PIOTR TADEUSZ MOSUR, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; dyplom uzyskał pod kierunkiem prof. Grzegorza Klamana (2017). Obecnie jest doktorantem i wykładowcą macierzystej uczelni. Wraz z Piotrem Szymonem Mańczakiem współtworzy Galerię UL, cykl odbywających się w Gdańskiej Galerii Miejskiej spotkań Skala Beauforta i szkołę rysunku Umiejętnik. Mosur jest teoretykiem, kuratorem, malarzem, twórcą instalacji i autorskiej metody „zboczonej rekonstrukcji”. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach m.in. w zbiorach Instytutu Sztuki Wyspa oraz Barbary i Andrzeja Bonarskich.

KATARZYNA BOJKO-SZYMCZEWSKA, absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (specjalność fotografia). W swojej pracy sięga po alternatywne techniki fotograficzne, przede wszystkim zaś mokry kolodion. Tworzy ambrotypy na szklanych płytach, obiekty i instalacje. Eksploruje i doświadcza potencjału tradycyjnych technik, nadając im współczesny wydźwięk. W świecie fotografii elektronicznej wybiera alternatywną metodę ekspresji – drogę dającą przestrzeń i czas na refleksję zarówno samej artystce, jak i odbiorcom jej prac. Jej twórczość prezentowana była na wystawach w Polsce i za granicą. Równolegle z pracą artystyczną prowadzi zajęcia z fotografii w Liceum Plastycznym w Gdyni-Orłowie oraz tworzy Studio Fotografii Kolodionowej w Oliwie.

ANNA ORBACZEWSKA, absolwentka Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze (1998) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1999). Zajmuje się głównie rysunkiem i malarstwem, tworzy również obiekty ceramiczne. Artystka wielokrotnie otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury. Jest laureatką Programu „Kultura Polska na Świecie” Instytutu Adama Mickiewicza (2018, 2020) oraz Bremenkunststypendium. W 2019 roku otrzymała II nagrodę w konkursie Triennale Rysunku Wrocław „Weltchschmerz”. Jej prace znajdują się w kolekcji NOMUS. Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku i Muzeum Narodowego w Gdańsku.

BEATA BIAŁECKA, absolwentka Wydziału Malarstwa Sztalugowego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dyplom uzyskała w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego (1992). Nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie (1992). Laureatka wielu konkursów. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prace artystki znajdują się w kilku znaczących kolekcjach sztuki współczesnej w kraju: Muzeum Narodowym w Gdańsku, CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, NOMUS. Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku, Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, Kolekcji Sceny Plastycznej KUL w Lublinie oraz za granicą: Museo Coleccion Roberto Polo w Toledo i Cuenca (Hiszpania), Anya Tish Gallery Collection w Houston (USA).

KATARZYNA GRZĄDZIELA, absolwentka Wydziału Rzeźby i Intermediów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom z rzeźby obroniła pod kierunkiem prof. Mariusza Białeckiego ze specjalizacją ceramiki w pracowni prof. Teresy Klaman (2017). W latach 2013-2014 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w Pracowni Rzeźby prof. Jerzego Nowakowskiego. W latach 2012-2013 studiowała na Uniwersytecie w Lublanie w Pracowni Rzeźby prof. Jože Barši. Brała udział w wielu plenerach rzeźbiarskich oraz licznych wystawach zbiorowych. Zrealizowała również kilka wystaw indywidualnych.

oprac. WG

 

Więcej z: Kultura i rozrywka